Newsy

Bieganie najpopularniejszą aktywnością Polaków. Coraz modniejszy jest również bieg z przeszkodami

2014-05-26  |  06:00
Mówi:Piotr Błaszczyk
Funkcja:fitness marketing manager
Firma:Reebok Polska, Adidas Group
  • MP4
  • W ciągu ostatnich kilku lat ponad trzykrotnie wzrosła liczba osób, które uprawiają bieganie. Boom na nie sprawił, że jest to obecnie jedna z trzech aktywności fizycznych najchętniej podejmowanych przez Polaków. Pod tym względem biegi wyprzedziły jazdę na rowerze oraz ćwiczenia sprawnościowe. Nowym trendem są również urozmaicone biegi z przeszkodami, które angażują wszystkie partie ciała.

    W przypadku biegania w grupie coraz modniejszy staje się bieg z przeszkodami, gdyż dodatkowo scala on ze sobą uczestników. W trakcie takiego biegu trzeba pomagać sobie nawzajem, trzeba wspólnie pokonywać przeszkody, bo sami nie damy rady. Można to porównać do elementów treningu wojskowego – czołgania się w błocie, przeskakiwania przeszkód czy też wspinania się po linie – tłumaczy Piotr Błaszczyk, fitness marketing manager Reeboka i Adidasa.

    W Polsce grupowych biegów z przeszkodami organizuje się coraz więcej. Jeden z nich – Men Expert Survival Race – odbył się we 18 maja we Wrocławiu. Kolejne edycje biegu zostaną zorganizowane 22 czerwca w Warszawie oraz 19 października w Poznaniu. Dużą popularnością cieszył się także Runmageddon, którego uczestnicy rywalizowali na warszawskim Służewcu.     

    Może zabrzmi to niewiarygodnie, ale na najkrótszym dystansie 5 kilometrów poradzi sobie każdy. Jest to możliwe dzięki pomocy innych, więc nawet uczestnicy, którzy nie są fit, mogą sobie poradzić z takim biegiem. Jeśli ktoś myśli o osiągnięciu rewelacyjnego wyniku, to faktycznie wskazane jest mocne przygotowanie. Natomiast gdy robimy to dla zabawy, nie ma takiej konieczności. Najlepszym przykładem jest nasz kolega, który pobiegł bez żadnego przygotowania. Zakończył udział po godzinie i 40 minutach, ale udało mu się dobiec – dodaje Błaszczyk w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

    Według badania z 2013 roku, przeprowadzonego przez firmę ARC Rynek i Opinia, 36 procent respondentów uprawia biegi. Najchętniej taką aktywność fizyczną wybierają osoby w przedziale wiekowym 25-34. Badanie zostało przeprowadzone na losowej grupie 1808 mieszkańców Polski w wieku 15-65 lat.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Zdrowie

    Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

    Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

    Moda

    Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

    Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

    Infrastruktura

    Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

    Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.