Mówi: | Joanna Moro |
Funkcja: | aktorka |
Joanna Moro pomaga osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry to choroba na całe życie. Odpowiednia pielęgnacja nie usunie dolegliwości, ale znacznie poprawi komfort życia chorych. Jej podstawą są dermokosmetyki, które nawilżają i natłuszczają skórę oraz redukują świąd. Osobom ze skórą atopową pomóc ma akcja „Rodziny Lipikar”, której ambasadorką jest aktorka Joanna Moro.
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, atakująca skórę twarzy i ciała. Chora skóra pozbawiona jest naturalnych czynników nawilżających, staje się więc sucha, skłonna do podrażnień, spierzchnięta i swędząca. Na atopowe zapalenie skóry cierpi ok. 20 proc. ludzi na całym świecie, głównie pochodzących ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Częściej chorują dziewczynki niż chłopcy. Atopowe zapalenie skóry pojawia się najczęściej u noworodków lub dzieci między 6. a 7. rokiem życia.
– Często ludzie nawet nie wiedzą, że mają atopowe zapalenia skóry, myślą sobie, że to jest po prostu podrażnienie, że to jest jakaś alergia i nie wiedzą, jak z tym walczyć – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle aktorka Joanna Moro.
Lekarze nie znają przyczyny atopowego zapalenia skóry. Wśród najbardziej prawdopodobnych czynników wywołujących chorobę wymieniane są uwarunkowania genetyczne, duża waga urodzeniowa dziecka, karmienie niemowlęcia mlekiem krowim oraz dojrzały wiek matki. Objawy zaostrzają dodatkowo takie czynniki, jak stres, dym papierosowy, brak odpowiedniej ilości snu, występowanie innych alergii, np. pokarmowych, na kurz lub alkohol, oraz niektóre detergenty. Zdaniem ekspertów częściej chorują osoby mieszkające w zimnym klimacie oraz miejscach mocno zanieczyszczonych.
– W miastach częściej występuje zapalenie atopowe skóry niż np. na wsiach. Namawiam więc do jak najczęstszego kontaktu z naturą – mówi Joanna Moro.
Objawy atopowego zapalenia skóry stają się mniej dokuczliwe wraz z dorastaniem chorego, nigdy jednak nie znikają całkowicie. Choroby nie można wyleczyć, odpowiednią pielęgnacją można jednak łagodzić jej objawy. W walce z objawami atopowego zapalenia skóry stosuje się przede wszystkim kremy i maści przeciwzapalne, leki immunosupresyjne oraz przeciwalergiczne. Bardzo ważne jest również stosowanie odpowiednich kosmetyków – powinny to być dermokosmetyki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry atopowej. Produkty te kupuje się wyłącznie w aptekach.
– To są produkty, które pomagają, które nawilżają skórę podrażnioną i które powodują, że te objawy są łagodniejsze, że skóra mniej swędzi i mniej boli. Tylko, że wiadomo, że to trzeba stosować często i nie przez jeden dzień, tylko przez dobrych kilka miesięcy – mówi Joanna Moro.
Dermokosmetyki te nawilżają i natłuszczają skórę, a tym samym redukują szorstkość skóry i łagodzą bolesne swędzenie. Powinny być stosowane minimum dwa razy dziennie. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry powinny ponadto unikać kąpieli w wannie oraz przegrzewania ciała w ubraniach z wełny lub sztucznych tkanin. Dobrze jest często wietrzyć mieszkanie i zmieniać pościel, prać nowe ubrania przed założeniem, a także jeść dużo ryb morskich, ponieważ zawarte w nich kwasy tłuszczowe pomagają nawilżyć skórę od wewnątrz. Dla osób chorujących na atopowe zapalenie marka La Roche-Posay stworzyła program „Rodziny Lipikar”, którego ambasadorką została Joanna Moro.
– Jest mi niezwykle miło, że zostałam zaproszona do tego programu, dlatego że akurat atopowe zapalenie skóry jest dzisiaj bardzo powszechnym problemem. Cieszę się, że tutaj możemy o tym mówić i że możemy pomagać takim ludziom – mówi Joanna Moro.
W ramach programu rodziny borykające się z problemem atopowego zapalenia skóry mogą skorzystać ze wsparcia dermatologów, a także przez rok korzystać za darmo z dermokosmetyków z linii Lipikar. Poprzez forum dyskusyjne mogą się także wymieniać doświadczeniami z innymi osobami cierpiącymi z powodu skóry atopowej.
Czytaj także
- 2025-01-28: Joanna Kurowska: Aktorstwo to jest niesprawiedliwy zawód. Jesteśmy ciągle oceniani, a nie mamy żadnego wsparcia
- 2025-01-20: Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
- 2024-11-29: Joanna Kurowska: Okres świąteczny daje ludziom poczucie bezpieczeństwa i jest takim powrotem do dzieciństwa. Nie czepiam się tego, że ktoś dekoruje swój dom już w listopadzie
- 2025-01-10: Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
- 2024-12-09: Joanna Kurowska: Lekarz w Stanach Zjednoczonych to jest ktoś, kto ma dom z basenem i jest milionerem. Medycy w Polsce muszą pracować na 13 etatów
- 2024-10-30: Choroby eozynofilowe śmiertelnym zagrożeniem dla pacjentów. Chorzy z HES, EGPA, astmą ciężką czy polipami nosa mają ograniczony dostęp do nowoczesnej terapii
- 2024-09-17: Blisko 80 proc. Polaków obawia się zapalenia płuc. Mimo to świadomość szczepień profilaktycznych jest niska
- 2024-08-23: Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga
- 2024-06-07: Joanna Przetakiewicz: Jestem za otwarciem sklepów w niedzielę. To duże ułatwienie dla pracujących matek
- 2024-08-08: Joanna Przetakiewicz: Klienci nie odchodzą od fast fashion i co roku rynek wielkich sieciówek bardzo rośnie. Niestety cierpi na tym nasza planeta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.