Newsy

Magda Steczkowska: Wspieram nauczycieli całym sercem. Moi rodzice byli nauczycielami i wiem, jak trudną pracę wykonywali

2019-04-24  |  06:50

Wokalistka murem staje za nauczycielami, wspiera wszystkich strajkujących pracowników oświaty i wierzy, że ich oczekiwania zostaną spełnione. Piosenkarka wspomina, że w dzieciństwie u niej w domu się nie przelewało, choć rodzice – właśnie nauczyciele  – spędzali w pracy bardzo dużo czasu. Jej zdaniem, choć od tamtego czasu sporo się zmieniło, to jedno pozostało takie samo – niskie pensje. 

– Moi rodzice byli nauczycielami. Wiem, co to znaczy, wiem, jak trudną pracę wykonywali, jak byli zmęczeni, gdy po całym dniu w szkole wracali do nas. Pamiętam, że nigdy nie wystarczało do pierwszego, nigdy nie było sytuacji, żebyśmy wiedzieli, że rodzice mimo swojej ciężkiej pracy zarabiają takie pieniądze, że stać nas ta to, żeby pójść do sklepu. Chociaż rodzice nigdy nam o tym nie mówili, zawsze bardzo się starali, żebyśmy czuli, że wszystko jest w porządku, ale wiem, że zawsze brakowało pieniędzy – mówi agencji Newseria Lifestyle Magda Steczkowska.

Wokalistka uważa, że nauczyciele powinni dostawać wynagrodzenie adekwatne do ich wysiłku włożonego w wychowywanie kolejnych pokoleń. Wykonują bowiem zawód trudny i obarczony ogromną odpowiedzialnością.

– Wspieram nauczycieli całym sercem. Uważam, że absolutnie zasługują na to, żeby żyć na bardzo wysokiej stopie, dlatego że ich praca jest niezwykle cenna. Ich praca kształtuje nasze dzieci. Prawda jest taka, że nasze dzieci w szkole spędzają większą część każdego dnia od 6. roku życia, więc ich praca jest absolutnie nie do przecenienia. A oczywiste jest, że dobrze wynagradzany nauczyciel, tak samo jak dobrze wynagradzana pielęgniarka, lekarz i każdy inny lepiej pracuje. Jeżeli nie musi się martwić o byt, to może spokojnie zająć się swoją pracą – podkreśla.

Steczkowska ma duży szacunek do nauczycieli i pracowników oświaty, solidaryzuje się z nimi w tym czasie i wierzy, że rząd wysłucha ich postulatów. Jej zdaniem pensje nauczycieli są wręcz głodowe.

– Oczywiście, to jest misja, to jest powołanie, ale powietrzem się nie da żyć. Nauczyciel powinien być godnie wynagradzany za to, w co wkłada całe serce. Bo przecież pamiętajmy też o tym, że nauczyciele wychodząc ze szkoły, nie kończą swojej pracy tak naprawdę, oni mają klasówki, testy do sprawdzenia,  i mnóstwo innych rzeczy, które muszą zrobić, za które tak naprawdę nie dostają pieniędzy, a robią je po godzinach. Nie mówiąc o różnych kółkach, wycieczkach, wyjazdach i przede wszystkim odpowiedzialności za te dzieci – mówi Magda Steczkowska.

Strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia. Popierają go również Maja Ostaszewska, Dawid Podsiadło, Magdalena Cielecka i Anja Rubik.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.