Newsy

Studenci z Tajwanu śpiewają po polsku utwory Piotra Rubika

2015-01-28  |  06:50

Kilkudziesięciu studentów polonistyki na jednym z tajwańskich uniwersytetów przygotowało występ oparty na kompozycjach Piotra Rubika. Wybrane utwory studenci wykonali po polsku, zaskakując bardzo dobrą znajomością języka. Dla Piotra Rubika jest to zarówno wielkie zaskoczenie, jak i wielka frajda, że jego muzyka dociera do tak dalekich części świata. Muzyk ma nadzieję, że w przyszłości uda się zorganizować wspólny koncert z tajwańskimi chórzystami.

– Wielkim zaskoczeniem dla mnie było znalezienie w internecie nagrania tajwańskiego chóru uniwersyteckiego śpiewającego przepiękną polszczyzną kilka moich utworów. Jak patrzyłem później na mojej stronie na Facebooku, było to również zaskoczenie dla słuchaczy, którzy rzeczywiście podziwiali zaangażowanie i polszczyznę tych osób. To jest wielkie zaskoczenie, a jednocześnie wielka frajda, że ta muzyka dociera tak daleko – mówi Piotr Rubik w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

National Chengchi University w Taipei ma 34 wydziały, a jednym z nich jest Wydział Języków i Literatur Słowiańskich. Od 10 lat wykłada tam Robert Biryndo, który postanowił zapoznać swoich studentów z twórczością Piotra Rubika. Studentom utwory polskiego kompozytora spodobały się na tyle, że włączyli je do repertuaru uczelnianego chóru. Na jednym z występów wykonali po polsku trzy piosenki: „Most dwojga serc”, Psalm dla ciebie oraz Niech mówią, że to nie jest miłość.

– To było bardzo dobre wykonanie, zresztą każdy może posłuchać, bo jest na mojej stronie na Facebooku, na stronie internetowej również są odnośniki do tych wykonań. Myślę, że jak na osoby, które mówią na co dzień po chińsku, wspaniale opanowały nasz język, to było genialne wykonanie. Na pewno nie zaśpiewałbym po chińsku lepiej – mówi Piotr Rubik.

Muzyk nie wyklucza, że w przyszłości odwiedzi Tajwan, a może nawet wystąpi podczas wspólnego koncertu ze studentami National Chengchi University.

– Bardzo lubię podróżować, więc każdy koncert, nawet ten w najdalszym zakątku świata, byłby dla mnie wielką frajdą. Mam nadzieję, że kiedyś się uda zrobić wspólny koncert np. chóru tajwańskiego i polskiego właśnie tam – mówi Piotr Rubik.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

Media

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.