Newsy

Joanna Przetakiewicz: Przemoc domowa to częsty problem. Co piąta Polka doznała przemocy seksualnej z obecnym albo byłym partnerem

2020-09-09  |  06:17

Projektantka wydała książkę zatytułowaną „Nie bałam się o tym rozmawiać”. W publikacji znajdują się historie kobiet, które otworzyły się przed nią i opowiedziały jej o swoich problemach. Bohaterki przyznawały, że były ofiarami przemocy domowej, objawiającej się w różny sposób. Joanna Przetakiewicz tłumaczy, że jest to powszechny problem, o którym w Polsce wciąż rozmawia się zbyt rzadko.

– Przemoc to zjawisko, które trudno zmierzyć, ponieważ wiele kobiet o nim nie mówi. Wiemy z pewnych badań, że co piąta Polka doznała przemocy seksualnej we własnym domu z obecnym albo byłym partnerem. W konsekwencji przemoc możemy uznać za bardzo częsty problem – mówi w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle Joanna Przetakiewicz.

Projektantka zaznacza, że kobiety, które decydują się przyznać publicznie, że są ofiarami przemocy domowej, stanowią motywację dla osób doświadczających podobnych krzywd. Mówienie o  tym problemie w mediach jest potrzebne, ponieważ dzięki temu rośnie świadomość społeczna.

– Klaudia – jedna z bohaterek mojej książki – dopiero po 10 latach przyznała, że była gwałcona przez swojego męża. Jej mama mieszkała niedaleko, więc miała u kogo szukać pomocy. Mówi jednak, że po prostu się wstydziła i bała między innymi tego, że zrani dzieci. Tymczasem, jak później przyznała, było to błędne rozumowanie, bo dzieci widziały zbyt wiele i zdawały sobie sprawę z problemów. Takie historie uświadamiają innym kobietom, że nie warto czekać – zaznacza.

Joanna Przetakiewicz  po konsultacji z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich tłumaczy, że kobiety bardzo rzadko składają skargi. Większość z nich nie wierzy bowiem, że zostaną one rozpatrzone. Ponadto instytucji, które oferują pomoc w takich sytuacjach, wciąż jest stanowczo za mało. Ofiary przemocy domowej nadal nie dostają wystarczającego wsparcia.

– Powinnyśmy się zastanowić, kto z naszego otoczenia nie doświadcza takich problemów. Mało mówi się o tym, jakie są rodzaje przemocy. Nie bierze się pod uwagę, że oprócz przemocy fizycznej jest jeszcze psychiczna, ekonomiczna czy też mobbing w pracy. Wykorzystywanie może odbywać się na wielu etapach i poziomach życia – zwraca uwagę.

Najtrudniejsze dla ofiar przemocy domowej jest wykonanie pierwszego kroku w kierunku nowego życia. Projektantka podczas rozmów z kobietami przekonała się, że wiele z nich próbowało usprawiedliwiać oprawcę, jednocześnie biorąc winę na siebie. Takie działanie jedynie pogłębia problem. Dlatego ważna jest szybka reakcja osoby z zewnątrz, która pomoże kobiecie dokonać trzeźwego osądu sytuacji.

– Bardzo rzadko słyszę, że jakaś kobieta mówi: zauważyłam, że dzieje się coś złego i zrezygnowałam z tej relacji. Często kobiety tłumaczą pewne sytuacje, próbują je racjonalizować. Oszukujemy w ten sposób własną intuicję i staramy się przecierpieć problem, pozwalając tej drugiej stronie na coraz więcej – zaznacza.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Konsument

Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.

Prawo

Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.