Centrum handlowe Westfield Arkadia włącza się w promocję badań mammograficznych
Październik jest uznawany za miesiąc świadomości raka piersi. Westfield Arkadia włącza się w promocję mammograficznych badań profilaktycznych. W sobotę, 1 października przed centrum handlowym stanie mammobus. Wszystkie chętne kobiety pomiędzy 50. a 69. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii, mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach.
Z danych Fundacji My Pacjenci zebranych we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta wynika, że jedynie 30 proc. Polaków deklaruje, że regularnie wykonuje badania profilaktyczne, a kolejne 44 proc. – wykonuje je „od czasu do czasu”. Warto podejmować starania, które polepszą te statystyki, ponieważ regularne badania są kluczowym elementem do zachowania zdrowego i długiego życia. Wiele chorób, takich jak właśnie rak piersi rozwija się powoli, początkowo nie dając niemal żadnych objawów. Systematyczne badania profilaktyczne umożliwiają ich szybsze wykrycie oraz rozpoczęcie niezbędnego leczenia.
– Aktywnie angażujemy się w akcje promujące badania profilaktyczne i zdrowy tryb życia. Na początku września wszyscy chętni mogli zbadać poziom witaminy D, ważnej szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W tym roku zorganizowaliśmy także trzy zbiórki krwi, a w grudniu planujemy kolejną. Zachęcamy wszystkich do dbania o zdrowie i z przyjemnością włączamy się w takie projekty – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia, i dodaje – Podczas ostatniej akcji promującej mammografię, która odbyła się przed naszym centrum w styczniu 2021 roku w badaniu wzięło udział 61 kobiet. Mamy nadzieję, że w tegorocznej edycji chętnych będzie jeszcze więcej.
Jak wziąć udział w badaniach?
Specjalistyczny mammobus stanie przed Westfield Arkadia w sobotę 1 października, a badania będzie można wykonać w godzinach 9.00-17.00. Jest ono szybkie i bezbolesne. By wziąć udział w bezpłatnych badaniach, konieczna jest wcześniejsze rejestracja. Zapisy są możliwe online na stronie www.medica.org.pl lub telefonicznie pod numerem 42 254 64 17.
Badania mammograficzne pod Westfield Arkadia odbywają się w ramach 11. edycji Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyki Raka Piersi „Łączy nas kobiecość” organizowanej przez Salve Medica.

Zrób sercu przysługę tego lata

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.