Mówi: | Piotr Metz |
Funkcja: | dziennikarz muzyczny, dyrektor artystyczny Orange Warsaw Festival |
Piotr Metz o Orange Warsaw Festival: nie wierzyłem, że będę jeszcze świadkiem koncertu Outkast
– Tegoroczny Orange Warsaw Festival to dwie sceny, trzy dni i prawie 30 wykonawców. Koncerty są mocno podzielone stylistycznie, więc jeżeli ktoś kocha ciężką muzykę, to może przyjść tylko w piątek, natomiast ktoś inny może wybrać tylko finał z Outkast i Davidem Guettą – stwierdza Piotr Metz w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Na festiwalu oprócz Florence & The Machine oraz Queens of The Stone Age pojawi się również legendarna formacja Pixies oraz duet Outkast, który powrócił do wspólnego koncertowania. Piotr Metz nie kryje dumy, że udało się ściągnąć tych ostatnich do Polski.
– Z zasady odmawiam odpowiedzi, który artysta jest według mnie najlepszy, bo to muzyka, a nie sport. Poza tym trudno porównać Queens of the Stone Age z Florence & The Machine. Ale przyparty do muru powiem, że nie wierzyłem, że będę jeszcze świadkiem koncertu Outkast. To, że na dwudziestolecie swojej działalności postanowili wyruszyć we wspólną trasę i przyjadą akurat do Warszawy, jest czymś, o czym mogłem rok temu pomarzyć – mówi Metz.
Festiwal od 2013 roku odbywa się na płycie Stadionu Narodowego, co stanowi nie lada wyzwanie dla ekipy nagłośnieniowej. Dziennikarz tłumaczy, że organizatorzy dokładają wszelakich starań, aby dźwięk na stadionie był jak najlepszy.
– Mamy pełną świadomość, że na Stadionie Narodowym jest problem z dźwiękiem. Staramy się nad tym pracować, choć tak naprawdę wymaga to pewnej inwestycji od strony akustycznej. Bo obiekt był wybudowany na imprezy sportowe, a nie koncerty. To powoduje, że ujednolicenie dźwięku w każdym miejscu stadionu jest prawie niemożliwe. Pamiętać też trzeba, że w momencie, w którym deskę mikserską przejmuję realizator dźwięku danego artysty, nie możemy już nic zrobić. To on wie najlepiej, czego potrzebuje wykonawca, który z nim pracuje. Nie ma więc możliwości, żeby każdy artysta był nagłośniony tak samo. Mimo wszystko pracujemy nad tym, by z roku na rok dźwięk był coraz lepszy – wyjaśnia Metz.
Pierwsza edycja Orange Warsaw Festival odbyła się w 2008 roku. Do tej pory festiwal dwukrotnie zmieniał swoją lokalizację. Poprzednie edycje organizowane były na Placu Defilad oraz na Pepsi Arenie. Na imprezie występowali m.in.: Beyonce, Moby, Jamiroquai, Cypress Hill oraz De La Soul.
Czytaj także
- 2025-06-13: Hejt w sieci dotyka coraz więcej dzieci w wieku szkolnym. Rzadko mówią o tym dorosłym
- 2025-06-11: TEDx w stolicy przyciąga coraz więcej mówców i słuchaczy. Wśród tematów przeważają nowe technologie
- 2025-06-10: Piotr Zelt: Pęknięcie w Polsce jest bardzo głębokie. Myślę, że strona zwycięska w tych wyborach zadba o to, żeby te podziały były coraz głębsze
- 2025-05-19: Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat
- 2025-05-20: Mietek Szcześniak: Cokolwiek ludzie mówią o Edycie Górniak, ważne jest przede wszystkim to, że świetnie śpiewa. Ona po prostu jest diwą
- 2025-05-21: Tadeusz Drozda: Po 52 latach kariery na estradzie wystąpię nie jako artysta kabaretowy, ale jako piosenkarz. Jak przed każdym debiutem jest trema
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-03-31: W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat
- 2025-03-20: Piotr Zelt: Planuję wziąć udział w wyścigach kolarskich Gran Fondo. Trenuję cztery razy w tygodniu
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.