Mówi: | Marek Probosz |
Funkcja: | aktor |
Marek Probosz przygotowuje monodram poświęcony rotmistrzowi Pileckiemu. Premiera odbędzie się wiosną 2017 roku
Witold Pilecki polepszył mnie jako człowieka, otworzył nowe przestrzenie w moim sercu, uwrażliwił mnie na wiele rzeczy i swoją bohaterską postawą zaświadczył o tym, że w życiu warto stać za prawdą i za wiarą – przyznaje Marek Probosz. Postać niezłomnego żołnierza obecna jest w życiu zawodowym aktora od 10 lat, kiedy zagrał główną role w widowisku teatralnym „Śmierć rotmistrza Pileckiego”. Później była m.in. książka dźwiękowa wydana w Stanach Zjednoczonych i przedstawienie audiowizualne. Teraz na podstawie historii bohatera narodowego aktor przygotowuje specjalny monodram.
– Historia rotmistrz Witolda Pileckiego jest zupełnie magiczna. Ryszard Bugajski, kiedy dał mi scenariusz, napisał mi to: „Znalazłem dla ciebie idealną rolę, mam nadzieję, że się zgodzisz”. Przeczytałem ten tekst i byłem po prostu powalony historią i postawą bohaterską Witolda Pileckiego. Im więcej o nim czytałem, tym większy był mój zachwyt nad tą postacią – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Marek Probosz, aktor.
Widowisko teatralne Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2006 w reżyserii Ryszarda Bugajskiego stanowi rekonstrukcję trzech najbardziej tragicznych lat życia Witolda Pileckiego. Akcja sztuki rozgrywa się w Warszawie, na sali sądowej, w zawilgoconych podziemiach więzienia przy ulicy Rakowieckiej, w pokojach przesłuchań oraz w celi oskarżonego. Sam rotmistrz swoje śledztwo określał jako bardziej okrutne niż pobyt w Oświęcimiu. Podczas brutalnych przesłuchań, długich miesięcy bicia i torturowania funkcjonariuszom UB nie udało się jednak złamać więźnia. W 1948 roku został skazany na karę śmierci i stracony. Za swą niezłomność zapłacił życiem oraz piętnem bandyty i szpiega. Pilecki uchodzi za jednego z najodważniejszych i najwierniejszych żołnierzy II Rzeczpospolitej.
– Muszę przyznać szczerze, że Witold Pilecki polepszył mnie jako człowieka, otworzył jakieś nowe przestrzenie w moim sercu, uwrażliwił mnie na wiele rzeczy i swoją bohaterską postawą zaświadczył o tym, że jednak warto stać za prawdą, za wiarą, po prostu za swoją pasją, za tymi najważniejszymi wartościami, których nie można w życiu kupić. I od momentu, kiedy zagrałem w tym filmie, przeistoczyłem się w Pileckiego, to jak gdyby ta rola, ten Pilecki, ze mną został – przyznaje Marek Probosz.
Spektakl wyreżyserowany Ryszarda Bugajskiego od 10 lat wystawiany jest na niemal całym świecie i za każdym razem zbiera moc pozytywnych recenzji.
– W zeszłym roku byłem w Chicago na pięciu pokazach w zupełnie różnych miejscach. A piąty pokaz był szczególny, dlatego że to był pokaz na World International Film Festival, jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali w Ameryce i na świecie. Byłem na spotkaniu z publicznością międzynarodową i to było ogromne wydarzenie. Ludzie byli po prostu bardzo przejęci losem tego człowieka – wspomina Marek Probosz.
W najbardziej popularnym radiu amerykańskim – NPR News – została również przygotowana półgodzinna audycja radiowa w całości poświęcona historii rotmistrza Pileckiego. Do udziału w niej zaproszono polskiego aktora.
– Ten program o Pileckim, w którym ja czytam raporty Witolda Pileckiego z Auschwitz, miał najwyższą słuchalność roku w programach tej stacji. Po tym wydawca amerykański zdecydował się wydać książkę, która otrzymała nagrodę najlepszej prozy roku w Ameryce. Później zdecydowano się nagrać książkę dźwiękową i wybrano mnie do czytania raportów, czyli do głównej roli rotmistrza Pileckiego. 10-godzinna audiobook ma świetne recenzje prasowe, „Washington Post” pisało o tym nagraniu w samych superlatywach – podkreśla Marek Probosz.
Na fali popularności książki i audiobooka powstało audiowizualne przedstawienie o rotmistrzu Pileckim. Marek Probosz również miał w nim swój udział.
– Pojawiam się z drugiej strony sceny i jako Pilecki czytam albo opowiadam o tym, co dzieje się za drutami kolczastymi w Auschwitz. To robi ogromne wrażenie – mówi Marek Probosz.
I stąd wziął się pomysł na monodram na podstawie historii rotmistrza Pileckiego. Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Wspólnota Pokoleń z Wrocławia.
– Pomyśleliśmy, że warto by było na moment oderwać młodych widzów od komputerów, iPhone’ów i przeprowadzić ich przez bramę Auschwitz. Żeby zobaczyli, jak tam jest, żeby poczuli, co to znaczy zachować godność, bo to, jak wiemy, nie mury tworzą więzienie, nie druty kolczaste, tylko my sami je tworzymy sobie nawzajem – dodaje Marek Probosz.
Premiera monodramu prawdopodobnie odbędzie się wiosną 2017 roku.
Czytaj także
- 2025-01-16: Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
- 2024-11-21: Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
- 2024-12-18: Piotr Szwedes: Teraz znowu zrobił się trend na brzydotę. Pokazujemy coś brudnego, siebie bez makijażu, że jesteśmy tacy prawdziwi
- 2024-10-01: Margaret: Wymowa języka francuskiego jest dla mnie bardzo wymagająca. Teraz znowu zaśpiewam w tym języku i mam nadzieję, że pójdzie mi lepiej
- 2024-09-19: Nowe trendy w digital marketingu. Innowacje rewolucjonizują działania agencji i klientów
- 2024-10-22: Cezary Pazura: Jako reżyser filmu „Weekend” dostałem manto od branży i spokorniałem. Ale chętnie bym jeszcze raz stanął za kamerą
- 2024-07-15: Aleksandra Popławska: Nadopiekuńczość i trzymanie dziecka pod parasolem ochronnym to przemoc psychiczna. Taka toksyczna relacja jak w spektaklu „Czułe słówka” to dobry temat dla psychologa
- 2024-06-03: Mateusz Banasiuk: Część mojej rodziny za sprawą armii Andersa wylądowała w RPA. Dla mojego ojca chrzestnego film o bitwie pod Monte Cassino ma sentymentalny wymiar
- 2024-04-29: Mikołaj Roznerski: Mam swoje małe sacrum poza Warszawą, gdzie wybudowałem drewniany domek. Rąbię tam drewno, koszę trawę i planuję zrobić ogródek
- 2024-04-09: Maria Sadowska: Wracam do muzyki, bo bardzo się za nią stęskniłam – nagrywam płytę i planuję koncerty. Piszę też scenariusz do filmu o patocelebrytach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
Nie tylko producenci TVN-u chcieli widzieć w swoim formacie Jakuba Rzeźniczaka. Walczył o niego również Polsat, proponując mu udział w nowej edycji „Tańca z gwiazdami”. Były piłkarz nie wystąpi jednak na parkiecie, bo jak podkreśla, w tym momencie nie czułby się komfortowo w tym programie. Nie chce bowiem prowokować dwuznacznych sytuacji i dostarczać swojej żonie powodów do niepokoju czy zazdrości.
Konsument
Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.