Mówi: | Franek Hurny |
Funkcja: | stylista fryzur |
Firma: | Milek Design |
Fryzjerzy odradzają stosowanie szamponów typu 2 w 1
Systematyczna domowa pielęgnacja sprawia, że włosy są zdrowe, lśniące i odpowiednio nawilżone. Najważniejszy jest dobór właściwych kosmetyków dostosowanych do ich rodzaju. Zupełnie nie sprawdzają się szampony typu 2 w 1 i kosmetyki dla całej rodziny, czyli uniwersalne. Kluczową rolę odgrywają natomiast maski regenerujące i odżywki do spłukiwania.
Zdaniem fryzjerów, włosy powinno się myć codziennie, a jeśli mają skłonności do rozdwajania, łamania czy elektryzowania, wymagają dodatkowych zabiegów i trzeba poświęcić im znacznie więcej czasu.
Fryzjerzy stanowczo odradzają używanie tanich szamponów w dużych butlach dla całej rodziny. Przed zakupem warto więc czytać etykiety, żeby wiedzieć, jakie mają działanie i z jakich składników zostały zrobione. Zupełnie innych kosmetyków wymagają włosy suche i łamliwe, a innych przetłuszczające się. Dobrze dobrane szampony nie tylko myją, ale również pielęgnują włosy i skórę głowy.
– Ciepła woda rozchyla łuskę włosa oraz rozchyla pory skóry. Dzięki temu szampon jako produkt oczyszczający jest w stanie łatwiej dotrzeć do włosa i oczyścić go z brudu, kurzu, zapachów oraz z sebum. Myjemy włosy dwa razy. Najpierw skupiając się bardziej na skórze, a potem skupiając się bardziej na włosach. Oczywiście i za pierwszym, i za drugim razem rozprowadzamy szampon po całości – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Franek Hurny, stylista fryzur.
Masowanie głowy w czasie mycia pobudza krążenie, powoduje szybsze wypadanie starych włosów i przyspieszy wzrost nowych. Masaż powinno się wykonywać kolistymi ruchami rąk, masując skórę całej głowy, a zwłaszcza okolic ciemienia, czoła i skroni.
– Warto też stosować od czasu do czasu peeling skóry głowy. Złuszcza on naskórek, który już jest starszy, skóra jest bardziej żywa i elastyczna – tłumaczy Franek Hurny.
Włosy – podobnie jak skóra – starzeją się, a suszenie gorącym strumieniem powietrza, prostowanie i częste farbowanie, mogą ten proces znacznie przyspieszyć. Fryzjerzy radzą więc, by zrezygnować z kosmetyków typu 2 w 1, a zainwestować w głęboko regenerujące maski i odżywki do spłukiwania.
– Maski nakładam niewiele na dłonie, rozczesujemy włosy za każdym razem, żeby dobrze rozprowadzić produkt na całej długości i końcach, uważając na to, żeby nie dostał się na skórę, ponieważ tam jest gruczoł łojowy, który odpowiada za produkcję sebum. Odżywkę bardzo dobrze spłukujemy. Najpierw letnią, a potem zimną wodą, żeby pozamykać łuski włosa i żeby spłukać krem, w którym zawarta jest odżywka – dodaje Franek Hurny.
Po umyciu, włosy powinno się delikatnie osuszać ręcznikiem, a później dobrze wyszczotkować. Najlepiej zrezygnować z suszarki.
Czytaj także
- 2025-07-14: P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu
- 2025-07-18: Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta
- 2025-06-13: Kobietobójstwo jest typem przestępstwa niedookreślonym przez polskie prawo. Świadomość na ten temat jest wciąż zbyt mała
- 2025-05-13: Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku
- 2025-04-17: Dramatyczna sytuacja w opiece długoterminowej. Kolejki oczekujących są coraz dłuższe [DEPESZA]
- 2025-03-25: Katarzyna Dowbor: Od 30 lat uczę się pielęgnacji ogrodu. Zieleń wycisza, uspokaja i ja to uwielbiam
- 2025-02-07: Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
- 2024-11-28: Jedna na trzy kobiety w UE doznała w życiu przemocy. Apele o bardziej zdecydowaną walkę z tym zjawiskiem
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-08-28: Polacy decydują się na coraz mniejsze domy i bez garaży. Wzrost kosztów budowy może wkrótce przyspieszyć
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.