Newsy

Operacja powiększenia biustu niesie za sobą ryzyko dla zdrowia. Nie należy też przesadzać z wielkością piersi

2014-06-23  |  06:20

Zabieg powiększenia lub podniesienia biustu może wiązać się z powikłaniami. Chirurdzy przestrzegają, że organizm może mieć trudności z zaakceptowaniem sztucznych implantów, a z kolei po wszczepieniu tkanki tłuszczowej pojawią się infekcje. Podkreślają także, by używać wyłącznie implantów najwyższej jakości, od sprawdzonych producentów, a w przypadku przeszczepu tłuszczu nie przesadzać z wielkością piersi.

Używamy implantów, czyli ciała obcego, więc organizm wcale nie musi tego zaakceptować i tu mogą wystąpić powikłania. Z drugiej strony użycie własnej tkanki tłuszczowej niesie ze sobą inne ryzyko, chociażby infekcje czy w miejscu dawczym, czy biorczym, jak również fakt, że tkanka tłuszczowa w dużym procencie się wchłania. Poza tym w przypadku powiększenia piersi własną tkanką tłuszczową to powiększenie nie może być duże. Nie da się wstrzyknąć bardzo dużej ilości tkanki tłuszczowej, dlatego że wtedy ciśnienie tkankowe rozpycha przeszczepioną tkankę i nie da się uzyskać oczekiwanego kształtu czy wielkości – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Janusz Obrocki, chirurg plastyczny.

Chirurgiczna korekcja piersi wykonywana jest pod narkozą. Przed takim zabiegiem lekarz zaleca więc szereg badań, które pozwolą określić stan zdrowia pacjentki.

 – Bezpieczeństwo każdego zabiegu zależy po pierwsze od warunków, w jakich wykonuje się dany zabieg. Dobrze jest wykonywać to w placówkach rekomendowanych i wyposażonych w dobry sprzęt. Druga rzecz to jest doświadczenie chirurga. W przypadku powiększania piersi ważne jest też, jakiego rodzaju implantów używamy – mówi dr Janusz Obrocki.

Taka operacja nie zwalnia z regularnych badań piersi pod kątem zmian nowotworowych. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wszczepienie takich implantów, które będą wyraźnie widoczne podczas mammografii. Diagnostykę może natomiast utrudniać stosowanie kwasu hialuronowego. Lekarze podkreślają, że pacjentki muszą być w pełnie świadome konsekwencji zabiegów. Gabinety chirurgów plastycznych odwiedza rocznie prawie już pół miliona Polek.

 – Jeśli chodzi o rodzaj operacji, jak i grupy wiekowe, operacje plastyczne piersi możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza to są młode pacjentki w wieku 18-30 lat, które decydują się na powiększenie piersi i to głównie jeszcze przed urodzeniem dzieci. Natomiast drugą grupę stanowią pacjentki w wieku 30-45 lat, które decydują się na poprawę wyglądu piersi, których wygląd zmienił się pod wpływem grawitacji i przebytej ciąży. Wtedy wykonujemy operacje podniesienia piersi lub operacje redukcyjne piersi – mówi dr Janusz Obrocki.

Specjaliści medycyny estetycznej podkreślają, że po takiej operacji kobieta może wrócić do pracy już po tygodniu, ale by proces gojenia przebiegał bez komplikacji, trzeba ściśle przestrzegać zaleceń lekarzy.

 – Każdy zabieg  wymaga pewnego czasu rekonwalescencji. W przypadku użycia własnej tkanki tłuszczowej to jest około 2-3 tyg., a w przypadku użycia implantów piersiowych do miesiąca. Są ograniczenia dotyczące aktywności fizycznej i konieczność noszenia specjalnego stanika pooperacyjnego – dodaje dr Janusz Obrocki z kliniki Medicover.

Efekt korekcji biustu będzie widoczny dopiero po trzech miesiącach od operacji. W zależności od tego, czy do zabiegu zostaną wykorzystane sztuczne implanty, czy własna tkanka tłuszczowa, koszt korekcji piersi może się wahać w granicach od 8 do 18 tys. złotych.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.