Newsy

W polskich mieszkaniach królują neutralne kolory. Najpopularniejsze barwy to biel, beż i szarość

2015-04-22  |  06:30

Polacy nie lubią kolorystycznych eksperymentów, dlatego urządzając mieszkanie, stawiają na barwy bezpieczne i naturalne, czyli biel, beż i szarość. W przeciwieństwie do mieszkańców południa Europy bardzo rzadko decydują się na użycie odważniejszych kolorów, takich jak czerwień, pomarańcz czy grecki błękit. Za mocniejsze barwy w Polsce uważany jest fiolet i błękit.

Wybór kolorystyki to jeden z najważniejszych elementów urządzania mieszkania. Barwy odgrywają bowiem kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery w pomieszczeniach, nadają im indywidualny charakter oraz wyjątkowy klimat. Według psychologów mają także duży wpływ na samopoczucie mieszkańców.  Z badań firmy Westwing wynika, że Polacy najczęściej wybierają barwy neutralne. Na pierwszym miejscu jest biel  26 proc. ankietowanych ma lub chce mieć salon w tym kolorze, 27 proc. sypialnię, a 40 proc. kuchnię. Biel kojarzona jest przede wszystkim z minimalizmem i nowoczesnością.

– Ten kolor ma trzy cechy, które wpływają na to, że jest tak często wybierany. Po pierwsze, powiększa przestrzeń. W związku z tym mieszkania, zwłaszcza te małe, wydają się bardziej przestronne. Drugą cechą białego jest to, że stwarza wrażenie sterylności i przestrzenie w naszych domach wyglądają na czyste. Trzeci powód: biały stanowi neutralne tło. Tak jak na białej kartce możemy namalować wszystko, tak w białym domu możemy postawić wszystko. Możemy go urządzić w każdym kolorze – mówi Marta Suchodolska, dyrektor ds. stylu Westwing, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Urządzając mieszkanie, Polacy bardzo chętnie wybierają także beż. Kolor ten jest idealny zwłaszcza do wnętrz utrzymanych w klimacie prowansalskim i rustykalnym, dodaje im bowiem przytulności. Beż dominuje w salonach 23 proc. ankietowanych. 19 proc. badanych wybrało go natomiast jako idealny kolor do kuchni, a 18 proc. do sypialni. Do ulubionych kolorów Polaków należy także szary – aż 22 proc. badanych wskazało szarość jako idealny kolor do salonu, a 15 proc. do sypialni. Nieco rzadziej w polskich domach pojawia się dodający pomieszczeniom elegancji i dostojności brąz. Do salonu kolor ten wybrało 11 proc. badanych, a do kuchni 12 proc.

Jeśli ktoś chce mieszkać nowocześnie, wybiera biały. Jeśli ktoś woli przytulnie, wybiera beżowy. Szary to nie jest kolor, który stosujemy na ścianach. Mówimy, że lubimy ten kolor, ale raczej wykorzystujemy go w meblach i tkaninach, a więc szara sofa, szary dywan, zasłony. To także jest neutralne tło. Możemy potem położyć bardzo kolorową poduszkę czy pled albo powiesić kolorowy obraz – mówi Marta Suchodolska.

Neutralne kolory pasują praktycznie do każdego stylu. Mogą być jednak monotonne i zbyt jednostajne. Polacy bardzo rzadko jednak decydują się na użycie bardziej odważnych barw. Pragnąc wprowadzić barwny akcent w mieszkaniu, wybierają błękit, fiolet i zieleń.

Kolor należy dostosować przede wszystkim do własnych upodobań, warto też zwrócić uwagę na to, jak wpływa on na samopoczucie. Zdaniem ekspertów błękit i fiolet mają działanie uspokajające i łagodzące napięcie nerwowe, pomarańczowy pobudza apetyt, czerwień dodaje energii, a brąz dodaje pewności siebie.

Najczęściej błękitne są sypialnie. Kolor ten wprowadza spokój. Często, kiedy jesteśmy zdenerwowani, patrzymy w niebo, żeby się uspokoić. Błękitny obniża ciśnienie krwi i pozwala się wyciszyć. Kolor fioletowy z kolei bardzo działa na emocje. Dlatego również często jest stosowany w sypialniach czy buduarach. Ciekawe jest to, że kolor czerwony, który działa na apetyt, często jest stosowany w kuchni, więc podprogowo bardzo dobrze używamy kolorów – mówi Marta Suchodolska.

W przeciwieństwie do mieszkańców południa Europy, głównie Włochów i Hiszpanów, Polacy niezwykle rzadko wybierają do mieszkania tak intensywne barwy jak czerwień, pomarańcz czy grecki błękit. Kolory te obecne są najwyżej w postaci nielicznych dodatków lub pamiątek z podróży.

 

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.