Mówi: | Weronika Książkiewicz, aktorka Piotr Głowacki, aktor Radosław Pazura, aktor |
Weronika Książkiewicz, Piotr Głowacki i Radosław Pazura w nowym programie dokumentalnym „Gwiazdy w karetce”
Gwiazdy pomagają ratować ludzkie życie. W serialu dokumentalnym „Gwiazdy w karetce” Weronika Książkiewicz, Radosław Pazura i Piotr Głowacki towarzyszą w codziennej pracy ratowników medycznych. Nie tylko obserwują ich działania, lecz także w miarę możliwości starają się sami udzielać pomocy pacjentom. Aby to robić, aktorzy przeszli kurs pierwszej pomocy.
„Gwiazdy w karetce” to nowy serial dokumentalny, który można oglądać od 4 listopada na antenie stacji TLC. Celem programu jest przybliżenie trudnej i odpowiedzialnej pracy ratowników medycznych. Widzowie zobaczą prawdziwe zdarzenia, w wyniku których pacjenci będą walczyć o zdrowie, a niejednokrotnie także o życie. W karetce ratownikom towarzyszyć będą gwiazdy: Olga Bołądź, Weronika Książkiewicz, Agnieszka Więdłocha, Piotr Głowacki, Rafał Cieszyński i Radosław Pazura.
– Miałem moralne wątpliwości, czy w ogóle należy to robić. Ale kiedy zaczęliśmy rozmawiać o szczegółach realizacji tego programu i o tym, że to wszystko jest wcześniej ustalane i za zgodą pacjentów, a do tego te wszystkie plusy edukacyjne i misyjne, jakie niesie ze sobą ten program, zadecydowały, że w końcu się zgodziłem wziąć w tym udział – mówi Radosław Pazura agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Stacja TLC zamierza pokazać sześć odcinków serialu. W każdym z nich jedna z gwiazd spędzi z ratownikami całodobowy dyżur. Aktorzy nie będą tylko biernymi obserwatorami pracy ratowników medycznych, lecz także będą pomagać im w ratowaniu poszkodowanych oraz wspierać pacjentów. W tym pierwszym zadaniu ma im pomóc kurs udzielania pierwszej pomocy, który przeszli przed rozpoczęciem zdjęć do programu. Weronika Książkiewicz szczególnie mocno chciała się nauczyć reanimować dziecko.
– Emocje są takie, że pewnie jest to, że coś nas paraliżuje i trudno nam jest cokolwiek zrobić, zwłaszcza jeżeli dotyczy własnego dziecka. Przeszłam bardzo gruntowne szkolenie z pierwszej pomocy, z masażu serca, ale mam nadzieję, że nigdy tego nie będę musiała robić – mówi Weronika Książkiewicz.
Aktorka twierdzi, że udział w serialu „Gwiazdy w karetce” uświadomił jej, jak ważną i odpowiedzialną pracę wykonują ratownicy medyczni. Kilkakrotnie była świadkiem reanimacji, gdy pacjent był bliski śmierci na skutek zatrzymania akcji serca. Książkiewicz widziała radość ratowników w momencie, gdy chorego udało się uratować.
– To pokazywało, jak ważną rzecz wykonują ci ratownicy, że ja w mojej pracy nigdy nie uratuję nikomu życia. Oni to mają na co dzień i to rekompensowało ten cały stres – mówi Weronika Książkiewicz.
Piotrowi Głowackiemu natomiast wielokrotnie zdarzyło się zapomnieć o towarzyszącej mu kamerze. Aktor twierdzi, że był pochłonięty udzielaniem pomocy pacjentowi, choć jego działanie było minimalne w porównaniu z pracą wykonywaną przez ratowników. Polegało głównie na noszeniu plecaka, pomocy przy noszach lub podawaniu ratownikom sprzętu bądź leków. Głowacki uważa też, że rzadko bywał rozpoznawany przez pacjentów i ich bliskich.
– Takie wprost rozpoznawanie zdarzało się dosyć rzadko, najczęściej ze strony osób postronnych. One miały na tyle swobodną uwagę, że mogły się interesować czymś poza bólem czy pragnieniem pomocy. Osoby, które rzeczywiście wzywają pogotowie, są w sytuacji krytycznej, w związku z tym ich uwaga jest skierowana na nich samych – mówi Piotr Głowacki.
Serial dokumentalny „Gwiazdy w karetce” jest polską wersją holenderskiego programu „On the Ambulance with...”. Można go oglądać w środy o 22.30 na antenie stacji TLC.
Czytaj także
- 2025-01-13: Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
- 2025-01-15: Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
- 2024-11-28: P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
- 2024-12-05: Piotr Szwedes: Chyba każdy z nas tęskni za tym, żeby czasami zrzucić te wszystkie filtry i powiedzieć komuś prawdę. Niestety życie zmusza nas do tego, żebyśmy popełniali małe kłamstewka
- 2024-12-18: Piotr Szwedes: Teraz znowu zrobił się trend na brzydotę. Pokazujemy coś brudnego, siebie bez makijażu, że jesteśmy tacy prawdziwi
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-10-23: Polska w końcówce krajów wdrażających w firmach sztuczną inteligencję. Bolączką jest brak kompetencji cyfrowych u menedżerów
- 2024-10-08: Magda Bereda: Chcę się totalnie poświęcić muzyce. Właśnie Piotr Rubik w Miami, a ja w Warszawie tworzymy wspólną płytę
- 2024-09-27: Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci
- 2024-09-19: Muzycy zespołu Enej: Technika i budżety od wielkiej powodzi sprzed 27 lat poszły w górę. A jednak nadal nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z żywiołem i go przewidzieć
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.