Mówi: | Magdalena Krulikowska |
Funkcja: | kosmetolog |
Firma: | Henkel Polska |
Włosy zaczynają się starzeć już po 25. roku życia
Procesy starzenia włosów przyspiesza nadużywanie lokówki i prostownicy, nadmiar produktów do stylizacji, stres i nieprawidłowa dieta. Pomóc mogą kosmetyki zawierające koenzym Q10, który stymuluje produkcję keratyny, masaże pobudzające ukrwienie skóry głowy oraz ochrona przeciw wolnym rodnikom. By opóźnić procesy starzenia się włosów, niezbędna jest także dieta bogata w aminokwasy oraz mikroelementy, takie jak cynk, żelazo i miedź.
Włosy starzeją się dokładnie tak samo, jak skóra i organy wewnętrzne. Wiek, w którym rozpoczyna się proces starzenia, zależny jest od indywidualnych uwarunkowań genetycznych, jednak pierwsze procesy degeneracyjne zaczynają się już po 25. roku życia. W tym czasie organizm słabiej radzi sobie z regeneracją i procesy destrukcyjne zaczynają dominować nad procesami odnowy. Początkowo zmiany są niedostrzegalne, zauważać je zaczynamy zazwyczaj w momencie, gdy organizm narażony jest na silniejsze niż zwykle oddziaływanie hormonów. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży oraz wchodzących w okres menopauzalny.
– To, co nazywamy potocznie cebulką włosa, to jest miejsce, w którym włos powstaje. Tam dochodzi do namnażania się komórek, podziałów komórkowych, z których właśnie powstaje finalnie łodyga, którą za chwileczkę obserwujemy, kiedy wyrasta ze skóry. W momencie, w którym zaczynamy się starzeć, włos zaczyna się starzeć razem z nami, macierz zaczyna się starzeć razem z nami, te procesy podziałów komórkowych są po prostu dużo wolniejsze – mówi Magdalena Krulikowska, kosmetolog, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Starzenie się włosów objawia się nie tylko zaburzeniem w wytwarzaniu pigmentu, a więc siwieniem. Włosy, podobnie jak skóra, tracą elastyczność, blask i naturalną zdolność do regeneracji. Stają się cieńsze i bardziej kruche, a co za tym idzie bardziej podatne na złamania i inne uszkodzenia zewnętrzne. Gruczoły łojowe, znajdujące się przy meszku włosowym, wytwarzają mniej sebum odpowiedzialnego za prawidłowy poziom nawilżenia włosa. Pierwsze oznaki starzenia, czyli siwiznę, można ukryć dzięki koloryzacji. Przy odpowiedniej pielęgnacji i ochronie można także opóźnić proces starzenia się włosów.
– Pamiętajmy o tym, że starzenie się to jest wynik dwóch czynników: zewnętrznych i wewnętrznych. Na te wewnętrzne nie bardzo mamy wpływ, bo to przede wszystkim jest nasza genetyka. Natomiast na to starzenie zewnętrzne mamy bardzo duży wpływ. Tak jak chronimy naszą skórę przed nadmiernym nasłonecznieniem, tak pamiętajmy, żeby przykrywać głowę, kiedy mamy bardzo słoneczne dni. Korzystać z kapeluszy, chustek, to również jest skóra, ona jest przykryta włosami, ale bardzo łatwo może ulec poparzeniu. Tak samo jak mycie twarzy, ciała i jamy ustnej jest dla nas ważne, tak pamiętajmy, że ważne jest również oczyszczanie włosów – mówi Magdalena Krulikowska.
Dla kondycji włosów bardzo ważny jest również zdrowy styl życia, a więc dieta, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych, oraz odpowiednia ilość wody w organizmie. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w aminokwasy, czyli ryby, mięso, jaja, oraz mikroelementy, takie jak cynk, żelazo i miedź. Pomocne są również delikatne masaże skóry głowy, ponieważ powodują szybsze krążenie krwi, która dostarcza cebulkom włosów składniki odżywcze. Do pielęgnacji warto używać kosmetyków o działaniu nawilżającym. Dobrym rozwiązaniem są produkty zawierające koenzym Q10, który zwiększa produkcję keratyny.
– Teraz bardzo modne i bardzo skuteczne są różnego rodzaju olejki do włosów, czyli tzw. olejowanie włosów. Nie musimy tego robić na co dzień, jeżeli czujemy, że włosy są obciążone. Zabieg taki można wykonywać na noc w formie maski. Pamiętajmy także o tym, żeby zabezpieczać włosy przed promieniowaniem UV – jeśli nie chcemy korzystać z żadnego nakrycia włosów, to możemy zastosować preparaty do stylizacji bogate w filtry ochronne. To zawsze jest ochrona przeciwrodnikowa, która spowoduje, że nasz włos będzie dłużej młody – mówi Magdalena Krulikowska.
W miarę upływu lat coraz mniej wskazane są także fryzjerskie eksperymenty. Zbyt częste poddawanie włosów zabiegom stylizacyjnym i nadużywanie produktów utrwalających fryzurę przyczyniają się do rozwoju łupieżu, nadwrażliwości skóry głowy i przesuszenia włosów. Procesy starzenia się włosów przyśpiesza także częste używanie suszarki, lokówki lub prostownicy.

Rewolucyjna metoda mikropigmentacji skóry głowy pozwala skutecznie odtworzyć włosy

Styliści fryzur proponują w tym sezonie włosy naturalne, zmierzwione i kręcone w odcieniach blondu i rudości

Włosy cienkie i łamliwe powinny być poddawane półtrwałej koloryzacji, która ich nie niszczy
Czytaj także
- 2025-06-05: Już pięciolatki interesują się pieniędzmi. Wakacje to dobry moment na edukację finansową
- 2025-06-16: Qczaj: Mam dłuższe włosy i w życiu nie słyszałem tylu komplementów na temat swojego wyglądu. Dziewczyny mnie porównują do Massimo z „365 dni”
- 2025-05-09: Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty
- 2025-05-19: Robotyzacja i automatyzacja stają się codziennością w produkcji i logistyce. To odpowiedź na wyzwania demograficzne
- 2025-05-21: Przybywa ośrodków zajmujących się medycyną długowieczności. Pacjenci zyskują dostęp do najnowszych technologii medycznych
- 2025-02-19: Wycofanie się USA z WHO może mieć katastrofalne skutki. Cenę zapłacą także kraje UE
- 2025-01-30: Za rok USA oficjalnie wycofają się z porozumienia paryskiego. To nie musi oznaczać rezygnacji z zielonych inwestycji
- 2025-02-07: Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
- 2024-12-05: Opieka długoterminowa mierzy się z niedoborem kadr. Brakuje szczególnie pielęgniarek
- 2024-10-29: Trudno gojące się rany to problem miliona Polaków. System ochrony zdrowia go bagatelizuje
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.