Mówi: | Wioletta Pendzioch |
Funkcja: | kosmetolog |
Gabinety kosmetyczne coraz rzadziej stosują bolesne oczyszczanie manualne skóry
Pory to inaczej ujścia meszków włosowych, dzięki którym skóra m.in. może oddychać i pozbywać się potu. Kiedy pory mają tendencję do rozszerzania się, wówczas gromadzą się w nich zanieczyszczenia, zbyt dużo łoju i złuszczonego naskórka. Natychmiast pojawiają się wtedy wgłębienia i dziurki, czyli zaskórniki, wągry, pryszcze. Mogą być zlokalizowane na twarzy, dekolcie czy szyi.
– Rozszerzone ujścia mieszków włosowych pojawiają się u osób, które mają skórę tłustą i mieszaną – wyjaśnia Wioletta Pendzioch, kosmetolog.
Tego typu problem może dotyczyć także tych, którzy nadmiernie przegrzewają skórę. Niestety dolegliwości nie da się całkowicie wyleczyć.
– Tak naprawdę ciężko nam temu zapobiec, bo nie jesteśmy w stanie wpłynąć na rodzaj cery – mówi Wioletta Pendzioch, dodaje jednak, że dolegliwość można zredukować zarówno domowymi sposobami, jak i profesjonalnymi zabiegami kosmetologicznymi.
– W domowym zaciszu polecałabym stosować produkty ściągające z olejkami eterycznymi, zawierające garbniki w swoim składzie – mówi ekspertka.
Dobrym rozwiązaniem są kosmetyki z zieloną herbatą czy olejkiem rozmarynowym. Działają na skórę ściągająco i obkurczają ujścia mieszków włosowych. Raz w tygodniu należy także wykonywać peeling. Aby zredukować rozszerzone pory, warto także wybrać się do salonu kosmetycznego i poddać profesjonalnemu zabiegowi. Do wyboru są m.in.: zabiegi manualnego oczyszczania skóry, zabiegi mikrodermabrazji, peelingu chemicznego z kwasami złuszczającymi naskórek lub peelingu kawitacyjnego z wykorzystaniem ultradźwięków.
– Odchodzi się od oczyszczania manualnego – mówi jednak Wioletta Pendzioch. – Zdarza się, że jest on niezbędny. Jeżeli jest bardzo dużo zaskórników otwartych i zamkniętych, niestety nie mamy innego wyjścia, musimy oczyścić je manualnie.
Wadą tej metody jest bolesność i często podrażnienie skóry. Twarz początkowo jest też bardzo zaczerwieniona. Oczyszczenie manualne skóry można wykonać od 2 do 5 razy w roku.
Inna metoda – mikrodermabrazja – jest typem oczyszczania mechanicznego. Na rozszerzone pory poleca się mikrodermabrazję diamentową (ścieranie naskórka za pomocą głowicy diamentowej) lub kordunową (ścieranie naskórka za pomocą mikronizowanych kryształów tlenku glinu). Zabieg można wykonać od 6 do 10 razy, w odstępach od 1 do 4 tygodni. Efekty są widoczne już po dwóch dniach. Można także wybrać złuszczanie naskórka za pomocą specjalnych kwasów. To rodzaj peelingu chemicznego.
– W zależności od rodzaju cery dobieramy odpowiedni rodzaj kwasu, tak, żeby skóry nie podrażnić, żeby zadziałać oczyszczająco, złuszczająco i ściągająco na skórę – tłumaczy Wioletta Pendzioch.
Tutaj polecany jest m.in. kwas migdałowy, wskazany do cer tłustych, młodych i dojrzałych. Do cery suchej, mieszanej i tłustej dobry jest także kwas salicylowy. Jeszcze innym sposobem jest peeling kawitacyjny, czyli oczyszczanie cery za pomocą ultradźwięków. To alternatywa dla osób z wrażliwą skórą, cienką i delikatną. Polega on na tym, że ultradźwięki rozprowadza się za pomocą specjalnej szpatułki. Przy bardzo zanieczyszczonej skórze należy wykonywać kilka zabiegów w odstępie 10 dni. Przy skórze z tendencją do rozszerzania porów ważna jest także odpowiednia dieta, bogata w witaminy B2, B6 i A. Należy także ograniczyć przetwory mleczne oraz produkty wysoko węglowodanowe, a także jedzenie fast foodów.
Czytaj także
- 2024-09-18: Część kosmetyków może być groźna dla kobiet w ciąży. Zwiększają ryzyko nadciśnienia
- 2024-09-23: Edukację czekają znacznie głębsze zmiany niż te dotyczące prac domowych. W debacie potrzebny jest głos zarówno nauczycieli i rodziców, jak i ekspertów
- 2024-11-04: M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
- 2024-06-06: Prawie milion domowych zwierząt w Polsce jest bezdomnych. W wakacje więcej czworonogów trafia na ulice
- 2024-08-02: Lenka Klimentová: Od 12. roku życia męczą mnie silne migreny. Najbardziej cierpiałam w czasie ciąży, kiedy nie mogłam brać tabletek
- 2023-10-13: Polacy mają dużą świadomość mechanizmów chroniących przed wzrostem cen energii. Większość uważa je za wystarczające [DEPESZA]
- 2023-10-09: PKEE: Polska przeznaczyła stosunkowo niewielkie środki na łagodzenie skutków kryzysu energetycznego. Ceny energii w Polsce jedne z najniższych w Europie
- 2023-09-22: Gospodarstwa domowe mogą skorzystać z dodatkowej zniżki na rachunkach za prąd. Sprzedawcy energii jeszcze w tym roku udzielą upustu w wysokości 125 zł [DEPESZA]
- 2023-08-22: Kryzys energetyczny zmniejszył dobrobyt w polskich gospodarstwach domowych bardziej niż w innych krajach UE. Najbardziej uderzył w mieszkańców wsi
- 2023-06-09: Polacy zapłacą w tym roku tylko ok. 40 proc. rynkowej ceny energii. Resztę sfinansują spółki energetyczne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
Nie tylko producenci TVN-u chcieli widzieć w swoim formacie Jakuba Rzeźniczaka. Walczył o niego również Polsat, proponując mu udział w nowej edycji „Tańca z gwiazdami”. Były piłkarz nie wystąpi jednak na parkiecie, bo jak podkreśla, w tym momencie nie czułby się komfortowo w tym programie. Nie chce bowiem prowokować dwuznacznych sytuacji i dostarczać swojej żonie powodów do niepokoju czy zazdrości.
Konsument
Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.