Mówi: | Joanna Ciecierska |
Funkcja: | stylistka |
Firma: | Ceramstic |
Marokańskie majoliki i polskie ludowe koronki na płytkach ceramicznych to najnowszy hit w architekturze wnętrz
Wraca moda na folkowe inspiracje w architekturze wnętrz. Słowiańskie koronki i marokańskie majoliki świetnie wyglądają zarówno w aranżacjach tradycyjnych, jak i łączone z nowoczesnym designem. Takie wzornictwo szczególnie dobrze pasuje do ceramicznych płytek w łazience lub kuchni.
Majolika określenie używane w odniesieniu do wyrobów fajansowych wytwarzanych we Włoszech w XIV-XVII w. i wzorowanych na ceramice wschodniej, głównie perskiej, syryjskiej i marokańskiej. W tradycyjnych majolikach przeważają żywe kolory: zieleń, indygo, kobalt, fiolet. Cechuje je bogate wzornictwo oparte na geometrycznych deseniach: trójkątach, gwiazdach i kwadratach, oraz łukach i arabeskach. Obecnie tradycyjne marokańskie wzory przebojem wdzierają się także do europejskich wnętrz.
– Majoliki tak naprawdę mogą być na płytkach ceramicznych interpretowane dosyć dosłownie, czyli z jakimiś przetarciami w różnych kolorach. Mogą być również odtwarzane w sposób unowocześniony, czyli już nie na płytkach matowych, lecz na płytkach błyszczących. Często występują też wzory kontrastowe, na przykład czarno-białe na dużych powierzchniach – mówi Joanna Ciecierska, stylistka marki Ceramstic, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Płytki te sprawdzą się także na mniejszych powierzchniach. Można pokryć nimi całkowicie podłogę lub ścianę, a także wykorzystać tylko pojedyncze płytki na mniejszej powierzchni i połączyć je z płytkami jednolitymi. Płytkami z majolikami można również obudować kominek lub pokryć nimi fragment ściany za łóżkiem w sypialni. Motywy orientalne świetnie sprawdzą się nawet w nowoczesnych, loftowych mieszkaniach. Marokańska majolika na szarych płytkach o fakturze betonu nada łazience nowoczesny i artystyczny charakter.
– Motywy orientalne występują nawet na płytkach inspirowanych betonem jako rodzaj ciekawego tatuażu inspirowanego choćby dywanem perskim. Występują również w kolekcjach płytek bardziej kobiecych, w których może pojawić się beż lub fiolet, wówczas takie dekoracje występują w postaci ciekawych struktur, również z pięknym połyskiem, np. perłowym – mówi Joanna Ciecierska.
Moda na folkowe inspiracje obejmuje także tradycyjne polskie wzornictwo. Na ceramicznych płytkach łazienkowych coraz częściej pojawiają się ludowe koronki i kwiaty. Projektanci rezygnują jednak z tradycyjnej żywej kolorystyki na rzecz barw stonowanych i eleganckich, tworząc płytki o nowoczesnym charakterze i ludowej energii. Takie płytki świetnie wyglądają w połączeniu z postarzanym drewnem. Sprawdzą się one we wnętrzach zarówno o charakterze rustykalnym, jak i nowoczesnym.
Czytaj także
- 2021-10-15: Ceramika może być podstawą innowacji w wielu branżach. Stosuje ją już telekomunikacja w smartfonach 5G czy zbrojeniówka w czołgach
- 2019-02-18: Staszek Karpiel-Bułecka: Bałem się iść do „TTBZ”. Nie wierzyłem, że dam sobie radę
- 2018-08-28: Rośnie sprzedaż samochodów luksusowych w Polsce. Powstają dla nich SPA
- 2018-01-04: Maciej Zień planuje otwarcie butiku w Paryżu. Trwają poszukiwania odpowiedniego lokalu
- 2017-10-24: 72 proc. uczniów szkół podstawowych skarży się na czystość szkolnych toalet. Często brakuje w nich podstawowych środków higienicznych
- 2016-06-09: Osocze bogatopłytkowe stosowane jest nie tylko do odmładzaniu skóry. Może także pomóc w leczeniu łysienia
- 2016-03-21: Biel powraca do łazienek. Jest uniwersalna i pasuje niemal do każdego wnętrza
- 2016-03-07: Gooral zapowiada nową płytę: Materiał w większości jest naszkicowany. W kwietniu ukaże się klip promujący nowy album
- 2015-12-30: Katarzyna Bujakiewicz: 15 lat temu w Maroku jako blondynka nie mogłam wyjść poza hotel
- 2015-12-16: Weronika Książkiewicz: Nie odnajduję się w roli modelki. Dla mnie to jest nudne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.