Mówi: | Anna Iberszer |
Funkcja: | aktorka |
Anna Iberszer: Regularnie sama badam swoje piersi. Jak smaruję je olejkiem, to od razu mam taki odruch
Aktorka tłumaczy, że kobiety mają obawy przed wykonywaniem samobadania piersi, chociażby z tego względu, że nie wiedzą, czy będą to robić odpowiednio. Ona była w podobnej sytuacji aż do momentu, kiedy wzięła udział w szkoleniu, podczas którego na fantomach mogła sprawdzić, jakie rozmiary i kształty mogą mieć różne guzy. Teraz regularnie sprawdza, czy w jej piersiach nie zachodzą żadne niepokojące zmiany i w razie potrzeby może błyskawicznie zareagować.
Anna Iberszer jest ambasadorką kampanii „Dotykam=Wygrywam”, której celem jest promocja zdrowia piersi poprzez regularne ich samobadanie oraz noszenie odpowiednio dobranego biustonosza.
– Profilaktyka piersi to bardzo ważna sprawa. Jest to prosty sposób, żeby zapobiec nowotworowi, który jest jednym z najbardziej popularnych, powszechnych nowotworów w Polsce. Regularnie badam się sama, wiem bowiem, czego szukać, a to bardzo ułatwia sprawę. Poza tym robię USG piersi, co też mi daje taką pewność, że nawet jeżeli tam jest coś, czego mogłabym nie wyczuć, to lekarz to sprawdzi, zbada dogłębnie i powie: dobrze, na razie możesz odetchnąć z ulgą – mówi agencji Newseria Lifestyle Anna Iberszer.
Aktorka wspomina, jak uczyła się wykonywać samobadanie. Na początku był strach i niepewność, ale szybko się przekonała, że jest to bardzo przydatne.
– Pamiętam, jak po raz pierwszy miałam okazję dotknąć takich silikonowych fantomów, gdzie można wyczuć guzki nowotworowe rozmaitej wielkości. Wtedy dowiedziałam się, jaki mają kształt i gdzie mogą być umiejscowione. To dla mnie było olbrzymie zaskoczenie, prawdę mówiąc, nie badałam sobie sama piersi, dlatego że nie wiedziałam, czego szukać. Wiadomo, że piersi mają rozmaitą strukturę w środku i każda pierś jest inna, i tak naprawdę miałam poczucie, że nawet jeżeli coś mam, to tego nie znajdę, nie będę potrafiła ocenić, czy to jest, czy tego nie ma. I nagle pod palcami wyczułam coś bardzo konkretnego i dla mnie to był taki moment, w którym sobie zdałam sprawę z tego, że naprawdę mogę to sama zrobić, mogę to wyczuć, mogę zapobiec i tak się zaczęło – mówi Anna Iberszer.
Anna Iberszer zachęca inne kobiety do tego, by pokonały wszelkie opory i spróbowały wykonać samobadanie. Wbrew pozorom jest ono bardzo łatwe.
– Mam poczucie, że jest coraz lepiej, tzn. że młode kobiety przez to, że się dużo o tym mówi, to mają świadomość, że wiele od nich zależy. Nasze mamy nie miały takiego odruchu. Jako mała dziewczynka też niewiele na ten temat wiedziałam. Spotkałam się z tym, będąc już naprawdę dojrzałą osobą, a wiemy, że ten problem dotyka nie tylko dojrzałe kobiety – mówi Anna Iberszer.
Dlatego też Anna Iberszer niezwykle docenia działania Fundacji „Wsparcie na starcie”, która również najmłodsze kobiety, żeby raz w miesiącu, chociażby przy okazji brania prysznica, zbadały sobie piersi.
– Można kupić olejek, który przepięknie pachnie, jest aksamitny i rzeczywiście w momencie, kiedy smarujemy nim piersi, to jest dużo przyjemniej i jest to przyjemne z pożytecznym. Za każdym razem, jak smaruję sobie piersi olejkiem, to od razu mam odruch, żeby zbadać, czy tam coś nie urosło – mówi Anna Iberszer.
Czytaj także
- 2025-05-14: 37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
- 2025-03-04: Anna Dec: Za mówienie kontrowersyjnych rzeczy byłam karcona w szkole przez rówieśników. Teraz w pracy jestem za to doceniana
- 2025-02-19: Superluksusowy Maybach już po polskiej premierze. Fanki motoryzacji wieszczą powrót mody na kabriolety
- 2025-02-12: Polska z wydatkami na zdrowie zbliża się do średniej krajów OECD. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystywanie tych funduszy
- 2024-11-29: W tym roku liczba nowych zakażeń wirusem HIV sięgnie w Polsce 2 tys. Większość z nich rozpoznawana jest na późnym etapie
- 2024-12-04: Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-26: Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
- 2024-10-24: Polacy świadomi wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Branża fitness notuje zwiększony ruch
- 2024-11-15: Anna Lewandowska: Są aż trzy odsłony „Czerwonego dywanu” w „Pytaniu na śniadanie”. Ten punkt naszego programu ma bardzo dobrą oglądalność
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.