Newsy

Studenci z Tajwanu śpiewają po polsku utwory Piotra Rubika

2015-01-28  |  06:50

Kilkudziesięciu studentów polonistyki na jednym z tajwańskich uniwersytetów przygotowało występ oparty na kompozycjach Piotra Rubika. Wybrane utwory studenci wykonali po polsku, zaskakując bardzo dobrą znajomością języka. Dla Piotra Rubika jest to zarówno wielkie zaskoczenie, jak i wielka frajda, że jego muzyka dociera do tak dalekich części świata. Muzyk ma nadzieję, że w przyszłości uda się zorganizować wspólny koncert z tajwańskimi chórzystami.

– Wielkim zaskoczeniem dla mnie było znalezienie w internecie nagrania tajwańskiego chóru uniwersyteckiego śpiewającego przepiękną polszczyzną kilka moich utworów. Jak patrzyłem później na mojej stronie na Facebooku, było to również zaskoczenie dla słuchaczy, którzy rzeczywiście podziwiali zaangażowanie i polszczyznę tych osób. To jest wielkie zaskoczenie, a jednocześnie wielka frajda, że ta muzyka dociera tak daleko – mówi Piotr Rubik w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

National Chengchi University w Taipei ma 34 wydziały, a jednym z nich jest Wydział Języków i Literatur Słowiańskich. Od 10 lat wykłada tam Robert Biryndo, który postanowił zapoznać swoich studentów z twórczością Piotra Rubika. Studentom utwory polskiego kompozytora spodobały się na tyle, że włączyli je do repertuaru uczelnianego chóru. Na jednym z występów wykonali po polsku trzy piosenki: „Most dwojga serc”, Psalm dla ciebie oraz Niech mówią, że to nie jest miłość.

– To było bardzo dobre wykonanie, zresztą każdy może posłuchać, bo jest na mojej stronie na Facebooku, na stronie internetowej również są odnośniki do tych wykonań. Myślę, że jak na osoby, które mówią na co dzień po chińsku, wspaniale opanowały nasz język, to było genialne wykonanie. Na pewno nie zaśpiewałbym po chińsku lepiej – mówi Piotr Rubik.

Muzyk nie wyklucza, że w przyszłości odwiedzi Tajwan, a może nawet wystąpi podczas wspólnego koncertu ze studentami National Chengchi University.

– Bardzo lubię podróżować, więc każdy koncert, nawet ten w najdalszym zakątku świata, byłby dla mnie wielką frajdą. Mam nadzieję, że kiedyś się uda zrobić wspólny koncert np. chóru tajwańskiego i polskiego właśnie tam – mówi Piotr Rubik.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Moda

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.

Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.