Mówi: | Jowita Budnik |
Funkcja: | aktorka |
Jowita Budnik: nie muszę sobie ani nikomu niczego udowadniać, z nikim się ścigać, nigdzie pędzić
Aktorka przyznaje, że czuje się spełniona jako kobieta, matka, a także zawodowo. Cechuje ją też życiowy optymizm i dla niej szklanka zawsze jest do połowy pełna. Jej zdaniem podstawową wartością człowieka jest osobista autonomia. Ona sama nabrała samodzielności poprzez doświadczenie, bo jak tłumaczy, albo dość wcześnie zacznie się być odpowiedzialnym za siebie i płaci się swoje rachunki, albo nigdy nie nabierze się wprawy w dbaniu o swoje interesy. Dlatego aktorka chce, żeby jej córki jak najszybciej się usamodzielniły.
Jowita Budnik przyznaje, że każdy miewa gorsze chwile, ale ona jest nastawiona do życia bardzo optymistycznie. Do tej pory los jej sprzyjał i nie miała zbyt wielu powodów do zmartwień. Czuje satysfakcję z tego, że ma fantastyczną rodzinę, a do tego spełnia się w sferze zawodowej.
– Na pewno moim pierwszym i podstawowym źródłem siły wewnętrznej jest rodzina, mój mąż, moje dzieci, ale mam ją już w sumie od ponad 20 lat, więc patrzę na to, co się zmienia. Ten moment, w którym teraz jestem, jest taką chwilą w moim życiu, kiedy chyba po raz pierwszy mam poczucie, że jeszcze wszystko mogę, a już nic nie muszę, tzn. nie muszę sobie ani nikomu niczego udowadniać, ani nie muszę się z nikim ścigać, nie muszę nigdzie pędzić – mówi agencji Newseria Jowita Budnik, aktorka.
Aktorka jest przygotowana na to, że zawsze może się wydarzyć coś wartościowego i niespodziewanego. Nie trzeba się jednak skupiać na wyczekiwaniu tego, tylko doceniać życie takie, jakie jest na obecnym etapie.
– Właściwie mogę powiedzieć, że jestem bardzo otwarta na to, co jeszcze przyniesie los, ale z drugiej strony jestem tak spełniona w tym, co mam, że jest już OK. Jeżeli jeszcze w życiu przydarzy mi się coś, czego się nie spodziewam – a tak mi się zazwyczaj do tej pory wszystkie wydarzenia w życiu przydarzały – to świetnie. Natomiast jeżeli już nic spektakularnego się nie wydarzy i moje życie zostanie dokładnie takie, jakie jest teraz, to jeszcze lepiej, to fantastycznie. Bardzo lubię ten czas – mówi Jowita Budnik.
Budnik podkreśla, że osiągnęła w życiu harmonię, a dotychczasowe doświadczenia doskonale ukształtowały jej sposób bycia, myślenia i postrzegania rzeczywistości. Niczego by więc nie zmieniła i nie chciała zaczynać wszystkiego od nowa.
– Nigdy w życiu bym nie wróciła do siebie mającej 18 czy 20 lat. Myślę, że dopiero między 30 a 40 rokiem życia okrzepłam sama ze sobą. Wszystko sobie poukładałam tak, jak chciałam, odpowiedziałam sobie na jakieś pytania, udało mi się zrealizować wszystko w takim sensie, że mam przy sobie najbliższych, osiągnęłam satysfakcją zawodową, mam przyjaciół, mam pasje. Moje życie się toczy w taki sposób, w jaki bym chciała – mówi Jowita Budnik.
Aktorka podkreśla, że w sumie nigdy nie miała w życiu jakichś większych traum ani wyjątkowo trudnych chwil, nawet w okresie dojrzewania. Wspomina też, że szybko się usamodzielniła i wyprowadziła z domu po to, by budować świat na swoich fundamentach.
– Moja mama nie była z tego powodu bardzo szczęśliwa, ale zaakceptowała to, wyposażyła mnie w siłę na wyjście, powiedziała: Dobrze, wydaje mi się, że nie ma powodu, żebyś się wyprowadzała natychmiast po maturze, może jeszcze zostań, studiujesz w Warszawie. Powiedziałam: Nie, to jest moment, kiedy czuję, że biorę los w swoje ręce, chcę być za siebie odpowiedzialna – mówi Jowita Budnik.
Budnik wspomina, że początkowo mama nie była zadowolona z jej wczesnej wyprowadzki z domu. Ale paradoksalnie dzięki temu automatycznie poprawiły się ich relacje. Stały się niezależnymi bytami, które się bardzo kochają, ale nie muszą wchodzić sobie w paradę. Wypracowały kompromis, który satysfakcjonował obydwie strony. I takiej odpowiedzialności oraz samodzielności aktorka uczy też swoje córki.
– Mam dwie córki i tłumaczę im, że one mają być za siebie odpowiedzialne, ja jestem tylko po to, żeby wyposażyć je w narzędzia i natychmiast wypchnąć w świat. Na końcu tego świata będę czekała i zawsze będą mogły do mnie zadzwonić i przyjechać, natomiast chciałabym, żeby były samodzielnymi, niezależnymi kobietami, które podnoszą głowę wysoko i idą. Jestem od tego, żeby od czasu do czasu porozmawiać przez telefon, przytulić czy wesprzeć, pogadać, pójść na kawę, ale nie od tego, żeby być odpowiedzialną i niańczyć przez kolejne kilkadziesiąt lat – mówi Jowita Budnik.
Jowita Budnik nie boi się, że w momencie, kiedy córki wyprowadzą się z domu, zostanie pustka i nie będzie się do kogo odezwać. Aktorka zdradza, że ma wiele planów na przyszłość, doskonale potrafi zagospodarować wolny czas i nie nudzi się sama ze sobą.
– Planuję zjeździć świat i tylko czekam, żeby one się wyprowadziły. Ja im to mówię: Dziewczyny, słuchajcie, już lada chwila, bo my odpalamy kampera i jedziemy przed siebie. One mówią: Mamo, chyba nas nie zostawisz? Ja mówię: Nigdy was nie zostawię, co nie znaczy, że będę tutaj siedziała, niańczyła, czekała, aż zdecydujecie, co chciałybyście w życiu robić. One mają zadbać natomiast o to, żeby im ze sobą było dobrze i tak urządzać swój świat, żeby w tym świecie umiały sobie wszystko poukładać tak, jak by chciały, to jest moje marzenie – mówi Jowita Budnik.
Aktorka, wraz z Anną Dereszowską i Anną Korcz, wzięła udział w nowym projekcie Doroty Goldpoint „The Power of Inner Energy. Siła jest kobietą”, którego celem jest pokazanie piękna i wewnętrznej siły dojrzałych kobiet. Na potrzeby projektu powstała sesja zdjęciowa, do której gwiazdy pozowały w fantazyjnych strojach inspirowanych malarstwem.
Czytaj także
- 2025-05-27: Doda: Udało mi się całkowicie zwalczyć przyczynę Hashimoto, a nie tylko skutki tej choroby. Nadal będę się dzielić moimi doświadczeniami i nie dam się zastraszyć
- 2025-05-28: Interakcja z firmą jest dla klientów równie ważna jak jej produkty. Biznes wykorzystuje do tego AI
- 2025-03-18: Model przewagi gospodarczej polskich firm oparty na taniej sile roboczej się wyczerpuje. Pora na konkurowanie marką i innowacją
- 2025-03-19: Radość z pracy i docenianie przez pracodawcę coraz ważniejsze. To przekłada się też na zaangażowanie pracowników
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2024-12-09: Podejście do przemocy wobec dzieci się zmienia, ale wciąż dużo jest do zrobienia. Trwają prace nad uszczelnieniem przepisów
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-26: Maciej Rock: „Halo tu Polsat” to bardzo trudny program. Jesteśmy przed kamerami przez trzy godziny i cały czas musimy zachować energię
- 2024-11-21: Martyna Wojciechowska: 82 proc. dzieci przyznaje, że przerastają ich problemy dnia codziennego. Rodzice powinni kształtować w nich sprawczość
- 2024-10-29: Technologia wirtualnych bliźniaków rewolucjonizuje produkcję w firmach. Pomaga im też ograniczać ślad węglowy produktów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.