Newsy

Niedobory witamin powoduje nie tylko zła dieta. Mogą być efektem genetycznych zaburzeń metabolicznych

2015-03-18  |  06:15

Połowa kobiet gorzej przyswaja kwas foliowy ze względu na genetyczne zaburzenia enzymatyczne. Niedobór tego związku jest szczególnie niebezpieczny dla rozwijającego się płodu, dlatego przed planowaniem ciąży warto wykonać badanie genetyczne, które ocenia efektywność metabolizmu folianów. Za pomocą testów DNA można również sprawdzić indywidualne zapotrzebowanie na witaminy A, D, C, B6 oraz B12 i ustalić spersonalizowaną dietę zmniejszającą ryzyko chorób cywilizacyjnych.

Niedobory pokarmowe zazwyczaj kojarzone są z nieprawidłową dietą, jednak ich przyczyną mogą być również zaburzenia metaboliczne zależne od genów.

Kiedy zajrzymy w geny, widzimy, że każdy inaczej wchłania kwas foliowy, inaczej konwertuje karoten do witaminy A, inaczej transportuje witaminę D. Pierwszym frontem profilaktyki niedoborów witamin powinno być zatem badanie genetyczne – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr inż. Adam Kuzdraliński z firmy VitaGenum.

Według Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego około 50 proc. kobiet ma problemy z przyswajaniem kwasu foliowego w wyniku obniżonej aktywności enzymów metabolizujących ten składnik odżywczy.

– Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, żeby kobiety, które mają ten blok enzymatyczny, zwiększyły dawkę kwasu foliowego trzykrotnie, ponieważ jego niedobór może się wiązać z wadami układu nerwowego u dziecka. Posiadanie tego bloku enzymatycznego można zbadać za pomocą testów genetycznych – tłumaczy Adam Kuzdraliński.

Obecność niekorzystnych wariantów genetycznych wpływających na wchłanianie witamin można obecnie zbadać za pomocą prostego testu. Oprócz kwasu foliowego, witaminy A i D, badanie to pozwala ocenić efektywność metabolizmu witaminy B6, B12 i C. Na podstawie wyników testu ustala się indywidualną dietę, która uwzględnia inne dawki witamin, niż przewiduje to norma populacyjna.

– Jeżeli chcemy zacząć realnie dbać o swoje zdrowie, warto zacząć od odczytania tego, co mamy w genach. To jest księga, która nie zmienia się przez całe życie. Publikacji naukowych, które potwierdzają zależność zapotrzebowania na witaminy od genotypu, jest już tysiące, m.in. w „Nature” czy „Science” – dodaje Kuzdraliński.

Badanie jest proste i bezinwazyjne. Polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej części policzka. Wymazówkę w specjalnym opakowaniu wysyła się do laboratorium. Po zakończeniu badań pacjent otrzymuje spersonalizowane zalecenia żywieniowe.  

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Iga Baumgart-Witan: To jest ostatni rok mojej kariery. Na emeryturze chciałabym się zająć sportem niezawodowym, może zakocham się w telewizji

Ponad dwie dekady swojego życia biegaczka poświęciła sportowi. Nie ukrywa, że w niektórych momentach bardzo trudno było jej pogodzić sferę prywatną z intensywnymi treningami i wyjazdami na zawody, ale zawsze mogła liczyć na wsparcie i pomoc ze strony męża. Na bieżni spędzała dużo czasu i jak zauważyła, bardzo ucierpiały na tym jej relacje przyjacielskie i koleżeńskie. Wkrótce Iga Baumgart-Witan kończy karierę. Zamierza jednak nadal działać w sporcie, szkolić innych i współpracować z klubami. Kusi ją też telewizja.

Media

Problem patotreści w internecie narasta. Potrzebna edukacja dzieci, rodziców i nauczycieli

Co czwarty nastolatek (26 proc.) ogląda w sieci tzw. patostreamy, wulgarne, obsceniczne i nacechowane przemocą widowiska lub transmisje internetowe nadawane na żywo w serwisach streamingowych i mediach społecznościowych – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”. To zjawisko mające na młodych ludzi negatywny wpływ wciąż zyskuje na znaczeniu w przestrzeni internetowej, a prawo nie nadąża za rozwojem technologii. Specjaliści zauważają, że nie jest to tylko chwilowa moda, ale poważny problem społeczny, który wymaga zintegrowanych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Media

Adam Kszczot: Bardzo żałuję, że nie da się drugi raz wystartować w „Tańcu z gwiazdami”. W tym roku planuję za to z żoną pójść na kurs tańca

Biegacz zapewnia, że doskonale czuje się na parkiecie i choć musi jeszcze popracować nad techniką, to taniec sprawia mu mnóstwo przyjemności, poprawia nastrój i dodaje pozytywnej energii. Wiosną ubiegłego roku Adama Kszczota można było oglądać w „Tańcu z gwiazdami”. Partnerowała mu Katarzyna Vu Manh. Niestety jego przygoda z formatem trwała bardzo krótko.