Newsy

Zaćma atakuje coraz więcej Polaków

2013-10-09  |  10:00
Mówi:Rafał Bohdanowicz
Funkcja:Dyrektor Generalny – dyplomowany optometrysta
Firma:Essilor Polonia
  • MP4
    aktualizacja 9.10.13 15:30

    Lekarze co roku przeprowadzają w Polsce 700 tys. operacji  usunięcia zaćmy. Jej przyczyną jest m.in. niewłaściwa ochrona oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym. Najlepszą ochroną wzroku są okulary z dobrą powłoką i filtrem UV.


    Zaćma to tylko jedna z chorób, jaka może wystąpić z powodu m.in. niedostatecznej ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jest o tyle groźna, że jej objawy są rozpoznawalne dopiero po 20 lub 30 latach. 

     – Promieniowanie ultrafioletowe ma wpływ kumulatywny, w związku z czym choroby nie występują natychmiast – wyjaśnia Rafał Bohdanowicz, Dyrektor Generalny firmy Essilor Polonia. I dodaje, że są również schorzenia natychmiastowe – m.in. bardzo bolesne poparzenie rogówki, które może się zdarzyć np. podczas jazdy na nartach w  górach. 

    Dlatego ważne jest, by odpowiednio chronić wzrok.

     – Szereg produktów na rynku chroni przed promieniowaniem UV, które przechodzi przez soczewkę i wpada do naszych oczu. Istnieją również bardzo nowoczesne powłoki – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Rafał Bohdanowicz i wyjaśnia, że na rynku pojawiły się soczewki okularowe z takimi powłokami, które chronią  przed promieniowaniem UV odbijającym się od wewnętrznej strony soczewki. 

     – Trzeba wiedzieć, że bardzo dużo promieniowania ultrafioletowego odbija się od różnych powierzchni np. od ścian, śniegu, piasku, chodnika – mówi Rafał Bohdanowicz. – Praktycznie od każdej materii odbija się promieniowanie UV i może ono wpadać z różnych stron, a nie tylko przez okulary od frontu. 

    Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zaćma jest powodem połowy przypadków utraty wzroku na świecie.

    Czytaj także

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Dziecko

    Edukacja

    W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

    W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

    Psychologia

    Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

    – Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.