Newsy

Kasia Kępka otworzyła własne centrum treningu funkcjonalnego

2014-12-15  |  06:55
Mówi:Kasia Kępka, prezenterka VIVA Polska, założycielka Gym Break Center

Szymon Gaś, trener personalny, założyciel Gym Break Center

  • MP4
  • Gym Break Center to nowe miejsce na fitnessowej mapie Warszawy. Jego właścicielami są znana prezenterka telewizyjna Kasia Kępka i trener Szymon Gaś. Klub oferuje zajęcia jogi i treningu funkcjonalnego, którego Kasia Kępka jest wielką fanką. Jej zdaniem ten rodzaj aktywności fizycznej zapewnia nie tylko piękną figurę, lecz także mocne i elastyczne ciało, a tym samym ułatwia poruszanie się w codziennym życiu i chroni przed kontuzjami. 

    Gym Break Center to efekt sportowej pasji Kasi Kępki, która narodziła się kilka miesięcy temu. Prezenterka przeszła wówczas spektakularną metamorfozę: schudła i wyrzeźbiła ciało dzięki ćwiczeniom pod okiem trenera personalnego. Przekonała się też, że nawet w napiętym grafiku zawodowym znajdzie się miejsce na aktywność fizyczną. Dzisiaj chce zarazić sportową pasją innych ludzi i przekonać Polaków, że warto ćwiczyć i stosować zdrową dietę. Dlatego razem ze swoim trenerem Szymonem Gasiem otworzyła centrum treningu funkcjonalnego.

    W zasadzie efekt osiągnie każdy, kto tu przychodzi, bo to nie jest trudne, przysięgam, obiecuję. Trzy miesiące to jest maks, żeby zauważyć dużą zmianę. Po miesiącu już widać zmiany, już po dwóch tygodniach widać zmiany. Wszyscy podchodzą do lustra i widzą, że już jest fajnie. Bo te 90 minut to jest jednak dużo więcej niż 60. „U was to się tak człowiek zmęczy, że już te efekty są widoczne po 2-3 tygodniach”. I ludzie się cieszą, bo pierwsze minus siedem kilogramów już jest na koncie dziewczyn – mówi Kasia Kępka w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

    Klub oferuje zajęcia z treningu funkcjonalnego i jogi. Trening funkcjonalny to rodzaj aktywności, w której wykorzystuje się ruchy wykonywane przez ciało ludzkie na co dzień. W odróżnieniu od klasycznego treningu kulturystycznego, zorientowany jest nie na konkretny mięsień czy część ciała, a na ruch mięśnia z naciskiem na jego funkcjonalność, czyli to, jak przekłada się on na codzienne czynności, takie jak wchodzenie po schodach, kucanie, schylanie się po torby z zakupami czy wsiadanie do samochodu.

    – Taki trening jest skierowany dla wszystkich, bo jest on zdrowy dla każdego. Dla matki w ciąży i po ciąży, dla dziecka, starszej osoby, bo w którymś tam momencie każdy ma problemy z poruszaniem się. Coś go tam boli, coś mu tam strzyka albo nierównomiernie się wzmocnił, albo pochodził trochę na siłownię i za bardzo się wypakował, w związku z tym ma problemy z plecami – my te wszystkie niuanse korygujemy. Czyli ma być lewa strona równocześnie sprawna z prawą strona. Nogi mają być odpowiednio silne do pleców – mówi Szymon Gaś.

    Trening funkcjonalny jest też dobrym rozwiązaniem dla osób w trakcie rehabilitacji po urazach lub operacjach chirurgicznych. W treningu tym nie używa się maszyn, wykorzystuje się wyłącznie ciężar własnego ciała oraz takie akcesoria, jak elastyczne gumy, piłki, hantle i ciężarki kettlebells.

    – Trening funkcjonalny to trening najbliższy naturze, bo tutaj nie ma maszyn, nie ma pakowania dla samego pakowania. Tutaj nie robimy mięśnia po to, by wyglądał, tylko dbamy o ten mięsień po to, by pomagał nam w funkcjonowaniu. Czyli, żeby te siaty można było łatwiej targać, żeby można było się gdzieś schylić. Żeby w autobusie utrzymać balans. A nie chodzimy tutaj tylko po to, żeby mięsień nam urósł i żeby się drzwiach nie mieścić – mówi Kasia Kępka.

    Zajęcia odbywają się indywidualnie pod opieką trenera osobistego lub w niewielkich, maksymalnie kilkuosobowych grupach, co umożliwia dostosowanie programu treningowego do potrzeb i możliwości każdego z ćwiczących. W odróżnieniu od większości polskich klubów fitness w Gym Break Center trening personalny trwa 90 minut, co znacznie zwiększa jego efektywność. Przed rozpoczęciem ćwiczeń klient przechodzi kilka testów motorycznych, których celem jest ustalenie głównego celu treningu, np. zwiększenie masy ciała, zrzucenie zbędnych kilogramów czy zniwelowanie dysproporcji.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Film

    Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

    Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

    Ochrona środowiska

    Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

    Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

    Problemy społeczne

    W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

    Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.