Mówi: | Justyna Gustaw |
Funkcja: | brand manager |
Firma: | Emente |
Płaszcze w kwiaty i sukienki z aksamitu najmodniejszymi akcentami sezonu jesienno-zimowego
W sezonie jesienno-zimowym 2016 zdecydowanie wyróżniają się dwa trendy: powrót aksamitu i motyw „winter garden”. Akcenty kwiatowe – tym razem w nieco przygaszonej i stonowanej wersji – mogą się znaleźć zarówno na sukienkach, jak i garniturach czy płaszczach. W kolorystyce dominuje czerń, bordo, szmaragd i atramentowy granat. Must have sezonu to eleganckie płaszcze i sukienki o kroju halki na bardzo cienkich ramiączkach założone na T-shirt lub ciepły sweter.
Trendy proponowane na sezon jesień-zima 2016/2017 z pewnością nie zawiodą nawet najbardziej wymagających miłośniczek mody. Wyrafinowane tkaniny, kroje podkreślające sylwetkę i charakterystyczne motywy każdej kobiecie dodadzą szyku i elegancji.
– Dwa najbardziej wyraziste trendy to wielki powrót aksamitu oraz trend, który nazwałyśmy „winter garden”. Są to motywy kwiatowe, ale nie takie, jak w kolekcjach letnich – w żywych, intensywnych kolorach, tylko stłumione, melancholijne, może trochę mroczne. Zimą kwiaty są wszędzie, mamy je na płaszczach, na sukienkach, ale także na garniturach. To jest podstawa do bardzo wielu ciekawych stylizacji – mówi agencji Newseria Lifestyle Justyna Gustaw, brand manager marki Emente.
Bez wątpienia najmodniejszą tkaniną sezonu jest aksamit. Potwierdzają to m.in. takie marki jak: Valentino, Bottega Veneta, Alberta Ferretti czy Prada.
– Aksamit jest bezapelacyjnym królem sezonu. Nie widzieliśmy go w zasadzie na wybiegach od lat 90., teraz przeżywa swoje 5 minut. Z aksamitu szyjemy wszystko: od sukienek poprzez bluzy, dresy, a nawet wieczorowe garnitury. Króluje w modzie i codziennej, i streetowej, nosimy go na pewno w wydaniu wieczorowym. Aksamit jest wszędzie i bez aksamitu sezon jesień-zima nie istnieje – tłumaczy Justyna Gustaw.
Ubrania z motywami kwiatowymi mogą także stanowić doskonałe połączenie z białą koszulą, czarnymi spodniami albo klasycznymi dżinsami.
– Najważniejsze trzy kolory jesieni i zimy to zdecydowanie czerń, bordo oraz szmaragd, ale na pokazach widzieliśmy też bardzo dużo atramentowych granatów, bardzo dużo złota, brokatu, a także klasyczne stonowane kolory, jak np. płaszcze z wielbłądziej wełny – podkreśla Justyna Gustaw.
Zdaniem stylistów z roku na rok Polki stają się odważniejsze w doborze krojów i fasonów. Lubią eksperymentować z niebanalnymi zestawieniami, a w ich szafach coraz więcej miejsca zajmują ubrania dopasowane, podkreślające kobiece kształty.
– Na pierwszy plan wysuwają się fasony podkreślające, dyscyplinujące sylwetkę, z głębokimi dekoltami, ale także mini. Raczej odchodzimy od oversize. Wielkim hitem jest sukienka o kroju halki np. na cieniutkich ramiączkach i lekko rozszerzonej linii, która bardzo fajnie wygląda narzucona na koszulę, na T-shirt albo nawet sweter. Jeśli np. narzucimy na wierzch płaszcz i do tego założymy cięższe buty, ta sylwetka wygląda bardzo nowocześnie, ale jest nam też ciepło i komfortowo – mówi Justyna Gustaw.
Must have jesienno-zimowego sezonu są stylowe płaszcze. Odpowiednio dobrane nadadzą elegancki ton każdej stylizacji.
– Jest to rzecz, która pasuje do wszystkiego. Możemy ją założyć do sportowych butów, do kozaków, do glanów, do szpilek i w zasadzie jest podstawą każdej stylizacji. Ja bym bardzo namawiała panie, żeby wybierając płaszcz, zwracały uwagę na tkaninę. Oczywiście najlepsze są mieszanki wełen, bo jest to tkanina, która w naturalny sposób nas ociepla i powoduje, że jest nam miło, komfortowo – dodaje Justyna Gustaw.
Dopełnieniem każdej stylizacji mogą być torby z ozdobnymi haftami. Niektóre modele wręcz zrywają ze stereotypowym pojęciem „dodatku” i wychodzą na pierwszy plan. Kolorowe hafty inspirowane sztuką ludową urozmaicą każdy look, nawet najprostszy.
Czytaj także
- 2025-04-09: Kajra: Nie mam problemu z tym, żeby zakładać te same ubrania wiele razy lub łączyć w inny sposób. Kupuję mało rzeczy, nie lubię wybierać i przymierzać
- 2025-04-24: Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
- 2025-05-12: Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
- 2025-03-07: Malwina Wędzikowska: Luksusowe marki bardzo podupadły. Miliarderzy noszą się bez logo, a influencerzy przebodźcowali odbiorców towarami z górnej półki
- 2024-10-09: Qczaj: Siedem lat temu pod wpływem jesiennej chandry rozpocząłem swoją karierę. Teraz dostaję od życia dużo fajnych niespodzianek
- 2024-09-19: Nowe trendy w digital marketingu. Innowacje rewolucjonizują działania agencji i klientów
- 2024-08-14: Tomasz Jacyków: Bardzo modny tego lata jest nurt bieliźniany. Hitem są spodenki udające męskie bokserki
- 2024-08-28: Tomasz Jacyków: Ludzie z niską samooceną zakładają cudze metki i eksponują wielkie logo. Często noszą ubrania podrabiane, czyli są to udawacze, oszuści
- 2024-08-20: Tomasz Jacyków: W każdej grupie społecznej są osoby bardzo dobrze ubrane, relatywnie przeciętnie i tragicznie. Wiele osób ubiera się niestosownie do okazji
- 2024-06-06: Handel w sieci nie zwalnia mimo zawirowań w gospodarce. Coraz większą rolę odgrywa w nim sztuczna inteligencja
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Anna Czartoryska-Niemczycka: Mój tata czytał mi książki. Teraz nagrania z jego głosem są najpiękniejszą pamiątką po nim
Wspólne czytanie wzmacnia więzi rodzinne, rozwija u dzieci wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, kształtuje gust literacki i zachęca do kreatywnego spędzania czasu wolnego – uważa Anna Czartoryska-Niemczycka. Aktorka czerpie z tradycji, którą w jej domu rodzinnym szczególnie pielęgnował jej tata. Teraz ona również promuje czytelnictwo i zachęca do tego, by sięganie po lektury stało się codziennym rytuałem.
Transport
Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Muzyka
Alicja Węgorzewska: Czuję się ambasadorką polskiej kultury. Czasami dokonuję niepopularnych wyborów, ale moje pomysły są bardzo odkrywcze

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej została uhonorowana prestiżową nagrodą ShEO Awards 2025 w kategorii „Ambasadorka polskiej kultury” i jak podkreśla, w stu procentach na nią zasłużyła. Przyznawane przez tygodnik „Wprost” wyróżnienie trafia bowiem do kobiet, które zmieniają świat, a Alicja Węgorzewska czyni to od lat, nadając polskiej kulturze operowej zupełnie nowy wymiar. Tym razem szczególne uznanie otrzymała za stworzenie i rozwijanie Festiwalu Mozart Junior. W tym roku odbywa się już jego szósta edycja.