Newsy

Danuta Stenka: Kocham postać Bogny Mróz. Ta rola jest kompletnie inna od wszystkich, które grałam przez całe moje życie zawodowe

2019-05-09  |  06:11

Aktorka podkreśla, że Bogna Mróz jest zupełnie inna od jej wcześniejszych bohaterek. To kobieta silna, niezależna i pewna siebie, czarny charakter, który nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć zamierzony cel. Dlatego też możliwość zagrania takiej postaci, sprawiła jej dużą satysfakcję. W tym sezonie „Diagnozy” pojawiła się jednak na ekranie zaledwie kilka razy, bo jak tłumaczy odtwórczyni roli, ma to związek z pewnym wątkiem, który widzowie poznają w odpowiednim czasie. 

– Bogna w tym sezonie bardzo skromnie się udziela, ponieważ została niestety odsunięta od głównego nurtu. Niewiele mogę zdradzić, taki jest ten wątek, ale mimo, że niewiele się dzieje, w sensie czasu ekranowego, to jednak wydarzyło się coś istotnego. Odbywa się to w związku z Artmanem, bo to z nim ma od dawna na pieńku, ale nie mogę nic zdradzić, żeby państwu nie zabrać przyjemności odgadywania – mówi agencji Newseria Danuta Stenka.

Postać kreowana przez Danutę Stenkę pojawiła się w ostatnim odcinku 2. sezonu „Diagnozy” i sporo namieszała w życiu innych bohaterów. Aktorka cieszy się, że miała wreszcie możliwość zagrania czarnego charakteru i nie ukrywa, że bardzo zżyła się ze swoją bohaterką.

 Tak kocham tę postać, ona jest tak kompletnie inna od wszystkich innych, które grałam przez całe moje zawodowe życie. Uwielbiam Bognę – w tej jej pewności siebie, w tej uczuciowości, która w niej niewątpliwie jest, wielkiej i w empatii  – mówi Danuta Stenka.

Aktorka podkreśla, że postać Bogny Mróz niezwykle ją zafascynowała. Dzięki swojej determinacji, serialowa lekarka dotarła na kierownicze stanowiska w zdominowanej przez mężczyzn chirurgii. Teraz potrafi więc być bezwzględna i okrutna. Interesują ją ambitni mężczyźni, którzy stanowią dla niej wyzwanie. Na pierwszym miejscu od zawsze stawia jednak karierę.

– Jest totalnie niezależna i to jej chyba pomaga poruszać się na tej dość trudnej drodze w miarę bezpiecznie i z sukcesem. Bogna ma tyle swojej siły i pomysłu na siebie samą, że mężczyźni są tylko rodzajem lusterek, w których się przegląda. I to ona często je ustawia pod odpowiednim kątem do siebie – mówi Danuta Stenka.

Do tej pory Danuta Stenka była zaszufladkowana jako aktorka dramatyczna, która gra kobiety szlachetne. Możliwość wcielenia się w kontrowersyjną postać pozwoliła jej zaprezentować zupełnie inny wachlarz umiejętności.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”

Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.

Edukacja

Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce

Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.

Prawo

Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.