Newsy

Michał Piróg: Mniejszości seksualne nie są chronione przez prawo. To powinno się zmienić

2014-05-02  |  07:10
Mówi:Michał Piróg
Funkcja:tancerz, choreograf, prezenter telewizyjny
  • MP4
  • Według Michała Piróga w Polsce mniejszości seksualne nie są chronione przez prawo. Prezenter przekonuje, że nasz kraj ma jeszcze wiele do nadrobienia, by poziomem tolerancji zrównać się z krajami zachodnimi.

    Michał Piróg wydał niedawno autobiografię zatytułowaną „Chcę żyć”, w której szczerze opisuje m.in. swój odważny coming out  i przeciwności, z jakimi musiał zmierzyć się, by zaakceptować siebie i osiągnąć sukces. Autor przekonuje, że w Polsce jest jeszcze dużo do zrobienia w kwestii tolerancji dla mniejszości seksualnych.

    Z roku na rok jest to coraz mniejszym wydarzeniem, ale nie należy o tym milczeć. Jeżeli ktoś cię wyzywa z takiego powodu na ulicy, próbuje być agresywny w stosunku do ciebie, to jest to łamanie prawa. W przypadku Żydów to jest łamanie prawa, dlatego że mniejszości narodowe i religijne są chronione przez polskie prawo. Mniejszości seksualne, o dziwo nie – mówi Michał Piróg agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

    Prezenter podkreśla, że mniejszości seksualne są prawowitymi obywatelami: pracują, płacą podatki, dlatego zasługują na taki sam szacunek jak każdy inny mieszkaniec kraju.

    Coś jest nie halo. Albo mamy demokrację, albo mamy rząd, który jednym daje takie same prawa, a innym je zabiera. Nie istnieje paragraf, który tłumaczy, dlaczego mniejszości seksualne mają nie mieć kompletu praw. To jest zasłanianie się religią, ale religia, z tego co wiem, nie jest kodeksem prawnym ani kodeksem cywilnym w naszym kraju, gdyż nie jesteśmy państwem wyznaniowym. Jest to dla mnie trochę absurd – ocenia Piróg.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Gwiazdy

    Iga Baumgart-Witan: To jest ostatni rok mojej kariery. Na emeryturze chciałabym się zająć sportem niezawodowym, może zakocham się w telewizji

    Ponad dwie dekady swojego życia biegaczka poświęciła sportowi. Nie ukrywa, że w niektórych momentach bardzo trudno było jej pogodzić sferę prywatną z intensywnymi treningami i wyjazdami na zawody, ale zawsze mogła liczyć na wsparcie i pomoc ze strony męża. Na bieżni spędzała dużo czasu i jak zauważyła, bardzo ucierpiały na tym jej relacje przyjacielskie i koleżeńskie. Wkrótce Iga Baumgart-Witan kończy karierę. Zamierza jednak nadal działać w sporcie, szkolić innych i współpracować z klubami. Kusi ją też telewizja.

    Media

    Problem patotreści w internecie narasta. Potrzebna edukacja dzieci, rodziców i nauczycieli

    Co czwarty nastolatek (26 proc.) ogląda w sieci tzw. patostreamy, wulgarne, obsceniczne i nacechowane przemocą widowiska lub transmisje internetowe nadawane na żywo w serwisach streamingowych i mediach społecznościowych – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”. To zjawisko mające na młodych ludzi negatywny wpływ wciąż zyskuje na znaczeniu w przestrzeni internetowej, a prawo nie nadąża za rozwojem technologii. Specjaliści zauważają, że nie jest to tylko chwilowa moda, ale poważny problem społeczny, który wymaga zintegrowanych działań edukacyjnych i informacyjnych.

    Media

    Adam Kszczot: Bardzo żałuję, że nie da się drugi raz wystartować w „Tańcu z gwiazdami”. W tym roku planuję za to z żoną pójść na kurs tańca

    Biegacz zapewnia, że doskonale czuje się na parkiecie i choć musi jeszcze popracować nad techniką, to taniec sprawia mu mnóstwo przyjemności, poprawia nastrój i dodaje pozytywnej energii. Wiosną ubiegłego roku Adama Kszczota można było oglądać w „Tańcu z gwiazdami”. Partnerowała mu Katarzyna Vu Manh. Niestety jego przygoda z formatem trwała bardzo krótko.