Newsy

Do codziennego menu trzeba włączać jak najwięcej warzyw. Poza sezonem dobrze sprawdzają się też mrożonki i suszone zioła

2016-03-22  |  06:30

Dietetycy radzą, by codzienne menu opierać na warzywach, owocach oraz produktach bogatych w witaminy i składniki mineralne. Przed sezonem, by zapewnić 5 porcji warzyw i owoców, można wykorzystać mrożonki. Warto także stosować suszone zioła, które pozwalają ograniczyć użycie soli. 

– Zdrowe odżywianie to przede wszystkim urozmaicona dieta. Warto zadbać o to, żeby w swoim jadłospisie używać dużo warzyw i innych produktów, jak mięsa, ryby, jaja. Warzywa można jeść właściwie w każdej formie. Mogą to być zarówno produkty świeże, jak i mrożone czy suszone – powiedziała agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Ewa Ceborska-Scheiterbauer, dietetyk z poradni dietetycznej Food & Diet.

Zbilansowane posiłki powinny być przygotowywane na bazie warzyw i owoców. Trzeba też do minimum ograniczyć produkty wysoko przetworzone. Warto wsłuchiwać się w potrzeby swojego organizmu, a także korzystać z porad fachowców.

– Takim symbolem zdrowego odżywiania jest piramida żywieniowa, która w tym roku została zmodyfikowana. Jest tam teraz miejsce na zioła świeże bądź suszone. Jeżeli dodajemy do potraw dużo ziół, to wtedy nie trzeba dodawać tak dużo soli. W ten sposób można się stopniowo odzwyczajać. Bardzo ważne jest również to, żeby ograniczać także cukier – tłumaczyła Ewa Ceborska-Scheiterbauer podczas konferencji wprowadzającej na rynek produkty Naturalnie Smaczne Knorr.

Posiłki powinny być spożywane regularnie, o stałych porach, a przerwy między nimi nie mogą przekraczać trzech godzin. Harmonogram trzeba dostosować do trybu życia, preferencji żywieniowych, aktywności fizycznej, a nawet do wagi masy ciała. W tym celu warto się skonsultować z dietetykiem, który pomoże ustalić odpowiednie menu.

– Zdrowe odżywianie to także odpowiednia ilość płynów w diecie. Najlepiej wybierać wody mineralne z wapniem i magnezem oraz herbaty – najlepiej zieloną lub owocową. Kawa też jak najbardziej wpisuje się w zdrowe odżywianie – podkreślała Ewa Ceborska-Scheiterbauer.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.