Mówi: | Andrzej Krzywy, wokalista Dorota Chotecka, aktorka Anna Wyszkoni, wokalistka |
Gwiazdy jedzą drugie śniadanie. Do zdrowego odżywiania chcą przekonać wszystkich Polaków
Polskie gwiazdy preferują zdrowy styl odżywiania. Andrzej Krzywy, Dorota Chotecka i Anna Wyszkoni starają się regularnie jeść kilka posiłków dziennie, w tym obowiązkowo drugie śniadanie. Zdrowe nawyki żywieniowe przekazują także swoim dzieciom. Jako ambasadorzy akcji „Jem drugie śniadanie” chcą wyrobić w Polakach zwyczaj jedzenia drugiego śniadania.
Regularne spożywanie odpowiednio skomponowanego drugiego śniadania sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, zapewnia bowiem energię potrzebną do pracy i nauki. Ponadto zapobiega otyłości oraz chorobom układu krwionośnego. Dzieci, które mają nawyk jedzenia zdrowego drugiego śniadania, mają większą szansę uniknięcia tych chorób w dorosłym życiu. Andrzej Krzywy zapewnia, że podobnie jak jego dzieci regularnie zabiera do pracy drugie śniadanie – każdego ranka dba o to jego żona.
– To nie jest tak, że ja mam dwie lewe ręce i nie umiem sobie zrobić kanapki. Umiem, bo to nie jest żadna filozofia. Natomiast u mnie w domu po prostu rano zajmuje się tym żona. Ona szykuje wyprawkę dla każdego. Wie, co każdy z nas lubi, daje nam te pudełka, a my zabieramy je ze sobą – mówi Andrzej Krzywy agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Wokalista twierdzi, że zawsze starał się przekazywać swoim dzieciom zasady zdrowego odżywiania i dawać przykład własnym postępowaniem. Jego zdaniem to rodzice powinni bowiem zaszczepić w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe.
– Dzieci są chłonne, dzieci są otwarte, dzieci będą papugować rodziców, będą robić to, co oni. W związku z tym to jest łatwe, żeby im pomóc, a dzięki temu będziemy mieli mądre i zdrowe dzieci – mówi Andrzej Krzywy.
Także Dorota Chotecka jest zwolenniczką zdrowego odżywiania. Aktorka nie stosuje żadnej diety, stara się jednak jeść 3–4 posiłki dziennie w regularnych odstępach czasu. Wie, że nie może pomijać posiłków, zje bowiem wtedy zbyt dużo przed snem, a przez to utyje.
– Jestem już w takim wieku, że muszę o to dbać. Dlatego, że jeżeli sobie pozwolę na jakieś tam szaleństwa i utyję np. 6–7 kg, to będzie mi bardzo trudno to zrzucić, ponieważ w tym wieku jest po prostu dużo trudniej – mówi Dorota Chotecka.
Aktorka, która za kilka miesięcy skończy 50 lat, twierdzi, że jako dziecko nie wiedziała, czym jest zdrowe odżywianie – zasady te poznała dopiero w dorosłym życiu. W swoim dziecku chce jednak zaszczepić zdrowe nawyki jak najwcześniej. Z tego względu razem z Andrzejem Krzywym i Anną Wyszkoni zdecydowała się zostać ambasadorką akcji „Jem drugie śniadanie”, której celem jest wpojenie Polakom nawyku jedzenia zdrowego, odpowiednio zbilansowanego drugiego śniadania.
– Mam nadzieję, że przekażę to swojemu dziecku i innym dzieciom, a one już same pokierują tym dalej. To będzie ich wybór, ale przynajmniej będą miały świadomość – mówi Dorota Chotecka.
– Mam dwójkę dzieci, uwielbiam się zdrowo odżywiać, dbam bardzo, żeby jeść regularnie, a ta akcja pomogła również mnie, jako mamie, jeszcze bardziej zakorzenić w świadomości moich dzieci, jak ważne jest zdrowe odżywianie, podsunęła jasne argumenty, które mogę teraz podać moim dzieciom – dodaje Anna Wyszkoni.
Kampania „Jem drugie śniadanie” trwa od wiosny 2015 roku. Prowadzona jest na łamach magazynów i dzienników, w telewizji, internecie oraz w przestrzeni miejskiej. Jej ambasadorami, oprócz Doroty Choteckiej, Anny Wyszkoni i Andrzeja Krzywego, są także Marek Kaliszuk, Dominika Gwit, Katarzyna Glinka oraz Jacek Kawalec. Kampania wspiera program dożywiania dzieci Pajacyk PAH.
Czytaj także
- 2023-02-21: Ewa Drzyzga: Nie jeżdżę na nartach, bo po prostu nie umiem. Stromizna mnie paraliżuje
- 2023-03-07: Andrzej Sołtysik: Z kamerą powinniśmy wybierać się poza Warszawę, a nie tylko być w tej zamkniętej, warszawskiej szklanej kuli
- 2023-02-14: Andrzej Sołtysik: Plany na zimowy wyjazd zepsuła nam choroba. Na szczęście z Krakowa mamy pół godziny do stoku narciarskiego w Kasince i tam nadrobimy zaległości
- 2023-02-15: Anna Kalczyńska: Polska jest piękna i jest tyle różnych miejsc do odkrycia. Na ferie wyjeżdżam do Zakopanego
- 2023-03-16: Anna Kalczyńska: Gotuję sporo. Często nie idzie to w parze z oczekiwaniami mojej rodziny
- 2023-02-28: Anna Korcz: Moda jest dla szaleńców, a ja trochę się jej boję. Moja garderoba jest bardzo skromna
- 2022-12-27: Kryzysy humanitarne dotykają blisko 340 mln ludzi na świecie. Zmiany klimatu mają w nich coraz większy udział
- 2023-01-05: Tegoroczna zima coraz trudniejsza dla Ukraińców. Dużym problemem jest brak prądu, ogrzewania i wody
- 2022-11-22: Maskotkowa akcja Biedronki po raz kolejny z rekordowym zainteresowaniem. Klienci zaoszczędzili ponad 0,5 mld zł i odebrali milion pluszaków
- 2022-11-17: Transplantologia dziecięca w Polsce wciąż bywa tematem tabu. Najmłodsi czekają na serce do przeszczepu średnio 450 dni
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Media

Sara James: Cały czas jestem w kontakcie z Simonem Cowellem. To megafajny człowiek, choć wydaje się straszny
Wokalistka przyznaje, że możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i zaprezentowania się w popularnym programie „America’s Got Talent” była dla niej jak American Dream. I choć jej występ zachwycił jury, to niestety nie dostała się do finału show. Z tego fascynującego doświadczenia wyniosła jednak ważną lekcję. Dużą wartość ma dla niej także znajomość z Simonem Cowellem.
Konsument
Koszty prądu i ogrzewania pod uważniejszą kontrolą Polaków. Wielu przyspieszyło inwestycje w wymianę źródeł ciepła

Ostatni rok zmusił wielu Polaków do oszczędzania energii elektrycznej i ciepła. Różne badania pokazują, że do tej pory nie mieliśmy świadomości, w jaki sposób rozsądnie gospodarować tymi zasobami, i dopiero niedawno zaczęliśmy kontrolować takie kwestie jak wyłączanie nieużywanych sprzętów z gniazdek, utrzymywanie nieco niższej temperatury w mieszkaniu czy zakręcanie wody. Wiele osób przyspieszyło decyzję o wymianie źródła ciepła czy ociepleniu domu. Do inwestycji i oszczędności w tym obszarze motywują nas głównie wysokie rachunki, a nieco rzadziej troska o środowisko. Co istotne, duża część społeczeństwa nie wie, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza są kotły na węgiel i drewno.
Farmacja
Leczenie chorób siatkówki jest w Polsce na światowym poziomie. U wielu pacjentów jednak są one wykrywane zbyt późno

AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, dotyka w Polsce ponad miliona pacjentów. Ciężka, wysiękowa postać tej choroby (nAMD) może prowadzić do szybkiej i całkowitej utraty wzroku. U wielu pacjentów choroba jest rozpoznawana zbyt późno, m.in. z tego względu, że Polacy nie mają w zwyczaju regularnego badania wzroku. Dlatego też chorzy są narażeni na stopniową utratę wzroku, mimo że w ramach programu lekowego chorzy mają dostęp do nowoczesnych terapii, a leczenie schorzeń siatkówki jest w Polsce na wysokim, światowym poziomie. – Zabiegamy o nowe leki, które przekładają się na rzadszą potrzebę poddawania się zastrzykom, ponieważ to jest wielka ulga dla pacjenta, ale również dla systemu – wskazuje Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska.