Anyżowe dropsy Portret kobiety nieprzewidywalnej… w pewnym wieku
2Creo Magdalena Niemirowska-Kaczyńska
Fałata 3
43-300 Bielsko-Biała
dwacreo|dwacreo.pl| |dwacreo|dwacreo.pl
600206009
www.dwacreo.pl
25 marca nakładem Wydawnictwa Harde ukaże się książka „Anyżowe dropsy” pióra Aleksandry Koniecznej, reżyserki teatralnej i aktorki, znanej m.in. z takich filmów, jak ,,Ostatnia rodzina", ,,Jak pies z kotem” czy „Boże ciało”.
„Anyżowe dropsy” to poetyckie notatki Aleksandry Koniecznej, dokonywane na marginesie codziennych zdarzeń. Autorka przekłada fakty ze swojego życia i spotkania z całą galerią popularnych postaci z polskiego i międzynarodowego świata filmu, teatru, mody i mediów na obrazy, skojarzenia i metafory.
Jej myśli biegną od wrażenia do wrażenia. Nastroje przeplatają się. Żart sąsiaduje z filozoficzną refleksją. Jest śmiech i powaga. Ironia i zaduma. Kpina i czułość. W „Anyżowych dropsach” Aleksandra Konieczna przygląda się światu i sobie przenikliwie i z ciekawością - na różnym tle i z różnych perspektyw. Z tej różnorodności powstaje portret kobiety świadomej siebie, wielowymiarowej, nieprzewidywalnej… w pewnym wieku.
Lektura „Anyżowych dropsów” wymaga skupienia i spokoju. Tej książce trzeba oddać się we władanie. A ona zaskoczy wzruszeniem, inteligencją, urodą. Obrazy namalowane przez Aleksandrę Konieczną w „Anyżowych dropsach” zostaną na długo w pamięci. Pięknym dopełnieniem tekstu są zdjęcia, wykonane na potrzeby książki przez Liubov Gorobiuk
Aleksandra Konieczna występowała na deskach teatrów: Współczesnego, Dramatycznego i Rozmaitości w Warszawie. Od lat związana jest też z Teatrem Telewizji. Za poruszającą kreację Zofii Beksińskiej w filmowym obrazie Jana P. Matuszyńskiego ,,Ostatnia rodzina" otrzymała Orła Polskiej Akademii Filmowej oraz Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Rola Igi Cembrzyńskiej w filmie ,,Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka oraz kościelnej Lidii w nominowanym do Oscara filmie Jana Komasy „Boże Ciało” przyniosła jej kolejne Orły. Kinowa kariera aktorki nabiera rozpędu. Niedługo zobaczymy Aleksandrę Konieczną w serialach "Król" i "Osiecka".
Aleksandra Konieczna i Wydawnictwo Harde zapraszają do lektury. „Anyżowe dropsy” będą dostępne w księgarniach internetowych i stacjonarnych w całej Polsce od 25 marca.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.