Newsy

Chorzy na reumatyzm nie mają bezpłatnego wsparcia psychologicznego, a konsultacje z doradcą zawodowym są tylko dla niepełnosprawnych

2016-01-19  |  06:30
Mówi:Monika Zientek
Funkcja:prezes zarządu
Firma:Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem"
 • MP4
 • Zdiagnozowanie reumatyzmu u młodych osób wiąże się z koniecznością zmiany stylu życia i ograniczeniem dotychczasowej aktywności fizycznej. Weryfikacji muszą też ulec plany zawodowe i osobiste. Niestety, w Polsce chorzy na reumatyzm nie mogą liczyć na bezpłatne wsparcie psychologiczne. Co więcej, brak poradnictwa zawodowego dla osób wkraczających w dorosłość często skutkuje wykluczeniem ich z rynku pracy.

  Pacjenci reumatyczni w Polsce mają problemy związane zarówno z dostępnością lekarza reumatologa, jak i z jakością życia. Chorzy nie otrzymują wsparcia psychologicznego, a dla wielu już sama diagnoza i informacja o tym, że do końca życia trzeba się zmagać z chorobą, jest traumatycznym przeżyciem. Takich sytuacji kryzysowych jest dużo więcej i pomoc psychologa byłaby nieoceniona – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Monika Zientek, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

  Późno wykryte i nieleczone choroby reumatyczne w ciągu kilku lat mogą doprowadzić do niepełnosprawności. Chorzy, którzy nie mogą liczyć na fachową poradę, tracą także szansę na zdobycie odpowiednich kwalifikacji i znalezienie pracy, którą można wykonywać bez względu na schorzenie.

  Młoda osoba przewlekle chora reumatycznie, która chciałaby być samodzielna, z doradcą zawodowym spotyka się dopiero w sytuacji, kiedy orzeka się stopień niepełnosprawności. To jest zdecydowanie za późno. Takie spotkanie i informacja o tym, jak kierować swoją karierą, powinna następować już w momencie otrzymania diagnozy, żeby już wtedy myśleć o tym, jak pokierować swoim życiem – tłumaczy Monika Zientek.

  Monika Zientek podkreśla, że świadomość Polaków na temat chorób reumatycznych jest niewielka. Chory najczęściej nie potrafi powiązać pierwszych objawów z konkretnym schorzeniem. Młodzi ludzie nie chcą uwierzyć, że dotyka ich reumatyzm, bo są przekonani, że to wyłącznie dolegliwość osób starszych.

  W sytuacji, kiedy młodą osobę zaczyna boleć staw, ona nie szuka pomocy u reumatologa, tylko u lekarzy innych specjalności. Kampania „Reumatyzm ma młodą twarz” ma zwrócić uwagę młodych, że reumatyzm to jest problem, który albo już ich dotyczy, albo może dotknie ich, albo kogoś z ich otoczenia, bo jest to choroba dosyć częsta – mówi  Monika Zientek.

  Pod pojęciem reumatyzm kryje się blisko 200 schorzeń. Choroba ta dotyka nie tylko ludzi w podeszłym wieku, lecz także osoby młode, a nawet dzieci. Szczyt zachorowań przypada pomiędzy 20 a 45 rokiem życia. Na choroby reumatyczne cierpi co czwarty Polak.

  Czytaj także

  Więcej ważnych informacji

  Jedynka Newserii

  Jedynka Newserii

  Uroda

  Paweł Tur: Uroda jest ważna dla nas wszystkich. Chcemy otaczać się ludźmi, którzy są ładni. Panuje kult ciała

  17 stycznia podczas finału Miss Polska wokalista po raz pierwszy zaprezentuje swój nowy utwór pod tytułem „Wiosna”. Bardzo cieszy się z możliwości wzięcia udziału w wydarzeniu. Tłumaczy, że wielokrotnie zdarzało mu się oglądać konkursy piękności w telewizji. Dużym wyróżnieniem będzie więc dla niego zobaczyć najpiękniejsze Polki na żywo. Paweł Tur zauważa, że obecnie na świecie zewnętrzne piękno i młodość mają ogromne znaczenie. Przyznaje, że lubi przebywać w wyjątkowych przestrzeniach i otaczać się niezwykłymi ludźmi.

  Problemy społeczne

  Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym. Na zbiórkach i aukcjach internetowych uzbierano już ponad 10 mln zł

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.

   

  Medycyna

  Można już skorzystać z testów wykrywających COVID-19 w zaledwie pięć minut. Dostępne są także superszybkie i skuteczne testy molekularne

  Tylko w Polsce od początku pandemii koronawirusa przeprowadzono blisko 8 mln testów. Początkowo popularnością cieszyły się zwłaszcza testy PCR, które potwierdzają lub wykluczają chorobę COVID-19. Obecnie, podczas drugiej fali, częściej wykonywane są testy na przeciwciała, które pozwalają określić, czy dana osoba przeszła już chorobę. Na rynku pojawiają się kolejne, superszybkie testy, które wykrywają koronawirusa  w ciągu kilku minut, jednak mają mniejszą wiarygodność niż testy PCR. W Polsce można wykonać tzw. ultraekspresy, czyli test molekularny RT-PCR, który wyniki podaje do trzech godzin po badaniu.