Mówi: | Tomasz Marek |
Funkcja: | kierownik Centrum Kompleksowej Rehabilitacji |
Bezpieczny powrót do uprawiania sportu po długiej przerwie jest możliwy tylko pod okiem fizjoterapeuty
Organizm przyzwyczajony do siedzącego trybu nie jest w stanie szybko przestawić się na wzmożony wysiłek. Problemem jest nie tylko brak kondycji fizycznej, lecz także osłabienie mięśni. Chęć zmiany stylu życia i początkowy zapał mogą więc przynieść więcej szkody niż pożytku. Każdy, kto chce wrócić do aktywności fizycznej, powinien skorzystać z pomocy fizjoterapeuty – radzą specjaliści.
Fizjoterapeuci tłumaczą, że bez odpowiedniego przygotowania motorycznego szybko można przeforsować organizm. Dlatego podstawową zasadą powrotu do uprawiania sportu jest stopniowe zwiększania wysiłku.
– Jeżeli weźmiemy pod uwagę dyscyplinę, która w tej chwili jest najbardziej popularna, a więc różnego rodzaju biegi, to tu należy zwrócić uwagę na to, że niestety siedzący tryb życia powoduje, że te mięśnie, które nas napędzają, ulegają przykurczowi, osłabieniu, a z kolei mięśnie, które są odpowiedzialne za stabilizację naszego tułowia w trakcie biegu, są rozciągnięte, a przez to osłabione – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Tomasz Marek, kierownik Centrum Kompleksowej Rehabilitacji.
Jeśli wraca się do aktywności po długiej przerwie, to szybko można nabawić się kontuzji. W przypadku biegów, które wybiera blisko 20 proc. Polaków, są to między innymi: skręcenia, zwichnięcia i naderwania mięśni lub wiązadeł. Niemal natychmiast pojawiają się również bolesne zakwasy.
– Myśląc o bieganiu, nie tylko powinniśmy myśleć o samym przemieszczaniu się z punktu A do punktu B zgodnie z tykaniem zegarka, lecz także o tym, żeby to było bezpieczne, dobrze byłoby poświęcić trochę czasu treningowi uzupełniającemu, który zająłby się poprawą lub odbudową odruchowej kontroli prawidłowego ustawienia naszego ciała, odpowiedniemu uelastycznieniu mięśni i wzmocnieniu ich – tłumaczy Tomasz Marek.
Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy dopasują ćwiczenia pod kątem uprawianego sportu i pomogą przygotować mięśnie do wzmożonego wysiłku.
– Wizyta u fizjoterapeuty, który zajmuje się ruchem, pozwoli nam uświadomić sobie, czy ruch, który wykonujemy, wykonywany jest zgodnie ze wzorcem, zarówno biomechanicznym, jak i technicznym. Warto jest poszukać fizjoterapeuty, który jest nie tylko specem od biomechaniki, od ruchu, lecz także sam uprawia daną dyscyplinę sportu, bo jest wtedy gwarantem bezpieczeństwa i efektywności – radzi Tomasz Marek.
Trenerzy radzą także, by korzystać z profesjonalnych gadżetów dla biegaczy, które korygują niedoskonałości i pomagają określonym partiom ciała dopasować się do określonego wysiłku .
– Na rynku są wyspecjalizowane sklepy, które proponują buty dla pronatorów, supinatorów. To są określenia związane z odpowiednim kształtem stóp i pewnym nawykiem stawiania stopy. Dobrze byłoby też np. w ramach obuwia skorygować je o jakąś zmodyfikowaną wkładkę dla aktywnych – mówi Tomasz Marek.
Z badań CBOS-u wynika, że najbardziej popularnym sportem jest jazda na rowerze. Ponad połowa Polaków w ten sposób relaksuje się i dba o swoją kondycję fizyczną.
– Z pozoru prosta dyscyplina, jaką jest jazda na rowerze, może również sprawić dużo kłopotów, jeżeli nie uzmysłowimy sobie, jak ważną rzeczą jest odpowiednie dobranie np. wielkości ramy rowerowej lub samej techniki naciskania na pedały. Ma to ogromne znaczenie dla ewentualnie powstającego przeciążenia w obrębie szyi, kręgosłupa lędźwiowego i stóp – dodaje Tomasz Marek.
Poza jazdą na rowerze Polacy wybierają pływanie (28 proc.), turystykę pieszą (16 proc.), piłkę nożną (14 proc.), siatkówkę (14 proc.), gimnastykę, fitness i aerobik (13 proc.).
Czytaj także
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-12-05: Piotr Szwedes: Chyba każdy z nas tęskni za tym, żeby czasami zrzucić te wszystkie filtry i powiedzieć komuś prawdę. Niestety życie zmusza nas do tego, żebyśmy popełniali małe kłamstewka
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-24: Polacy świadomi wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Branża fitness notuje zwiększony ruch
- 2024-10-08: Już małe dziewczynki wiążą poczucie własnej wartości z wyglądem. Przykładają do tego większą wagę niż chłopcy [DEPESZA]
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
- 2024-09-25: Budowa CPK ma ruszyć w 2026 roku. Wyzwaniem będzie skumulowanie dużych inwestycji w jednym czasie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
Z badania Komisji Zdrowia Publicznego „Lancet” ds. hazardu wynika, że na całym świecie stanowi on większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, niż do tej pory sądzono. Jego szybki rozwój za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu sprawia, że kasyno można mieć dziś w kieszeni, dlatego zdaniem naukowców należy go traktować podobnie jak tytoń i alkohol. Zaburzenia związane z hazardem dotykają niemal 16 proc. dorosłych korzystających z kasyn online lub automatów, coraz częściej narażone są na nie także dzieci.