Newsy

Grupy wsparcia pomagają parom zmagającym się z problemem niepłodności. Spotkania prowadzą psychologowie

2015-12-09  |  06:20

Wiele par zmagających się z problemem niepłodności nie dostaje od otoczenia takiego wsparcia i zrozumienia, jakiego oczekuje. Zamiast tego jest silna presja, która tylko potęguje stres i pogłębia kryzys emocjonalny. W tej sytuacji pomocne stają się grupy wsparcia złożone z osób o podobnych doświadczeniach. Pod okiem psychologa ich członkowie wymieniają się przydatnymi informacjami i wspólnie próbują poradzić sobie z problemami.

Korzystne jest wszystko to, co wyrywa pacjentów z izolacji i pozwala im poczuć, że nie są sami i że są ludzie, którzy rozumieją ten problem i którzy przechodzą podobną drogę – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Dorota Gawlikowska, psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed.

Pary przez dłuższy czas bezskutecznie starające się o dziecko często czują się napiętnowane przez rodzinę i znajomych. Ze swoim problem zostają same, a to tylko może pogłębić kryzys w ich związku.

Mity społeczne, które mamy na ten temat, także nie sprzyjają rozumieniu i wspieraniu tych osób. Duża rola jest więc po stronie psychologów, bo wsparcie otrzymywane od bliskich często jest niewystarczające. Psycholog jest osobą będącą jakoby na zewnątrz tego całego procesu i nie jest w niego emocjonalnie zaangażowany tak jak rodzina – tłumaczy Dorota Gawlikowska.

Psychologowie udzielają porad między innymi w grupach wsparcia. Spotykają się w nich pary, które zmagają się z problemem niepłodności, ale nie ustają w staraniach o dziecko. Świadomość tego, że inna osoba ma podobne odczucia, bo sama przeszła lub przechodzi przez to samo, przynosi im ulgę i pomaga poradzić sobie z presją.

Grupy wsparcia są taką szczególną formą pomocy, bo w grupie mamy do czynienia z osobami, które mają podobne doświadczenia, dlatego tu można liczyć na pełne zrozumienie. Grupa wsparcia najczęściej składa się z kilku par albo też z samych kobiet, które łączy problem niepłodności. Taką grupę prowadzi lider, najczęściej psycholog – wyjaśnia Dorota Gawlikowska.

Spotkania w grupach wsparcia odbywają się przez ok. 8 tygodni. Pary dzielą się doświadczeniami, wymieniają przydatnymi informacjami i wspólnie szukają wyjścia z tej uciążliwej sytuacji.

Nasze pacjentki w trakcie trwania grupy cały czas się leczą i bywa, że zachodzą w ciążę. I tutaj jest też pewien problem, ponieważ dla osób, którym dotąd się nie udało, widok rosnącego ciążowego brzuszka sąsiadki jest zbyt bolesny. Staramy się więc nie wychodzić poza ten czas tak, aby ewentualne ciąże były raczej dla uczestników dowodem na skuteczność leczenia i takim optymistycznym akcentem, a nie trudnym wydarzeniem, które tylko wpłynie na pogorszenie ich samopoczucia – tłumaczy Dorota Gawlikowska.

O dziecko bezskutecznie stara się 2,5 mln Polaków, a to oznacza, że z problemem niepłodności zmaga się już co piąta para.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Paweł Tur: Uroda jest ważna dla nas wszystkich. Chcemy otaczać się ludźmi, którzy są ładni. Panuje kult ciała

17 stycznia podczas finału Miss Polska wokalista po raz pierwszy zaprezentuje swój nowy utwór pod tytułem „Wiosna”. Bardzo cieszy się z możliwości wzięcia udziału w wydarzeniu. Tłumaczy, że wielokrotnie zdarzało mu się oglądać konkursy piękności w telewizji. Dużym wyróżnieniem będzie więc dla niego zobaczyć najpiękniejsze Polki na żywo. Paweł Tur zauważa, że obecnie na świecie zewnętrzne piękno i młodość mają ogromne znaczenie. Przyznaje, że lubi przebywać w wyjątkowych przestrzeniach i otaczać się niezwykłymi ludźmi.

Problemy społeczne

Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym. Na zbiórkach i aukcjach internetowych uzbierano już ponad 10 mln zł

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.

 

Medycyna

Można już skorzystać z testów wykrywających COVID-19 w zaledwie pięć minut. Dostępne są także superszybkie i skuteczne testy molekularne

Tylko w Polsce od początku pandemii koronawirusa przeprowadzono blisko 8 mln testów. Początkowo popularnością cieszyły się zwłaszcza testy PCR, które potwierdzają lub wykluczają chorobę COVID-19. Obecnie, podczas drugiej fali, częściej wykonywane są testy na przeciwciała, które pozwalają określić, czy dana osoba przeszła już chorobę. Na rynku pojawiają się kolejne, superszybkie testy, które wykrywają koronawirusa  w ciągu kilku minut, jednak mają mniejszą wiarygodność niż testy PCR. W Polsce można wykonać tzw. ultraekspresy, czyli test molekularny RT-PCR, który wyniki podaje do trzech godzin po badaniu.