Newsy

Beata Sadowska: Ekologia i świadome dbanie o nasze środowisko jest już w moim DNA. Jest dla mnie odpowiedzialnością, codziennością, normą i stylem życia

2021-08-05  |  06:16
Mówi:Beata Sadowska, dziennikarka
Alżbeta Lenska, aktorka
Marek Kaliszuk, aktor
Aldona Orman, aktorka
 • MP4
 • Gwiazdy docenione za swoje działania proekologiczne podczas Gali Skrzydła Ekologii 2021, która odbyła się w hotelu Mercure Wiązowna Brant, podkreślają, że konieczność troski o środowisko naturalne jest dla nich zupełnie oczywista i nie podlega dyskusji. Segregowanie odpadów, oszczędzanie wody i gaszenie światła, gdy nie jest nam potrzebne, to z pozoru błahe czynności, które przecież nie zakłócą nam harmonogramu codziennych zajęć, a mogą przyczynić się do ratowania naszej planety.

  Każdy z nas chciałby oddychać świeżym powietrzem, używać wody, która jest czysta, i korzystać z uroków natury. Niestety masowa produkcja powoduje duże szkody dla naszego środowiska. Dlatego warto się zastanowić, jak możemy choć w niewielkim stopniu zatrzymać ten niekorzystny proces. Beata Sadowska, jedna z laureatek nagrody Skrzydła Ekologii 2021, przyznaje, że dla niej działania proekologiczne są czymś zupełnie naturalnym.

  – Ekologia i świadome dbanie o nasze środowisko jest dla mnie odpowiedzialnością, ale też codziennością, normą, stylem życia, dlatego trochę głupio mi odbierać statuetkę za coś, co jest dla mnie każdym dniem. To jest tak, jakbym odbierała statuetkę za jedzenie śniadania albo za to, że kładę dzieci spać. Ja tak żyję od lat i poza tym, że to po prostu jest już jakby w moim DNA, to mam też totalne poczucie obowiązku, bo Ziemia sobie bez nas świetnie poradzi, ale my bez niej nie – mówi agencji Newseria Lifestyle Beata Sadowska.

  Zdaniem dziennikarki Polacy coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że niszcząc przyrodę, robią krzywdę przede wszystkim samym sobie i przyszłym pokoleniom. Ona sama już dostrzega zmianę sposobu myślenia, różnice w zachowaniu i w codziennych wyborach. Ekologia nie jest tylko modą, ale dla wielu osób staje się stylem życia.

  – Ja dzielę swoje życie między górską wiochę a Warszawę, gdzie pracuję, gdzie nagrywam programy czy podcasty, między całą Polskę, gdzie prowadzę wykłady motywacyjne dla kobiet. To się na pewno zmienia, ale pewnie trochę wolniej w tym starszym pokoleniu, ale to młode pokolenie jest już naprawdę świadome. Te wszystkie protesty dla klimatu, te wszystkie akcje to nie są tylko słowa, te dzieciaki i ta młodzież już czują, że to jest ich przyszłość, to jest nasz wszystkich być albo nie być. Więc tak, to się zdecydowanie zmienia. Są ekologiczne targi, organiczne jedzenie, teraz to jest norma, że w każdym dużym supermarkecie jest dział ekologiczny – mówi Beata Sadowska.

  Kolejna laureatka nagrody Skrzydła Ekologii 2021 Alżbeta Lenska zaznacza, że odkąd tylko pamięta, stara się prowadzić ekologiczny styl życia. Dobre nawyki wyniosła z domu.

  – Trochę jestem uważana za świra, który od zawsze segreguje śmieci, jeszcze jak nie było takiego przykazu w naszym kraju. Pamiętam, że moja mama od samego początku, od dziecka katowała nas workami osobno na plastik, osobno na papier i ja już to robię od zawsze. Potem zaczęłam inne małe kroki, takie jak dbanie o wodę czy jak gdzieś idziemy i widzimy w terenie śmieci, to zawsze sprzątamy. Moje dzieci są trochę oburzone tym, że czasem nawet kupy sprzątam po jakichś psach. Jak leży to na chodniku, to jest okropne, więc sprzątam – mówi Alżbeta Lenska.

  Również Aldona Orman i Marek Kaliszuk zapewniają, że w kwestii ekologii myślą perspektywicznie i starają się robić wszystko, by nie doprowadzać do degradacji środowiska.

  – Myślę, że ekologia nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich powinna być oczkiem w głowie, ponieważ jeżeli nie będziemy przestrzegać różnych zasad ekologii, to za chwileczkę będzie kłopot z naszą kulą ziemską, z tym wszystkim pięknym, co mamy. Dlatego bardzo ważne jest, żeby szerzyć też zachowania ekologiczne wśród dzieci. Ja dużo udzielam się w przeróżnych akcjach ekologicznych, żeby właśnie mówić o tym, żeby angażować innych ludzi, żeby zachęcać do życia w ekologii – mówi Aldona Orman.

  – Dla mnie ekologia jest życiem, myśleniem o tym, co jest przed nami i w jakiej kondycji jest nasza planeta, otoczenie, w którym żyjemy, a tym samym my i nasze zdrowie – dodaje Marek Kaliszuk.

  Gala Skrzydła Ekologii 2021 to pierwsza edycja plebiscytu, którego celem jest docenienie znanych osób, które swoją postawą angażują się w działania proekologiczne i na co dzień dbają o dobro naszej planety. Laureatami nagrody zostali: Beata Sadowska, Beata Pawlikowska, Anna Dec, Daria Ładocha, Anna Powierza, Aldona Orman, Alżbeta Lenska, Laura Łącz, Monika Dryl, Jakub B. Bączek, Joanna Opozda, Weronika Rosati, Grażyna Wolszczak oraz Marek Kaliszuk.

  Czytaj także

  Kalendarium

  Więcej ważnych informacji

  Jedynka Newserii

  Jedynka Newserii

  Edukacja

  Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

  Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

  Media

  Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

  Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

  Prawo

  Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

  Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.