Newsy

Skubas nagrał drugą płytę. Będzie to kontynuacja debiutu

2014-09-09  |  06:00
Mówi:Radosław Skubaja „Skubas”
Funkcja:piosenkarz, gitarzysta, kompozytor
  • MP4
  • Radosław Skubaja, znany lepiej jako Skubas, dziś powraca z drugim albumem studyjnym zatytułowanym „Brzask”. Płyta ukaże się nakładem wytwórni Kayax, a promuje ją singiel „Nie ma dla ciebie miłości”.

    Nowy krążek to 10 kompozycji, które stylistycznie nawiązywać będą do debiutu artysty. Muzyk po raz kolejny postawił na surowe brzmienie, domowe ścieżki nagraniowe oraz osobiste teksty.

    „Brzask” ukaże się dokładnie dwa lata po wydaniu debiutanckiego krążka „Wilczełyko” i będzie to kontynuacja poprzedniej produkcji pod względem warstwy tekstowej i muzycznej. Słychać podobne podejście do melodii i instrumentarium, w którym dominuje gitara akustyczna. Teksty wydają mi się osobiste, ocierające się o duchowość. Wcześniej wypuszczony singiel został dobrze odebrany, kiedy graliśmy go na koncertach, robił wrażenie na ludziach. Dostał się również na listę Trójki. Wydaję mi się, że jest na tyle uniwersalny i charakterystyczny, że dotarł do świadomości słuchaczy. Oprócz singla jest na  płycie jeszcze kilka równie dobrych numerów – wyjaśnia Skubas w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle.

    Okładka drugiej płyty, tak samo jak w przypadku debiutu, została stworzona przez jednego z najbardziej szanownych polskich twórców street artu Przemysława „Sainera” Blejzyka.

    Jastrząb wydał mi się symbolem praworządności i monogamii, ponieważ jastrzębie łączą się na wiele lat w pary, podobnie jak wilki. W pewien sposób mnie to zaintrygowało, że w świecie zwierząt istnieje jakaś praworządność. Na płycie przedstawiam jastrzębia jako postać, dbającą o równowagę. Jako cichego myśliwego, wyłapującego nasze upadki i grzechy – dodaje wokalista.

    Ostatnim krążek muzyka „Wilczełyko” ukazał się 11 września 2012 roku. Promowały go utwory „Linoskoczek” oraz „Nie pytaj”. Dzięki płycie Skubas zdobył dwie nominacje do Fryderyków w kategoriach debiut roku oraz utwór roku.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media

    Konsument

    Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa

    Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.

    IT i technologie

    Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich

    Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.