Mówi: | Alicja Węgorzewska |
Funkcja: | śpiewaczka operowa, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej |
Alicja Węgorzewska: W Warszawskiej Operze Kameralnej sięgamy po rzadkie i trudne dzieła sprzed wieków. Chcemy zaprezentować widzom najwyższy kunszt
– Sukcesy Warszawskiej Opery Kameralnej to sukcesy całego zespołu. Każde ogniwo musi pracować na najwyższych obrotach i na najwyższym poziomie – podkreśla Alicja Węgorzewska. Dyrektor WOK wyjątkowo skutecznie działa na rzecz przywracania niezwykłych dzieł barokowych na scenę i zaprasza do współpracy nietuzinkowych artystów. W obliczu rosnącej dominacji sztucznej inteligencji i rewolucji technologicznej stara się udowodnić, że klasyka nie tylko przetrwała próbę czasu, ale i zyskała nową jakość. Efektem pracy wielu osób są nieprzeciętne produkcje, profesjonalnie zarejestrowane i odnoszące sukcesy na międzynarodowych konkursach.
Alicja Węgorzewska podkreśla, że przygotowując się do premiery danego dzieła, nigdy nie wybiera drogi na skróty. Nie ma mowy o przypadkowości czy pochopnych decyzjach. Każdy element musi ze sobą idealnie współgrać. To wręcz „koronkowa robota”.
– Sukcesy Warszawskiej Opery Kameralnej to sukcesy całego zespołu. Każde ogniwo musi pracować na najwyższych obrotach, na najwyższym poziomie. Mamy wspaniałych śpiewaków, organizujemy castingi, zapraszamy tych uznanych, ale również otwieramy drzwi dla młodych, którzy wykazują się wysokim talentem i kunsztem. I kiedy pozbieramy te wszystkie ogniwa, to wtedy dzieło jest wspaniałe i bardzo wysokiej jakości. Potem staramy się je również pięknie zarejestrować, w wysokiej jakości i wysyłamy na różne konkursy, przesłuchania. I tak ta praca wszystkich wokół nas potem procentuje nagrodami – mówi agencji Newseria Lifestyle Alicja Węgorzewska.
W czasach, gdy świat zmierza w stronę sztucznej inteligencji, Warszawska Opera Kameralna sięga po wspaniałe dzieła barokowe sprzed trzech wieków i swoją interpretacją zachwyca krytyków oraz widzów.
– Opieram się na wspaniałej tradycji Warszawskiej Opery Kameralnej. Festiwal Mozartowski i Festiwal Oper Barokowych znajdują kontynuację, staramy się wyszukiwać takich śpiewaków, którzy nie goszczą na co dzień na polskich scenach, ale również takie tytuły, które nie są grane, jak „Kastor i Polluks” Rameau, jak „Armida” Lully’ego, a teraz „Juliusz Cezar”. To bardzo, bardzo rzadko wystawiane dzieła, a dlaczego? Bo są po prostu bardzo trudne – mówi.
Takie dzieła wymagają bowiem nie tylko wybitnego wykonania, ale również profesjonalizmu i kunsztu w interpretacji muzyki barokowej. Ale Alicja Węgorzewska i jej zespół z przyjemnością stawiają czoła nawet najtrudniejszym wyzwaniom.
– Aby wystawić takie dzieło, trzeba charakteryzować się wysokim kunsztem i bardzo profesjonalnym podejściem do wykonawstwa historycznego muzyki baroku. My mamy wspaniałą orkiestrę na instrumentach historycznych, która mogłaby występować na każdej europejskiej scenie, ale również zapraszamy realizatorów, którzy specjalizują się w takiej muzyce. Deda Cristina Colonna, która u nas zrealizowała zarówno „Kastora”, jak i „Armidę” to nie tylko reżyser, aktorka, ale również choreograf układów tanecznych czysto barokowych. I to chcemy zaproponować naszym widzom – największy kunszt we wspaniałym wykonaniu – mówi.
Dyrektor zaznacza, że repertuar Warszawskiej Opery Kameralnej na najbliższe miesiące jest niezwykle bogaty. Zaplanowano szereg ekscytujących wydarzeń.
– Plany mamy absolutnie wspaniałe, gdyż mając tak rewelacyjny zespół, chcemy pokazywać się również na zewnątrz. Przed nami kontynuacja Jazzu z MACV, czyli koncertów fortepianowych Mozarta z kadencjami jazzowymi. Za moment płyta Filipa Wojciechowskiego, ale również wspaniała płyta „Spanish Night”, MACV i Krzysztof Meisinger na gitarze klasycznej – mówi.
Zdaniem Alicji Węgorzewskiej wprowadzenie jazzowych elementów do klasycznych kompozycji to innowacyjne połączenie, które z pewnością zachwyci widzów.
Warto też wspomnieć o powracającym multimedialnym widowisku #Carmina Burana Now, które wzbudziło duże emocje już w momencie swojej premiery w marcu. W przyszłym i kolejnym roku widzowie będą mieli okazję zobaczyć ją zarówno w Gdańsku (13 września 2025 roku), jak i Krakowie (10 stycznia 2026) roku.
– #Carmina Burana Now to spektakularna produkcja zrealizowana z ogromnym rozmachem. Gorąco na nią zapraszam – mówi dyrektor WOK..
Na scenie wystąpią zarówno śpiewacy operowi, jak i ulubieńcy młodego pokolenia reprezentujący scenę rozrywkową. Historia oparta na średniowiecznych pieśniach została odświeżona i połączona z nowo skomponowanymi utworami, co tworzy unikalne doświadczenie dźwiękowe i wizualne. Kierownictwo muzyczne nad tym widowiskiem objął Gromee.
Miłośnikom opery niezapomnianych wrażeń dostarczył ostatnio także finał organizowanego przez WOK XII Festiwalu Oper Barokowych, w którym uczestniczyło blisko 200 artystów z kraju i zagranicy.
Czytaj także
- 2024-12-13: W Europie segment elektrycznych małych aut miejskich zapóźniony o trzy–cztery lata. Hyundai chce to zmienić
- 2024-12-13: Alicja Węgorzewska: Nie wierzę w zabobony jak piątek trzynastego czy czarny kot. To my panujemy nad własnym losem
- 2024-12-24: Alicja Węgorzewska: Święta Bożego Narodzenia nie są o Mikołajku, prezentach czy światełkach. W tym czasie trzeba wracać myślami do Betlejem
- 2024-12-11: Miuosh: Trwa wielkie odliczanie do trasy koncertowej „Pieśni Współczesne. Tom II”. Biletów praktycznie już nie ma, więc dodajemy kolejne terminy
- 2024-10-25: Alicja Węgorzewska: Opera Juliusz Cezar mimo historycznie odległego tła przedstawia te same namiętności, zazdrości i intrygi jak w obecnych czasach. I to jest jej największą siłą
- 2024-10-14: Margaret: 15 listopada wydaję kontynuację albumu „Siniaki i cekiny”. Zamykam to wszystko klamrą i czuję, że to otworzy mi drzwi na nowe
- 2024-10-17: Krzysztof Skórzyński: Wkrótce planuję co najmniej dwa nowe single. Jeżeli moja muzyka nie znajdzie słuchaczy, to nie będę miał do nikogo pretensji
- 2024-09-16: Piotr Zelt: Od października zaczynam wykłady w Warszawskiej Szkole Filmowej. Czasami trafiają się takie grupy, że zastanawiam się, po co oni chcą ten zawód uprawiać
- 2024-07-02: Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry
- 2024-03-06: Enej: Współczesne kobiety muszą się mierzyć z nierównością w płacach i dostępie do stanowisk. Często stają przed trudnymi wyborami
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.