Newsy

Beata Sadowska: Ekologia i świadome dbanie o nasze środowisko jest już w moim DNA. Jest dla mnie odpowiedzialnością, codziennością, normą i stylem życia

2021-08-05  |  06:16
Mówi:Beata Sadowska, dziennikarka
Alżbeta Lenska, aktorka
Marek Kaliszuk, aktor
Aldona Orman, aktorka
  • MP4
  • Gwiazdy docenione za swoje działania proekologiczne podczas Gali Skrzydła Ekologii 2021, która odbyła się w hotelu Mercure Wiązowna Brant, podkreślają, że konieczność troski o środowisko naturalne jest dla nich zupełnie oczywista i nie podlega dyskusji. Segregowanie odpadów, oszczędzanie wody i gaszenie światła, gdy nie jest nam potrzebne, to z pozoru błahe czynności, które przecież nie zakłócą nam harmonogramu codziennych zajęć, a mogą przyczynić się do ratowania naszej planety.

    Każdy z nas chciałby oddychać świeżym powietrzem, używać wody, która jest czysta, i korzystać z uroków natury. Niestety masowa produkcja powoduje duże szkody dla naszego środowiska. Dlatego warto się zastanowić, jak możemy choć w niewielkim stopniu zatrzymać ten niekorzystny proces. Beata Sadowska, jedna z laureatek nagrody Skrzydła Ekologii 2021, przyznaje, że dla niej działania proekologiczne są czymś zupełnie naturalnym.

    – Ekologia i świadome dbanie o nasze środowisko jest dla mnie odpowiedzialnością, ale też codziennością, normą, stylem życia, dlatego trochę głupio mi odbierać statuetkę za coś, co jest dla mnie każdym dniem. To jest tak, jakbym odbierała statuetkę za jedzenie śniadania albo za to, że kładę dzieci spać. Ja tak żyję od lat i poza tym, że to po prostu jest już jakby w moim DNA, to mam też totalne poczucie obowiązku, bo Ziemia sobie bez nas świetnie poradzi, ale my bez niej nie – mówi agencji Newseria Lifestyle Beata Sadowska.

    Zdaniem dziennikarki Polacy coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że niszcząc przyrodę, robią krzywdę przede wszystkim samym sobie i przyszłym pokoleniom. Ona sama już dostrzega zmianę sposobu myślenia, różnice w zachowaniu i w codziennych wyborach. Ekologia nie jest tylko modą, ale dla wielu osób staje się stylem życia.

    – Ja dzielę swoje życie między górską wiochę a Warszawę, gdzie pracuję, gdzie nagrywam programy czy podcasty, między całą Polskę, gdzie prowadzę wykłady motywacyjne dla kobiet. To się na pewno zmienia, ale pewnie trochę wolniej w tym starszym pokoleniu, ale to młode pokolenie jest już naprawdę świadome. Te wszystkie protesty dla klimatu, te wszystkie akcje to nie są tylko słowa, te dzieciaki i ta młodzież już czują, że to jest ich przyszłość, to jest nasz wszystkich być albo nie być. Więc tak, to się zdecydowanie zmienia. Są ekologiczne targi, organiczne jedzenie, teraz to jest norma, że w każdym dużym supermarkecie jest dział ekologiczny – mówi Beata Sadowska.

    Kolejna laureatka nagrody Skrzydła Ekologii 2021 Alżbeta Lenska zaznacza, że odkąd tylko pamięta, stara się prowadzić ekologiczny styl życia. Dobre nawyki wyniosła z domu.

    – Trochę jestem uważana za świra, który od zawsze segreguje śmieci, jeszcze jak nie było takiego przykazu w naszym kraju. Pamiętam, że moja mama od samego początku, od dziecka katowała nas workami osobno na plastik, osobno na papier i ja już to robię od zawsze. Potem zaczęłam inne małe kroki, takie jak dbanie o wodę czy jak gdzieś idziemy i widzimy w terenie śmieci, to zawsze sprzątamy. Moje dzieci są trochę oburzone tym, że czasem nawet kupy sprzątam po jakichś psach. Jak leży to na chodniku, to jest okropne, więc sprzątam – mówi Alżbeta Lenska.

    Również Aldona Orman i Marek Kaliszuk zapewniają, że w kwestii ekologii myślą perspektywicznie i starają się robić wszystko, by nie doprowadzać do degradacji środowiska.

    – Myślę, że ekologia nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich powinna być oczkiem w głowie, ponieważ jeżeli nie będziemy przestrzegać różnych zasad ekologii, to za chwileczkę będzie kłopot z naszą kulą ziemską, z tym wszystkim pięknym, co mamy. Dlatego bardzo ważne jest, żeby szerzyć też zachowania ekologiczne wśród dzieci. Ja dużo udzielam się w przeróżnych akcjach ekologicznych, żeby właśnie mówić o tym, żeby angażować innych ludzi, żeby zachęcać do życia w ekologii – mówi Aldona Orman.

    – Dla mnie ekologia jest życiem, myśleniem o tym, co jest przed nami i w jakiej kondycji jest nasza planeta, otoczenie, w którym żyjemy, a tym samym my i nasze zdrowie – dodaje Marek Kaliszuk.

    Gala Skrzydła Ekologii 2021 to pierwsza edycja plebiscytu, którego celem jest docenienie znanych osób, które swoją postawą angażują się w działania proekologiczne i na co dzień dbają o dobro naszej planety. Laureatami nagrody zostali: Beata Sadowska, Beata Pawlikowska, Anna Dec, Daria Ładocha, Anna Powierza, Aldona Orman, Alżbeta Lenska, Laura Łącz, Monika Dryl, Jakub B. Bączek, Joanna Opozda, Weronika Rosati, Grażyna Wolszczak oraz Marek Kaliszuk.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Gwiazdy

    Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

    Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

    Media

    Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

    Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

    Edukacja

    Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

    Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.