Newsy

Magda Steczkowska: Wspieram nauczycieli całym sercem. Moi rodzice byli nauczycielami i wiem, jak trudną pracę wykonywali

2019-04-24  |  06:50

Wokalistka murem staje za nauczycielami, wspiera wszystkich strajkujących pracowników oświaty i wierzy, że ich oczekiwania zostaną spełnione. Piosenkarka wspomina, że w dzieciństwie u niej w domu się nie przelewało, choć rodzice – właśnie nauczyciele  – spędzali w pracy bardzo dużo czasu. Jej zdaniem, choć od tamtego czasu sporo się zmieniło, to jedno pozostało takie samo – niskie pensje. 

– Moi rodzice byli nauczycielami. Wiem, co to znaczy, wiem, jak trudną pracę wykonywali, jak byli zmęczeni, gdy po całym dniu w szkole wracali do nas. Pamiętam, że nigdy nie wystarczało do pierwszego, nigdy nie było sytuacji, żebyśmy wiedzieli, że rodzice mimo swojej ciężkiej pracy zarabiają takie pieniądze, że stać nas ta to, żeby pójść do sklepu. Chociaż rodzice nigdy nam o tym nie mówili, zawsze bardzo się starali, żebyśmy czuli, że wszystko jest w porządku, ale wiem, że zawsze brakowało pieniędzy – mówi agencji Newseria Lifestyle Magda Steczkowska.

Wokalistka uważa, że nauczyciele powinni dostawać wynagrodzenie adekwatne do ich wysiłku włożonego w wychowywanie kolejnych pokoleń. Wykonują bowiem zawód trudny i obarczony ogromną odpowiedzialnością.

– Wspieram nauczycieli całym sercem. Uważam, że absolutnie zasługują na to, żeby żyć na bardzo wysokiej stopie, dlatego że ich praca jest niezwykle cenna. Ich praca kształtuje nasze dzieci. Prawda jest taka, że nasze dzieci w szkole spędzają większą część każdego dnia od 6. roku życia, więc ich praca jest absolutnie nie do przecenienia. A oczywiste jest, że dobrze wynagradzany nauczyciel, tak samo jak dobrze wynagradzana pielęgniarka, lekarz i każdy inny lepiej pracuje. Jeżeli nie musi się martwić o byt, to może spokojnie zająć się swoją pracą – podkreśla.

Steczkowska ma duży szacunek do nauczycieli i pracowników oświaty, solidaryzuje się z nimi w tym czasie i wierzy, że rząd wysłucha ich postulatów. Jej zdaniem pensje nauczycieli są wręcz głodowe.

– Oczywiście, to jest misja, to jest powołanie, ale powietrzem się nie da żyć. Nauczyciel powinien być godnie wynagradzany za to, w co wkłada całe serce. Bo przecież pamiętajmy też o tym, że nauczyciele wychodząc ze szkoły, nie kończą swojej pracy tak naprawdę, oni mają klasówki, testy do sprawdzenia,  i mnóstwo innych rzeczy, które muszą zrobić, za które tak naprawdę nie dostają pieniędzy, a robią je po godzinach. Nie mówiąc o różnych kółkach, wycieczkach, wyjazdach i przede wszystkim odpowiedzialności za te dzieci – mówi Magda Steczkowska.

Strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia. Popierają go również Maja Ostaszewska, Dawid Podsiadło, Magdalena Cielecka i Anja Rubik.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Farmacja

Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej

Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią  raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Edukacja

RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów

Rzecznik Praw Dziecka zapowiada walkę z mającymi miejsce w szkołach i innych placówkach przypadkami nieuzasadnionego przytrzymywania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Trwają prace nad powołaniem interdyscyplinarnego zespołu, który zajmie się m.in. zaostrzeniem kar za tego typu nieuzasadnione przypadki. O takich sytuacjach młodzi ludzie sami informują Biuro RPD. Jego przedstawiciele apelują nie tylko o zmianę przepisów, ale też edukację dyrektorów szkół.