Mówi: | Konrad Gaca |
Funkcja: | specjalista żywieniowy |
Firma: | prezes Stowarzyszenia Zapobiegania Otyłości „Fatkillers” |
Konrad Gaca o „Kuchni Fit”: Pisząc tę książkę, chciałem pokazać różnicę między zdrowym odżywianiem a odchudzaniem
„Kuchnia Fit” autorstwa Konrady Gacy plasuje się w pierwszej dziesiątce bestsellerów na stronie empik.com w kategorii diety. W swojej nowej publikacji trener tysięcy Polaków podpowiada, jak przygotować zdrowe i smaczne posiłki na każdą porę dnia i jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów żywieniowych.
Konrad Gaca podkreśla, że nic nie jest w stanie zastąpić racjonalnego odżywiania – ani najbardziej intensywny trening, ani najlepsze suplementy diety.
– Pisząc tę książkę, chciałem pokazać różnicę między zdrowym odżywianiem a odchudzaniem. Odchudzanie to jest taka półeczka wyżej w zdrowym żywieniu. Każda osoba, która chcę się zdrowo odżywiać, powinna korzystać z określonych produktów, tak żeby nasycić swój organizm. Natomiast, jeśli myśli o odchudzaniu, to tu już jest niezwykle ważne, żeby te produkty były w diecie ustalone indywidualnie do wieku, wagi i płci – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Konrad Gaca, specjalista żywieniowy.
W książce można znaleźć blisko sto propozycji dań na różne pory roku i różne okazje. Konrad Gaca podpowiada, jak gotować zdrowo i smacznie.
– Myślę, że szczególnie teraz zbiór przepisów świątecznych jest naprawdę bardzo inspirujący. Na przykład barszcz wigilijny, świąteczne pierogi z migdałami, cynamonem i dyni czy chociażby kompot z suszu – bardzo zdrowy. Myślę, że każdy znajdzie tam coś dla siebie, nawet te osoby, które uważają, że nie da się zjeść deseru w wersji light – tłumaczy Konrad Gaca.
Gaca podkreśla, że nie wszystkie produkty są równie dobrze przyswajane przez organizm zarówno rano, jak i wieczorem. W książce można znaleźć liczne porady dotyczące tego, jakie przekąski szkodzą, a jakie przynoszą korzyści o określonych porach dnia.
– Właśnie wieczorami popełniamy błąd żywieniowy – sięgamy po owoce i spożywamy spore ilości węglowodanów. Trzeba jednak pamiętać o tym, jak niezwykle ważne jest ustawienie hormonalne organizmu. Jedząc owoce, cukry proste, powodujemy, że zaczyna rządzić nami hormon insuliny, który z kolei obniża hormon wzrostu, a ten w nocy jest niezwykle ważny w każdym wieku, bo to jest nasza regeneracja, nasz metabolizm – wyjaśnia Konrad Gaca.
Konrad Gaca odchudził tysiące Polaków. W jego najnowszej książce nie brak również historii osób, które zdecydowały się mu zaufać i zmieniły swoje życie na lepsze. Zdaniem dietetyka bycie fit to nie tylko wygląd i sprawność fizyczna, lecz przede wszystkim samopoczucie i wewnętrzna równowaga.
To już druga książka Konrada Gacy. Poprzednia – „Moje odchudzanie” – cieszyła się takim zainteresowaniem, że bestsellerem empik.com stała się jeszcze przed oficjalną premierą.
Czytaj także
- 2025-05-13: Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
- 2025-04-22: Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
- 2025-03-18: Sylwia Bomba: W liceum nikt nie miał odwagi prosto w oczy nazwać mnie grubasem. Ale jak szłam korytarzem, to czułam śmiechy za moimi plecami
- 2025-03-10: Sylwia Bomba: Przez 10 lat odchudzałam się bezskutecznie. Potrafiłam codziennie biegać 15 km albo w ogóle nie jeść
- 2025-03-03: Sylwia Bomba: „Królowa przetrwania” to nie jest mój format. Nie lubię być blisko dram, nie lubię rywalizować na takim poziomie
- 2025-03-05: Nawet 35 proc. Polaków może się zmagać z insulinoopornością. Sygnałami alarmowymi są nagły wzrost wagi ciała, senność i napady głodu
- 2025-03-10: Europejska motoryzacja gotowa do pełnej elektryfikacji. Możliwe zmiany w unijnym prawie dotyczące zeroemisyjności
- 2025-02-28: Dziennie policjanci zatrzymują średnio 69 osób z zakazem prowadzenia pojazdów. Trwają prace nad zaostrzeniem przepisów dla kierowców
- 2024-12-16: Na przewlekłą chorobę nerek cierpi w Polsce 4,5 mln osób. Pacjenci apelują o szerszy dostęp do leczenia, które opóźnia dializy
- 2025-01-16: Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.