Mówi: | Anna Krzyżanowska |
Funkcja: | projektantka |
Anna Krzyżanowska o swojej nowej kolekcji: udało mi się połączyć poezję z modą
Fotograf Tomasz Sikora i poetka Renata Plaga współpracowali ze sobą już wielokrotnie. Twórcy zaprosili do wspólnego projektu Annę Krzyżanowską, która stworzyła do ich wspólnej wystawy kolekcję ubrań inspirowaną pracami Sikory i Plagi. Projektantka podkreśla, że praca nad kolekcją była twórczą przygodą, a z jej efektu finalnego jest bardzo zadowolona.
– Udało mi się wpasować poezję w ubrania. Świadczy o tym najbardziej piękny płaszcz kloszarda. W środku jest jedwab naturalny, a wewnątrz napisałam kilka słów poezji Renaty Plagi – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Anna Krzyżanowska.
Fragmenty wierszy Plagi pojawiają się również w innych częściach ubrań, jak np. na suwaku sukienki koktajlowej. Krzyżanowska w swoich projektach postawiła również na fotograficzny kolaż zdjęć Tomasza Sikory.
– Stworzyłam tkaniny z nadrukami zdjęć i je specjalnie pocięłam, tak, żeby pewne części były tam, gdzie być powinny. Pocięłam Broadway, pocięłam Nowy Jork i stworzyłam piękne ubrania, które okazały się być użytkowymi – opowiada Krzyżanowska.
Projektantka słynie z kobiecych kreacji, które można wykorzystać na wiele okazji. Nowa kolekcja Krzyżanowskiej również wpisuje się w nurt użytkowości.
– Ubrania z nowej kolekcji, jak większość moich ubrań, można nosić na bardzo wiele sposobów . Do każdego z tych ubrań wymyśliłam historię. Parciany, surowy płaszcz z wydekoltowaną małą czarną albo z golfem. Piękne połączenie – dodaje Krzyżanowska.
Czytaj także
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-03-13: Patricia Kazadi: Maciek Rock jest dla mnie ogromną inspiracją. Uczę się od mistrza
- 2025-03-04: Anna Dec: Za mówienie kontrowersyjnych rzeczy byłam karcona w szkole przez rówieśników. Teraz w pracy jestem za to doceniana
- 2025-02-19: Superluksusowy Maybach już po polskiej premierze. Fanki motoryzacji wieszczą powrót mody na kabriolety
- 2025-02-17: K. Śmiszek: Działania USA to atak na sądownictwo międzynarodowe. To zagrożenie dla praw ofiar zbrodni wojennych
- 2025-01-22: T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
- 2025-01-28: Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga
- 2025-01-21: Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
- 2025-02-05: Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.