Newsy

Katarzyna Groniec nagrała płytę z piosenkami Agnieszki Osieckiej w wersji elektronicznej. Album szybko został doceniony przez krytyków

2015-10-07  |  06:40

To musiał być pomysł zupełnie nowatorski, odmienny od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni – mówi Katarzyna Groniec. Artystka postanowiła sięgnąć po utwory Agnieszki Osieckiej i nadać im elektroniczne brzmienie. W takiej interpretacji można usłyszeć zarówno popularne piosenki wybitnej tekściarki, jak i te mniej znane. Płyta „ZOO z piosenkami Agnieszki Osieckiej” już zdobywa pozytywne recenzje fanów i krytyków muzycznych.

Wybór podyktowany był głównie strona muzyczną. Wybrałam takie piosenki, które dały się przerobić na nieco inne brzmienia, w tym przypadku elektroniczne, i stworzyła się historia o jednym życiu: od narodzin po śmierć, poprzez wszystkie perypetie, które spotykają człowieka po drodze. Są to utwory i dość dobrze znane, i zupełnie nieznane szerszej publiczności – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Katarzyna Groniec.

Katarzyna Groniec podkreśla, że wielu artystów sięgało już po twórczość Agnieszki Osieckiej i każdy z nich starał się interpretować utwory na swój sposób. Trzeba więc nie lada wysiłku, by zrobić projekt oryginalny i zaskakujący brzmieniem.

To musiał być przede wszystkim odmienne od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Agata Passent bardzo dba o spuściznę swojej mamy. Dużo płyt wychodzi z okazji festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”, co roku inny artysta przygotowuje recital i są to zazwyczaj strzały w dziesiątkę. Żeby nie spudłować, trzeba było mieć dobry pomysł na to, jak pokazać te piosenki inaczej. Urodziła się taka koncepcja, że to mogłaby być elektronika i zaczęliśmy kombinować – mówi Katarzyna Groniec.

Groniec podkreśla, że chciałaby dotrzeć ze swoim projektem do szerokiej publiczności, a poprzez elektroniczne brzmienie zachęcić również młodzież do zapoznania się z tekstami Agnieszki Osieckiej.

Czy zechcą wejść w tę bajkę, czy odrzucą, to już jest indywidualna sprawa. Nie boję się cudzych piosenek, bo się na nich wychowałam. Trochę je przetwarzam i zawszę chcę im dać jakiś rodzaj świeżości, inne brzmienie – podkreśla Katarzyna Groniec.

Wokalistka podkreśla, że w interpretacji najważniejsze jest to, by w tekstach napisanych przez innych odnaleźć własne emocje i skrawek swojego życia.

Nawet, jeśli w pierwszej chwili wydaje mi się, że tekst czy piosenka, którą mam do zaśpiewania, jest ode mnie odległa, to muszę znaleźć coś takiego, co będzie pomostem między mną a tą opowieścią, inaczej nie da radym tego wykonać – dodaje Katarzyna Groniec.

Na płycie „ZOO z piosenkami Agnieszki Osieckiej” znajduje się 18 utworów. Wśród nich są takie utwory, jak „Uciekaj moje serce”, „Ja nie chcę spać” i „Nim wstaje dzień”.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

Moda

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Gwiazdy

Alicja Węgorzewska: Przedsiębiorcy wypełniali jedynie formularz, aby dostać wsparcie od państwa. Artyści musieli stanąć do konkursów

Śpiewaczka operowa tłumaczy, że sytuacja artystów w Polce w porównaniu do innych krajów europejskich jest bardzo trudna. Za granicą aktorzy i muzycy mogą liczyć na wsparcie finansowe od państwa. To pozwala im przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa. W naszym kraju ta grupa społeczna jest skazana tylko na siebie. Większość instytucji kulturalnych nadal nie powróciła do regularnej aktywności. W konsekwencji mimo chęci artyści nie mogą wykonywać swoich obowiązków, co napawa ich lękiem i niepokojem o przyszłość.

Media

Aleksandra Kurzak: Jestem niesamowicie szczęśliwa, że wrócę do ojczyzny. Polska to kraj, w którym nauczyłam się muzyki

W grudniu po pięcioletniej przerwie sopranistka ponownie wystąpi na deskach Opery Narodowej w Warszawie. Tłumaczy, że projekt, do którego przygotowania rozpocznie już wkrótce, będzie dla niej niezwykle istotny z kilku względów. Najważniejszym z nich jest jednak miłość do ojczyzny. Aleksandra Kurzak wspomina, że to właśnie w Polsce jako dziecko rozpoczynała swoją karierę muzyczną. Wyznaje, że ogromnie cieszy się za każdym razem, gdy za granicą słyszy rozmowy w rodzimym języku.

Konsument

W wakacje aktywni stają się oszuści i cyberprzestępcy. Urlopowicze muszą uważać na bezpieczeństwo swoich finansów i danych [DEPESZA]

Polacy podczas wakacji muszą chronić się nie tylko przed zakażeniem koronawirusem, ale także zadbać o inne środki bezpieczeństwa, by nie stać się ofiarą oszustów i nie stracić oszczędności. W ostatnich dniach coraz popularniejsze wśród przestępców staje się „oszustwo na bon turystyczny”, w którym próbują wyłudzić pieniądze, dzwoniąc do potencjalnych beneficjentów tego programu. Polacy czujni muszą jednak być już na etapie planowania wyjazdów. Latem bowiem wyjątkowo aktywni stają się także cyberprzestępcy.