Newsy

Małgorzata Zajączkowska: w Koszalinie otrzymałam tak piękną nagrodę, że ludzie biorą ją za rzeźbę

2016-04-08  |  06:45

Zdaniem Małgorzaty Zajączkowskiej najcenniejsze są nagrody otrzymywane za bieżące, a nie przeszłe dokonania. Dla niej najbliższa sercu jest nagroda, którą zdobyła w czerwcu w Koszalinie, przyznana została bowiem przez młode jury. Aktorka twierdzi, że statuetka jest tak piękna, że znajomi często biorą ją za rzeźbę.

Małgorzata Zajączkowska debiutowała w zawodzie w 1976 roku. Zagrała wówczas niewielką rolę w filmie „Zdjęcia próbne” w reż. Agnieszki Holland, Pawła Kędzierskiego i Jerzego Domaradzkiego. Od tego czasu wystąpiła w kilkudziesięciu filmach, także zagranicznych, oraz serialach telewizyjnych. Produkcje z jej udziałem były wielokrotnie nagradzane, co aktorka uznaje za formę docenienia pracy jej i pozostałych członków ekipy filmowej.

– Otrzymać nagrodę jest zawsze bardzo miło, obojętnie czy od publiczności, czy od jury profesjonalnego. Jest to rodzaj uszanowania pracy, którą się zrobiło – mówi Małgorzata Zajączkowska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Aktorka twierdzi jednak, że otrzymanie nagrody nie zawsze jest dowodem na jakość filmu lub gry aktorskiej. Nie zawsze przegrany jest też gorszy od zwycięzcy.

– Byłam w jury kilka razy i wiem, że bardzo trudno jest dawać nagrody, bo zawsze ktoś jest będzie pominięty. Jest tylko jedna nagroda i zawsze jest to pewnego rodzaju selekcja, zawsze szkoda kogoś, kto nie dostał, ale tak to już jest – mówi Małgorzata Zajączkowska.

Zdaniem aktorki najcenniejsze są nagrody przyznawane za aktualne osiągnięcia. Oznaczają bowiem, że umiejętności i talent aktora wciąż są pozytywnie odbierane zarówno przez publiczność, jak i profesjonalnych jurorów. Dla niej najbliższa sercu jest nagroda za rolę kobiecą w filmie „Noc Walpurgi” w reż. Marcina Bortkiewicza. Jury Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” doceniło „brawurowe i bezgraniczne oddanie się roli w ramach ryzykownej konwencji”.

– Ta nagroda jest mi najbliższa, ponieważ jest ostatnia i otrzymałam ją za film, który uważam za najważniejszy w moim życiu – „Noc Walpurgi”. I to, że moja rola została doceniona w Koszalinie przez młodych ludzi, przez młode jury jest dla mnie wyjątkową taką nagrodą – mówi Małgorzata Zajączkowska.

Gwiazda nie ma w domu specjalnego miejsca, w którym trzyma trofea zawodowe. Nagroda, którą otrzymała w czerwcu 2015 roku w Koszalinie, stoi na pianinie.

– Jest to bardzo piękna statuetka z bursztynem i jak do mnie przychodzą nowi znajomi, to nie bardzo wiedzą, że to jest nagroda. Mówią, że to jest bardzo piękna rzeźba – mówi Małgorzata Zajączkowska.

Aktorka twierdzi, że nie ma obecnie roli, o zagraniu której marzy. Nie może się natomiast doczekać pracy na planie kolejnego filmu Marcina Bortkiewicza. Na razie reżyser zakończył pisanie scenariusza.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Rafał Zawierucha: Remontuję teraz nowe, wreszcie duże mieszkanie. Do tego trzeba mieć anielską cierpliwość

Aktor zdążył się już przekonać, że remont mieszkania to nie jest prosta sprawa. I choć ma do dyspozycji wykwalifikowaną ekipę wykończeniową oraz korzysta z bogatej oferty firm, które podjęły z nim współpracę, jeśli chodzi o dostarczenie odpowiednich materiałów budowlanych i elementów wyposażenia wnętrz, to i tak zawsze coś staje na przeszkodzie i prace nie mogą się zakończyć w planowanym terminie. Rafał Zawierucha ma jednak nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych tygodni uda mu się wprowadzić do nowego lokum.

Psychologia

Katarzyna Zielińska: Na dobranoc nie oglądamy telewizji, tylko czytamy dzieciom książki. To jest ten moment, kiedy możemy budować relację z naszymi pociechami

Aktorka, która jest ambasadorką kampanii #TataTeżCzyta2024, zapewnia, że wraz z mężem z ogromną przyjemnością kultywuje tradycję wieczornego czytania swoim synkom, ośmioletniemu Henrykowi i sześcioletniemu Aleksandrowi. Chłopcy mają już ulubione lektury, wśród nich są miedzy innymi książki detektywistyczne, przyrodnicze, o sporcie i o kosmosie. Katarzyna Zielińska podkreśla, że cała rodzina uwielbia ten wieczorny rytuał i czerpie z niego wiele korzyści.

Nauka

Joga skuteczniej poradzi sobie z gniewem niż bieganie. Naukowcy dowiedli, że dając upust złości, tylko ją podsycamy

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych doszli do wniosku, że aby zapanować nad gniewem, należy zmniejszyć pobudzenie fizjologiczne. W wyciszeniu uczucia złości i opanowaniu agresji mogą się więc sprawdzić metody, które od lat wykorzystuje się w walce ze stresem. Okazuje się, że wyładowywanie gniewu, np. bieganiem, może przynieść chwilowe zadowolenie, ale będzie raczej podnosić poziom pobudzenia i nie zapewni wyciszenia emocji.