Newsy

Piotr Cyrwus: chciałbym, żeby rola Zdzisława w "Na Wspólnej" była odbiciem cząstki naszego społeczeństwa

2016-11-17  |  06:45

Aktor zadomowił się na planie serialu "Na Wspólnej". Twierdzi, że jedyną trudnością w kreowaniu postaci Zdzisława bywa jej podobieństwo do Ryszarda Lubicza z serialu "Klan". Nową rolę aktor buduje na podstawie obserwacji ludzi i ich wzajemnych relacji. Chciałby bowiem, by Zdzisław Muszka stanowił odbicie części polskiego społeczeństwa.

Piotr Cyrwus dołączył do obsady serialu "Na Wspólnej" latem tego roku, a pierwsze odcinki z jego udziałem można było obejrzeć jesienią. Aktor wciela się w postać Zdzisława Muszki, nowego sąsiada Romana i Honoraty. Relacje między nowym lokatorem a małżeństwem Hofferów od początku nie układają się zbyt pozytywnie. Zwłaszcza panowie nie darzą się nadmierną sympatią.

Nie wiem jak te nasze sąsiedzkie stosunki będą wyglądały, jeszcze się nie wyprowadzam. Nie wiem, czy to będzie za tydzień, za dwa, czy się wyprowadzę, ale nic na to nie wskazuje mówi Piotr Cyrwus agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Szerszej publiczności aktor znany jest przede wszystkim z roli Ryszarda Lubicza z kultowego już serialu "Klan", którą kreował przez blisko czternaście lat. Odszedł w 2012 roku i od tego czasu koncentrował się na teatrze - w serialach pojawiał się wyłącznie gościnnie. Nie ukrywa, że fani wielokrotnie pytali go, czy wróci na stałe do telewizji, na ten krok zdecydował się jednak dopiero w 2016 roku, kiedy dołączył do obsady serialu "Na Wspólnej".

Może byłoby mi łatwiej, jak bym poszedł do serialu sensacyjnego i tak od razu widzom pokazać, że jestem inny, że potrafię też ten pistolet nosić. A tu jest o tyle trudność, że w tym samym serialu gatunkowym muszę stworzyć inną zupełnie rolę mówi Piotr Cyrwus.

Aktor podkreśla, że w serialach nie stosuje się mocnej charakteryzacji, podstawowym instrumentem pracy jest więc dla aktora jego własna aparycja i osobowość. Rolę Zdzisława Muszki zamierza budować podobnie jak Ryszarda z "Klanu", a więc na podstawie obserwacji życia i relacji międzyludzkich. Chciałby bowiem, żeby postać ta stanowiła w pewnym stopniu odbicie części polskiego społeczeństwa. W kreowaniu roli Zdzisława aktorowi pomaga również bogate doświadczenie teatralne.

W teatrze gram takie spektrum postaci, od bardzo charakterystycznych do amantów, że w tej chwili też po prostu jakby podchodząc do serialowej postaci może mam więcej tych instrumentów do budowania mówi Piotr Cyrwus.

Aktor twierdzi, że w teatrze zazwyczaj rola zostaje mu przydzielona odgórnie - zdarza mu się również zgłaszać propozycje ról, które chciałby zagrać. W serialach natomiast często wybiera role pod wpływem impulsu. Czasami wystarczy jednak scena, która sprawia, że będzie mógł się wykazać zdolnościami aktorskimi.

Właśnie w tej roli Zdzisława Muszki też jest bardzo dużo do zagrania, jest dużo aktorstwa. On się tam mieni różnymi kolorami i to jest też dla mnie ciekawe mówi Piotr Cyrwus.

Serial "Na Wspólnej" można oglądać od poniedziałku do czwartku o godzinie 20.15 na antenie stacji TVN. Odcinki dostępne są także na platformie player.pl.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

roche_banner

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Koszty prądu i ogrzewania pod uważniejszą kontrolą Polaków. Wielu przyspieszyło inwestycje w wymianę źródeł ciepła

Ostatni rok zmusił wielu Polaków do oszczędzania energii elektrycznej i ciepła. Różne badania pokazują, że do tej pory nie mieliśmy świadomości, w jaki sposób rozsądnie gospodarować tymi zasobami, i dopiero niedawno zaczęliśmy kontrolować takie kwestie jak wyłączanie nieużywanych sprzętów z gniazdek, utrzymywanie nieco niższej temperatury w mieszkaniu czy zakręcanie wody. Wiele osób przyspieszyło decyzję o wymianie źródła ciepła czy ociepleniu domu. Do inwestycji i oszczędności w tym obszarze motywują nas głównie wysokie rachunki, a nieco rzadziej troska o środowisko. Co istotne, duża część społeczeństwa nie wie, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza są kotły na węgiel i drewno.

Farmacja

Leczenie chorób siatkówki jest w Polsce na światowym poziomie. U wielu pacjentów jednak są one wykrywane zbyt późno

AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, dotyka w Polsce ponad miliona pacjentów. Ciężka, wysiękowa postać tej choroby (nAMD) może prowadzić do szybkiej i całkowitej utraty wzroku. U wielu pacjentów choroba jest rozpoznawana zbyt późno, m.in. z tego względu, że Polacy nie mają w zwyczaju regularnego badania wzroku. Dlatego też chorzy są narażeni na stopniową utratę wzroku, mimo że w ramach programu lekowego chorzy mają dostęp do nowoczesnych terapii, a leczenie schorzeń siatkówki jest w Polsce na wysokim, światowym poziomie. – Zabiegamy o nowe leki, które przekładają się na rzadszą potrzebę poddawania się zastrzykom, ponieważ to jest wielka ulga dla pacjenta, ale również dla systemu – wskazuje Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska.