Newsy

Umiejętność autoprezentacji wpływa na nasze życie zawodowe

2014-01-22  |  06:00
Podczas wystąpień publicznych np. rozmów kwalifikacyjnych czy przedstawiania danego projektu na studiach lub w pracy, istotną rolę odgrywa umiejętność autoprezentacji. W Polsce od kilkunastu lat prowadzone są z tego zakresu szkolenia. Aby dobrze wypaść, nie wystarczy jednak tylko wyuczyć się odpowiednich zdań, gestów czy zachowań.

Sztukę autoprezentacji można rozumieć w dwojaki sposób.

Jedno to jest w takim potocznym rozumieniu, jak się trzeba ustawić, w jaki sposób mówić, jakie gesty wykonywać – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Paweł Tempczyk, psycholog i szkoleniowiec w tym zakresie – Drugie, to  umiejętność bycia w zgodzie ze sobą.

W drugim przypadku chodzi o to, aby podczas autoprezentacji wypaść jak najbardziej naturalnie. Według Pawła Tempczyka takie właśnie rozumienie jest kluczem do sukcesu podczas wystąpień publicznych.

 – Nie da się pracować z autoprezentacją poprzez zastanawianie się, jak powinienem wypaść, jak to zrobić – wyjaśnia Paweł Tempczyk. – Są techniki, na przykład psychologii procesu, które polegają na tym, że jest jakaś jakość, którą mogę u siebie w ciele rozbudzić, dotrzeć do niej. Chociażby pewność siebie. Jak poczuję ją w ciele, zupełnie inaczej zacznę się zachowywać.

Podczas wystąpienia czy rozmowy nie powinno się także stale myśleć o tym, że należy wypaść i zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami oceniającego.

Im bardziej człowiek dostosowuje się do tego, co jest z zewnątrz, a rezygnuje z siebie, tym mniej to się sprawdza. O wiele lepiej ogląda się osobę, która dobrze się prezentuje, bo po prostu to lubi i ma do tego energię, czuje się w tym pewnie – mówi Paweł Tempczyk.

Na szkolenia z autoprezentacji zgłaszają się dziś nie tylko osoby, które muszą nagle publicznie się zaprezentować, lecz także Ci, którzy chcą podwyższać swoje umiejętności. Warsztaty często prowadzone są przez psychologów, ale także przez znanych dziennikarzy, prezenterów czy aktorów.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok

W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.

Problemy społeczne

Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać

Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.

Film

Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA

Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.