Mówi: | Karina Zienkiewicz-Janiak |
Funkcja: | product manager |
Firma: | Delia Cosmetics |
Trwałość makijażu można poprawić za pomocą kilku trików. Pomaga użycie toniku i bazy pod podkład
Odpowiednie kosmetyki mogą sprawić, że makijaż przez wiele godzin będzie wyglądał nieskazitelnie. Podstawą jest przetarcie twarzy tonikiem, a następnie użycie bazy i podkładu odpowiednio dobranego do rodzaju skóry. Osoby aktywne i uprawiające sporty mogą zdecydować się na kosmetyki wodoodporne, zwłaszcza tusze do rzęs.
Kobiety chcą stale wyglądać perfekcyjnie, większość z nich nie ma jednak czasu, by regularnie poprawiać makijaż. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na przedłużenie jego trwałości i sprawienie, że przez wiele godzin będzie prezentował się nienagannie. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie odpowiednich kosmetyków już na etapie przygotowania skóry do makijażu. Podstawą powinno być przemycie twarzy tonikiem, który przywraca odpowiedni poziom pH skóry, a także sprawia, że kosmetyki kolorowe nie ważą się na skórze, nie zmieniają koloru i długo się utrzymują.
– Kolejnym etapem jest zastosowanie bazy pod makijaż. Bardziej polecałabym na co dzień stosować bazy kremowe niż silikonowe, ponieważ te silikonowe mogą zatykać pory i wtedy powstają jakieś niedoskonałości skóry – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Karina Zienkiewicz-Janiak, product manager Delia Cosmetics.
Na trwałość makijażu ogromny wpływ ma ponadto podkład. Kosmetyk ten powinien być idealnie dopasowany do rodzaju cery: przy skórze suchej najlepiej sprawdzi się podkład nawilżający, a przy skórze mieszanej i tłustej – beztłuszczowy. Dobrze, gdy podkład ma lekką konsystencję i rozświetlające działanie, nadaje bowiem twarzy modny tej wiosny świeży i dziewczęcy wygląd. Ostatnim etapem makijażu powinno być użycie pudru.
– Pudry mogą być sypkie, mogą być w kompakcie, to już zależy od naszej cery. Im jesteśmy starsze, im nasza cera jest bardziej dojrzała, tym częściej powinnyśmy wybierać pudry sypkie, im jesteśmy młodsze, tym częściej możemy wybierać pudry w kompakcie – mówi Karina Zienkiewicz-Janiak.
Wielogodzinną trwałość makijażu zapewnia także fixer. Jest to kosmetyk w formie mgiełki, którą rozpyla się na twarz po zakończeniu makijażu. Nie tylko utrwala on nałożone kosmetyki, lecz także dodaje skórze blasku i nadaje jej gładkość. Eksperci radzą jednak, by fixera używać tylko na specjalne okazje. Kobiety prowadzące bardzo aktywny tryb życia mogą się natomiast zdecydować na stosowanie kosmetyków wodoodpornych, zwłaszcza tuszu do rzęs.
– Jeżeli mamy problem z powieką, która opada, jeżeli uprawiamy sport, jesteśmy bardzo aktywne, to powinnyśmy postawić na maskarę wodoodporną. Ona sprawi, że makijaż będzie się bardzo długo utrzymywał, a maskara nie będzie się odbijała na górnej powiece i rozmazywała na dolnej – mówi Karina Zienkiewicz-Janiak.
Decydując się na wodoodporny tusz do rzęs, warto wybierać taki, który dobrze zmywa się zwykłymi preparatami do demakijażu, nie wymagającymi zbyt intensywnego pocierania oczu. Może to bowiem prowadzić do nadmiernego osłabienia i wypadania rzęs.
Czytaj także
- 2025-06-04: Rusza ważna inwestycja w Ustce. Nowa baza będzie zapleczem serwisowym dla morskich farm wiatrowych [AUDIO]
- 2025-04-23: Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
- 2025-02-04: Rząd planuje podwójnie opodatkować e-papierosy. To zmusi palaczy do powrotu do tradycyjnych papierosów
- 2025-01-28: Powstała koalicja na rzecz zmniejszenia dopuszczalnego limitu alkoholu u kierowców do 0,0 promila. Jest wniosek o zmiany prawne w tym zakresie
- 2025-01-21: Ministerstwo Finansów chce objąć akcyzą wkłady do e-papierosów. Eksperci prognozują upadek polskich producentów i wzrost szarej strefy
- 2025-01-24: Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem
- 2024-10-29: Trudno gojące się rany to problem miliona Polaków. System ochrony zdrowia go bagatelizuje
- 2024-09-25: Budowa CPK ma ruszyć w 2026 roku. Wyzwaniem będzie skumulowanie dużych inwestycji w jednym czasie
- 2024-10-04: Branża lotnicza zmaga się z niedoborem kadr. Brakuje przede wszystkim mechaników lotniczych
- 2024-08-23: Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.