Mówi: | Monika Mantewka |
Funkcja: | główny szkoleniowiec |
Firma: | Douglas Polska |
Umiejętnie stosowane olejki nie obciążają włosów. Szczególnie sprawdzają się przy włosach suchych i łamliwych
Olejki są antidotum na wiele problemów włosów i skóry głowy. Przed wyborem konkretnego preparatu trzeba jednak zadać sobie pytanie, jakiego efektu tak naprawdę oczekujmy. Osoby, które mają suche i zniszczone włosy, powinny stosować tylko olejki przeznaczone do pielęgnacji, natomiast produkty do stylizacji będą dobre dla włosów grubych i kręconych.
Już w starożytności panie chętnie sięgały po składniki prosto z natury. Właściwości odżywcze olejów najbardziej cenione są w rejonach Indii, Arabii i Egiptu, gdzie olejowanie włosów jest tradycją przekazywaną wśród kobiet z pokolenia na pokolenie. W ostatnich latach zabieg ten cieszy się coraz większą popularnością także wśród Europejek i Amerykanek, które doceniają zalety naturalnych składników odżywczych.
– Należy pamiętać, że olejki przede wszystkim dobrze służą suchym włosom. Zatem te panie, które na co dzień używają suszarek i prostownic, powinny stosować olejki. Olejki przede wszystkim sprawiają, że łuska włosa się szybciej zamyka, dzięki temu włos jest silniejszy, mocniejszy i ma odpowiednia strukturę, można go lepiej stylizować i jest zdecydowanie ładniejszy – mówi agencji Newseria Lifestyle Monika Mantewka, główny szkoleniowiec Douglas Polska.
Są dwa rodzaje olejków, które najlepiej stosować zgodnie z ich przeznaczeniem. Pierwsze służą stricte do pielęgnacji włosów.
– Nakładamy je na suche, nieumyte włosy i podgrzewamy. Taki olejek należy zostawić na 15 minut, a nawet na cała noc, ale po nałożeniu koniecznie podgrzać suszarką. Po określonym czasie włosy trzeba dokładnie umyć – najpierw nakładamy szampon, a dopiero później stopniowo dodajemy wody – radzi Monika Mantewka.
Drugi rodzaj olejków to takie preparaty, które mogą służyć do pielęgnacji włosów, ale przede wszystkim przeznaczone są do ich stylizacji.
– To są olejki, które mają przede wszystkim pomóc w prostowaniu włosów. Nakładamy je już na umyte, wilgotne włosy i później odpowiednio stylizujemy. Te olejki też możemy pozostawić np. na noc czy na jakąś godzinę na włosach i wtedy one też oczywiście pielęgnują włosy – tłumaczy Monika Mantewka.
Korzystając z dobroczynnych właściwości naturalnych składników roślinnych, mamy pewność, że nie wyrządzimy włosom krzywdy. Taka pielęgnacja może przynieść zaskakujące rezultaty, m.in. nawilżenie i odpowiednie odżywienie, pomoże także wyeliminować takie problemy, jak przetłuszczanie, wypadanie, rozdwajanie, łysienie, matowienie czy elektryzowanie się włosów. Poza tym to metoda, którą z powodzeniem można stosować w domu, nie jest trudna i nadaje się dla każdego. Eksperci podkreślają jednak, że nie wszystkie dostępne w aptekach i drogeriach olejki nadają się do pielęgnacji włosów. Najlepsze to arganowy, z marakui, kendi.
– Wiele pań używa do włosów olejku kokosowego. Olejek kokosowy jest cudny do oczyszczania skóry, więc można np. takim olejkiem oczyścić skórę głowy, ale do pielęgnacji włosów jako tako nie za bardzo bym polecała – wyjaśnia Monika Mantewka.
Olejki nie obciążają włosów. Trzeba je tylko odpowiednio stosować. Ważny jest również odpowiedni dobór preparatów.
– Panie, które mają bardzo cienkie i suche włosy, najlepiej, żeby używały tylko olejków do pielęgnacji. Właściwie traktujemy to tak jak maskę, czyli dzięki nim włosy są lśniące i ładne, ale nie obciążone. Natomiast panie, którym się kręcą włosy, które mają suche włosy, mogą użyć olejku do stylizacji. Trzeba tylko wybrać odpowiedni, bo niektóre firmy proponują różne rodzaje, do bardziej cienkich czy do bardziej kręconych, grubszych włosów – dodaje Monika Mantewka.
Oleje w pielęgnacji włosów mogą stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jedynym przeciwwskazaniem może być uczulenie na któryś z ekstraktów roślinnych. Nie trzeba wówczas rezygnować z olejowania włosów, wystarczy wybrać inny olej lub produkt, który nie będzie zawierał wyciągów z rośliny, która jest alergenem.
Czytaj także
- 2025-03-25: Katarzyna Dowbor: Od 30 lat uczę się pielęgnacji ogrodu. Zieleń wycisza, uspokaja i ja to uwielbiam
- 2025-04-22: Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
- 2025-03-18: Sylwia Bomba: W liceum nikt nie miał odwagi prosto w oczy nazwać mnie grubasem. Ale jak szłam korytarzem, to czułam śmiechy za moimi plecami
- 2025-03-10: Sylwia Bomba: Przez 10 lat odchudzałam się bezskutecznie. Potrafiłam codziennie biegać 15 km albo w ogóle nie jeść
- 2025-03-05: Nawet 35 proc. Polaków może się zmagać z insulinoopornością. Sygnałami alarmowymi są nagły wzrost wagi ciała, senność i napady głodu
- 2025-03-07: Prawidłowe odżywianie ma największy wpływ na zdrowie i długość życia. Niewiele osób stosuje odpowiednią dietę
- 2024-08-20: Naukowcy pracują nad nową terapią w walce z łysieniem androgenowym. Lek jest obecny w ludzkim DNA
- 2024-08-23: Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga
- 2024-08-26: Mateusz Gessler: Jako „Halo tu Polsat” nie mamy konkurencji, jesteśmy najlepsi. U nas są najlepsze pary prowadzących i mamy najlepszych kucharzy
- 2024-08-07: Odpowiednio skomponowany jadłospis zwiększa efektywność treningów. Sportowcy amatorzy zapominają o warzywach i owocach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.