Mówi: | Viola Śpiechowicz |
Funkcja: | projektantka mody |
Wraca moda na stare meble i ubrania
Trendy modowe coraz częściej przenikają się z trendami w wystroju wnętrz. Najnowszym nurtem w obu dziedzinach jest tzw. potrzeba autentyczności, czyli wybieranie rzeczy, które wyglądają na stare i mają ciekawą przeszłość.
Coraz częściej wybierane są więc przedmioty, które mają tzw. duszę i coś przeżyły, nie są rzeczami wyciągniętymi przed chwilą spod igły.
– Przykładowo odkupujemy stare meble i używamy bez renowacji, takie ze znakiem czasu – wyjaśnia Viola Śpiechowicz, projektantka mody.
W projektowaniu ubrań, nurt ten widoczny jest poprzez wykorzystywanie zniszczonych materiałów, postarzanie butów czy przecieranie spodni.
– Wszelkie patyny, przetarcia są jak najbardziej mile widziane – tłumaczy projektantka mody w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyel.
Na nowy nurt wspólny dla mody i home designu ma wpływ m.in. coraz większa świadomość ekologiczna.
– Ludzie chcą chronić materiały, które są wartościowe. Zużyty mebel, który jest w dalszym ciągu piękny i ma świetne drewno, może być w dalszym ciągu używany – mówi Viola Śpiechowicz i tłumaczy, że równie ważną rolę w kształtowaniu się nurtu potrzeby autentyczności, odgrywa moda na recykling. – Ja sama zrobiłam biżuterię ze skrawków.
Można było ją podziwiać podczas pokazu najnowszej kolekcji ubrań "Spiritual Freelance", którą artystka zaprezentowała podczas tegorocznego Warsaw Fashion Weekend.
Na świecie projektowanie ubrań i przedmiotów wnętrzarskich przez tę samą markę i w podobnym stylu jest bardzo popularne.
– Ludzie chcą tej samej atmosfery, którą obserwują od danej marki, chcą, żeby ta sama atmosfera zaistniała w ich wnętrzu – wyjaśnia Viola Śpiechowicz.
Przedmioty wnętrzarskie projektują już m.in. marka Hermes, Versace czy tacy projektanci mody jak Diane von Furstenberg i Giorgio Armani. Na naszym rodzimym rynku z projektowania wystroju wnętrz i przedmiotów z tym związanych znani są m.in. Maciej Zień czy Ewa Minge.
Czytaj także
- 2025-04-09: Kajra: Nie mam problemu z tym, żeby zakładać te same ubrania wiele razy lub łączyć w inny sposób. Kupuję mało rzeczy, nie lubię wybierać i przymierzać
- 2025-04-24: Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
- 2025-05-12: Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
- 2025-03-07: Malwina Wędzikowska: Luksusowe marki bardzo podupadły. Miliarderzy noszą się bez logo, a influencerzy przebodźcowali odbiorców towarami z górnej półki
- 2024-09-19: Nowe trendy w digital marketingu. Innowacje rewolucjonizują działania agencji i klientów
- 2024-08-14: Tomasz Jacyków: Bardzo modny tego lata jest nurt bieliźniany. Hitem są spodenki udające męskie bokserki
- 2024-08-28: Tomasz Jacyków: Ludzie z niską samooceną zakładają cudze metki i eksponują wielkie logo. Często noszą ubrania podrabiane, czyli są to udawacze, oszuści
- 2024-08-20: Tomasz Jacyków: W każdej grupie społecznej są osoby bardzo dobrze ubrane, relatywnie przeciętnie i tragicznie. Wiele osób ubiera się niestosownie do okazji
- 2024-06-06: Handel w sieci nie zwalnia mimo zawirowań w gospodarce. Coraz większą rolę odgrywa w nim sztuczna inteligencja
- 2024-06-13: Allegro wchodzi do kolejnych krajów europejskich. Platformy sprzedażowe uruchomi niedługo na Węgrzech, w Słowenii i Chorwacji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Alicja Węgorzewska: Czuję się ambasadorką polskiej kultury. Czasami dokonuję niepopularnych wyborów, ale moje pomysły są bardzo odkrywcze
Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej została uhonorowana prestiżową nagrodą ShEO Awards 2025 w kategorii „Ambasadorka polskiej kultury” i jak podkreśla, w stu procentach na nią zasłużyła. Przyznawane przez tygodnik „Wprost” wyróżnienie trafia bowiem do kobiet, które zmieniają świat, a Alicja Węgorzewska czyni to od lat, nadając polskiej kulturze operowej zupełnie nowy wymiar. Tym razem szczególne uznanie otrzymała za stworzenie i rozwijanie Festiwalu Mozart Junior. W tym roku odbywa się już jego szósta edycja.
Prawo
Trwają prace nad nowymi przepisami chroniącymi dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym. Mają dostosować prawo do rozwoju technologii

Surowsze kary dla przestępców, zniesienie terminu przedawnienia i zrównanie przestępstw offline z tymi dokonywanymi w internecie – to niektóre zmiany zaproponowane przez Parlament Europejski do przepisów dotyczących ochrony dzieci przed nadużyciami seksualnymi. Europosłowie chcą, by były to kwestie zharmonizowane w ramach UE. Szczególnie istotne jest dostosowanie prawa do wyzwań związanych z rozwojem nowych technologii – powinno ono uwzględniać m.in. filmy czy obrazy wytworzone z pomocą AI.
Motoryzacja
Anna Powierza: W wakacje jadę z córką pod namiot rozkładany na dachu samochodu. Będziemy nad samym brzegiem jeziora

Aktorka zaplanowała już część swojego urlopu i wręcz już nie może się doczekać wyjazdu pod namiot. Tym razem wybrała model montowany na dachu auta, co ma zapewnić większy komfort wypoczynku. Anna Powierza zaznacza, że w takiej wersji można funkcjonować bez żadnych ograniczeń. Nie zdradza jednak, kiedy dokładnie wyjeżdża ani jaką lokalizację wybrała. Wiadomo tylko, że będzie jej towarzyszyć córka, 11-letnia Helena.