Newsy

Edyta Herbuś: Muzyka to jest jedno z narzędzi, które pomaga ludziom pokonywać blokady w ciele i w psychice. Szczególnie silnym bodźcem jest twórczość Mozarta

2021-06-21  |  06:22

Tancerka ze swojego doświadczenia wie, że odpowiednia muzyka potrafi zdziałać cuda z naszymi emocjami i wszelkimi wewnętrznymi blokadami. Przynosi ukojenie, pomaga się wyciszyć, poprawia nastrój, dostarcza pozytywnych przeżyć i zmniejsza napięcie emocjonalne. Korzyści są jeszcze większe, kiedy poruszamy się w rytm ulubionych dźwięków. I wcale nie muszą to być perfekcyjne układy choreograficzne, ważne są natomiast sama aktywność, relaks i chwila wytchnienia od codziennych zajęć, obowiązków i problemów.

Edyta Herbuś poleca muzykoterapię, bo jej zdaniem są takie dźwięki, które leczą, wyzwalają pozytywne emocje, uwalniają od stresu, pomagają się wyciszyć i zachować wewnętrzną równowagę. Zdaniem tancerki szczególnie warta uwagi jest muzyka klasyczna.

– Na pewno przez moje 30-letnie doświadczenie pracy z ruchem, z ciałem i z tańcem widzę, że jak najbardziej jest to jedno z narzędzi, które pomaga ludziom odblokowywać blokady i w ciele, i w psychice, że czasami uwalnia emocje, które są z jakiegoś powodu schowane albo zablokowane. Muzyka Mozarta jest mocno poruszająca, wzruszająca, jest bardzo silnym bodźcem i myślę, że może wywoływać różne efekty i różne emocje u osób, które będą z nią obcować. Są osoby, które kochają tego rodzaju muzykę, dlatego też chodzą do opery, chodzą do filharmonii – mówi agencji Newseria Lifestyle Edyta Herbuś.

Zapewnia, że lubi prowadzić zajęcia taneczne nie tylko z młodymi osobami, ale również z seniorami. W przypadku tej grupy mają one nieco inny charakter. Są bardziej spontaniczne, ale też dostosowane do kondycji i możliwości ruchowych poszczególnych osób.

– Mam wrażenie, że praca ze starszymi osobami bardzo przypomina pracę z dziećmi. Po prostu trzeba szukać ich możliwości, ich ograniczeń, ich koloru w tym wszystkim. Dla mnie zawsze najlepszą metodą jest stworzenie przestrzeni, nawet w takich elementarnych, bardzo prościutkich zadaniach ruchowych, żeby zobaczyć, jak to będzie rosło, jak kto zatańczy, jak każdy jakiś swój kolor z siebie wydobędzie, bo po prostu ciało nie kłamie. Ciało jest w prawdziwy sposób naturalnym, organicznym wyrażaniem, daje duże szanse – mówi Edyta Herbuś.

Tancerka podkreśla, że miłość do tańca i ruchu niewątpliwie odziedziczyła po swojej babci. Kiedy tylko się z nią spotyka, obydwie dają się ponieść swojej ulubionej aktywności.

– Moja babcia ma w sobie słońce i kiedy jest radosna, to po prostu śpiewa i tańcuje. I mamy to obie, że po prostu kiedy spędzamy czas ze sobą, to w naturalny sposób nam się to uruchamia – dodaje.

W ramach 30. Festiwalu Mozartowskiego Edyta Herbuś i Tomasz Barański w Parku Saskim w Warszawie prowadzą zajęcia taneczne w rytm muzyki W.A. Mozarta. Trwają one godzinę i są przeznaczone dla wszystkich chętnych, a wstęp jest wolny. Odbywają się w każdą sobotę, do 3 lipca.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Gwiazdy

Jan Wieczorkowski: W ogóle nie mam wyczucia w kwestii kupowania prezentów. Sam kilka razy dostałem wody toaletowe, które po prostu do mnie nie pasowały

Aktor grający jedną z głównych ról w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka przyznaje, że w życiu prywatnym również zdarzyły mu się nietrafione prezenty, które szybko wylądowały w koszu. Zwykle były to perfumy czy wody kolońskie, których kompozycja zapachowa w ogóle mu nie odpowiadała. Jeśli natomiast chodzi o wybór okolicznościowych upominków dla innych, to Jan Wieczorkowski zdradza, że zawsze zdaje się w tej kwestii na gust i intuicję żony. Sam zupełnie nie ma do tego głowy.

Handel

Rynek makaronów w Polsce wart jest około 800 mln zł. Producenci pracują nad nowymi funkcjami tych produktów w diecie

Makarony stają się coraz nowocześniejszą kategorią na rynku spożywczym. Konsumenci mają do wyboru m.in. szereg makaronów warzywnych, bezglutenowych, a także funkcjonalnych, których regularne spożywanie ma pomagać w walce z chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, otyłość czy miażdżyca. To m.in. w ten segment rynku chce w najbliższych latach inwestować notowany na warszawskiej giełdzie producent Makarony Polskie. Spółka podkreśla, że wyzwaniem dla dalszego rozwoju firm z branży spożywczej pozostają rosnące koszty działalności, braki kadrowe, a także niestabilność cenowa.