Mówi: | Konrad Gaca |
Funkcja: | specjalista żywieniowy, prezes Stowarzyszenia Zapobiegania Otyłości „Fatkillers” |
Konrad Gaca: Początek roku to dobry czas na zmiany w życiu. Należy je zacząć jak najszybciej
Podjęcie każdego kolejnego wyzwania powinno być wzbogacone doświadczeniami z przeszłości tak, żeby nie powielać błędów, tylko wyciągać z nich konstruktywne wnioski – podkreśla Konrad Gaca. To ważna wskazówka dla tych, którzy z większym lub mniejszym sukcesem starają się realizować noworoczne postanowienia dotyczące zmiany stylu życia, podjęcia aktywności fizycznej czy zrzucenia zbędnych kilogramów. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja, wiara w siebie i wewnętrzna motywacja.
– Styczeń jest takim miesiącem, który faktycznie dobrze jest wykorzystać na pewne zmiany w swoim życiu i należy zacząć właściwie jak najszybciej to robić. Czyli nie przekładać tego na kolejny dzień, bo wtedy ta nasza decyzja po prostu nie będzie zrealizowana nigdy – mówi agencji Newseria Lifestyle Konrad Gaca, specjalista żywieniowy, prezes Stowarzyszenia Zapobiegania Otyłości „Fatkillers”.
By wytrwać w swoim postanowieniu, trzeba odpowiednio zaplanować realizację konkretnego celu.
– Aby ten plan był ambitny, ale realny, można podzielić go sobie na jakieś mniejsze etapy. Bardzo często jest tak, że robimy pewne rzeczy w sposób nie do końca możliwy do zrealizowania, kiedy nie jesteśmy w stanie pogodzić tego z naszym życiem rodzinnym i zawodowym. I to często powoduje takie wewnętrzne wypalenie – mówi Konrad Gaca.
Nie można też zniechęcać się po pierwszej porażce. Trzeba natomiast umieć wyciągnąć z niej właściwe wnioski i w razie potrzeby zacząć wszystko od nowa.
– Jeżeli jakaś rzecz nam się nie uda, nie bądźmy wobec siebie krytyczni, bo to wcale nie świadczy o tym, że jesteśmy słabymi ludźmi. Moim pacjentom zawsze powtarzam, że nie ma słabych ludzi. Najczęściej jest po prostu źle zorganizowane działanie, czasem nie jest też do końca właściwy moment na podjęcie pewnych decyzji. Więc w tym nowym roku dajmy sobie więcej luzu i więcej zrozumienia dla samego siebie – mówi Konrad Gaca.
Postanowienia powinny być dopasowane do typu naszej osobowości, potrzeb organizmu i możliwości. Nie można ślepo naśladować innych, bo przecież siłownia czy basen dla jednej osoby mogą być źródłem odprężenia, a dla drugiej – udręka. Racjonalnie trzeba też podchodzić do wyboru odpowiedniej diety.
– Powinniśmy spojrzeć na pewne rzeczy bardzo indywidualnie. Jeśli na przykład chcemy zmienić dietę, bo ta, która była do tej pory, nie dała nam rezultatów, to na pewno warto przeanalizować swoje wcześniejsze działania pod kątem takim, co spowodowało, że nie do końca nam się udało. Bo każde podjęcie nowej decyzji powinno być również wzbogacone wcześniejszymi doświadczeniami. Chodzi przecież o to, żeby nie powtórzyć błędów. To jest w tym wszystkim kluczowe – wyjaśnia Konrad Gaca.
Na początku procesu odchudzania warto zawsze mieć obok siebie kogoś, kto będzie nas wspierał i doceniał efekty. Z czasem można próbować krok po kroku samemu zmagać się ze swoim wyzwaniem.
– Najlepiej, choć to nie jest proste, byłoby dojść do takiego momentu, kiedy nie potrzebujemy już tego wsparcia. To jest takie mistrzostwo, to jest takie prawdziwe obudzenie w sobie wojownika, kiedy tak naprawdę kieruje nami cel i skupiamy się na sobie, ale w takim pozytywnym znaczeniu. Osiągamy ten cel po to, żeby coś zmienić, co również potem wpływa tak naprawdę na nasze funkcjonowanie, na nasze otoczenie, na nasze samopoczucie i relacje z innymi ludźmi – mówi Konrad Gaca.
O tym, czym jest motywacja i jak ją w sobie odnaleźć, Konrad Gaca pisze w swojej najnowszej książce: „Obudź w sobie wojownika. Siła motywacji”. Autor tłumaczy w niej między innymi, jak wiele korzyści przynosi dbałość o swoje życie na różnych obszarach.
– Stworzyłem specjalną piramidę zdrowego człowieka, która tak naprawdę opiera się na różnych obszarach funkcjonowania dotyczących w tym momencie przede wszystkim poznania własnego organizmu, podejścia do elementów związanych z żywieniem, do aktywności fizycznej. Jeśli tak naprawdę poznamy te rzeczy i zauważymy, co w nich nie do końca dzieje się dobrze, to będziemy w stanie tę swoją motywację utrzymać w sposób ciągły i nie będziemy mieli spadków energetycznych czy motywacyjnych – tłumaczy Konrad Gaca.
Według autora książka, to jest jak rozmowa z przyjacielem – pokazuje, w jaki sposób i dlaczego warto walczyć o siebie. To zastrzyk siły i motywacji dla wszystkich, którym tego brakuje.
Czytaj także
- 2025-07-10: Od lipca ułatwienia w dostępie do terapii dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Eksperci apelują o włączenie dietetyków w proces leczenia
- 2025-06-13: Kobietobójstwo jest typem przestępstwa niedookreślonym przez polskie prawo. Świadomość na ten temat jest wciąż zbyt mała
- 2025-05-27: Doda: Udało mi się całkowicie zwalczyć przyczynę Hashimoto, a nie tylko skutki tej choroby. Nadal będę się dzielić moimi doświadczeniami i nie dam się zastraszyć
- 2025-03-26: Patricia Kazadi: To będzie bardzo pracowita wiosna. Pracuję nad własną muzyką
- 2025-03-12: Coraz lepsze perspektywy dla branży fitness. Sieć Xtreme Fitness Gyms zapowiada rozwój również poza Polską
- 2025-05-13: Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
- 2025-04-22: Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
- 2025-03-18: Sylwia Bomba: W liceum nikt nie miał odwagi prosto w oczy nazwać mnie grubasem. Ale jak szłam korytarzem, to czułam śmiechy za moimi plecami
- 2025-03-10: Sylwia Bomba: Przez 10 lat odchudzałam się bezskutecznie. Potrafiłam codziennie biegać 15 km albo w ogóle nie jeść
- 2025-03-14: Przybywa osób biorących leki dla chorych na cukrzycę, aby szybciej schudnąć. To rozwiązanie niekorzystne dla zdrowia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.