Komunikaty PR

Co roku tysiące Polek doświadczają przemocy. Pomóż biegnąć w Garwolinie

2023-06-14  |  17:00
Biuro prasowe

Przemoc jest jedną z najczęściej występujących form naruszenia praw człowieka. Dotyka przede wszystkim kobiety – bez względu na wiek, pochodzenie, wykształcenie czy status społeczny. Jak podaje ONZ, jedna na trzy kobiety na świecie doświadczyła w swoim życiu przemocy, dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie temu zjawisku oraz nagłaśnianie problemu. Możliwości niesienia pomocy jest wiele – jedną z nich jest udział w XIV. edycji biegu charytatywnego „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”, która odbędzie się 18 czerwca br. w Garwolinie. Celem wydarzenia jest przede wszystkim zebranie środków na pomoc prawną i psychologiczną dla osób doświadczających przemocy. W tym roku do akcji dołączyli: operator logistyczny GXO, który współpracuje z Avon w Polsce od ponad 15 lat, oraz popularni polscy biegacze – Bartosz Olszewski oraz Katarzyna Gorlo-Olszewska.

Przemoc, zwłaszcza wobec kobiet i dziewcząt, wciąż zbiera ogromne żniwo na całym świecie. Z danych ONZ wynika, że tylko w Unii Europejskiej prawie ¼ kobiet powyżej 15. roku życia doświadczyła już przemocy fizycznej lub seksualnej ze strony obecnego lub byłego partnera, a prawie połowa – przemocy psychicznej. W Polsce liczba zgłoszonych przypadków sięga dziesiątków tysięcy. W ubiegłym roku Komenda Główna Policji odnotowała łącznie ponad 51 tysięcy zgłoszonych przypadków przemocy wobec kobiet. O skali problemu świadczą też statystyki Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. W 2022 roku dyżurujące w nim osoby przeprowadziły ponad 18,6 tysięcy rozmów. Zdecydowaną większość – ponad ¾ dzwoniących stanowiły kobiety. Najwięcej rozmów (41 proc.) przeprowadzono z osobami bezpośrednio doświadczającymi przemocy, a 23 proc. - z jej świadkami[1].

Co roku dziesiątki tysięcy kobiet w Polsce doświadczają przemocy. To niezwykle trudny problem społeczny. Jako "Niebieska Linia" niesiemy pomoc potrzebującym, którzy - często w niemych walkach - starają się unieść ten ogromny ciężar. Podmioty świadczące pomoc i wsparcie mogą realizować swoją misję często dzięki zaangażowaniu biznesu. Fabryka Avon już od 13 lat wspiera działalność Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Pomocy w Rodzinie "Niebieska Linia". W ubiegłym roku środki zebrane podczas biegu "Avon kontra przemoc - biegnij w Garwolinie" zostały przeznaczone na zwiększenie komfortu osób korzystających z pomocy specjalistów w siedzibie „Niebieskiej Linii”, między innymi poprzez wyposażenie sal terapeutycznych – mówi Maja Kuźmicz, kierowniczka „Niebieskiej Linii”, działającej przy Instytucie Psychologii Zdrowia.

Najczęściej występującymi formami przemocy wobec kobiet są: przemoc psychiczna, fizyczna, ekonomiczna oraz seksualna. Wśród jej przyczyn można wymienić przede wszystkim problemy emocjonalne, uzależnienia, kryzysy finansowe oraz stereotypowe spojrzenie na role płciowe.
W większości przypadków sprawcami są bliskie osoby. Kobiety doświadczające przemocy odczuwają jej skutki w wymiarze fizycznym i emocjonalnym. Dodatkowo, często prowadzi ona również do izolacji społecznej i ekonomicznej, co dodatkowo pogarsza sytuację.

Wspólny bieg, który może zmienić życie

Potrzebującym można pomóc na wiele sposobów. Jednym z nich jest udział w biegu charytatywnym „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”. W pakietach startowych znajdują się bransoletki ze znakiem nieskończoności. Dochód z ich sprzedaży fabryka Avon w Garwolinie – główny sponsor wydarzenia – przekaże „Niebieskiej Linii”, działającej przy Instytucie Psychologii Zdrowia, na pomoc prawną i psychologiczną dla osób doświadczających przemocy. Ponadto udział w biegu jest wyrazem solidarności takimi osobami.

Ponieważ misją Avon jest wspieranie kobiet na całym świecie, panie mogą liczyć na niższą opłatę startową. Wydarzenie cieszy się też największą frekwencją kobiet w porównaniu do innych ogólnopolskich biegów.

Avon od prawie dwóch dekad wspiera kobiety w ramach kampanii Avon Kontra Przemoc. Nagłaśniamy problem, edukujemy, pomagamy. Bardzo cieszymy się, że dołączają do nas nowi partnerzy, którzy chcą wesprzeć osoby doświadczające przemocy i zachęcać innych do udziału w naszym biegu. W sposób szczególny dziękuję naszemu operatorowi logistycznemu GXO, który aktywnie wspiera całe wydarzenie mówi Jakub Żurowski, dyrektor fabryki Avon w Garwolinie.

Oprócz środowiska biznesu, bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” niejednokrotnie wspierali także znani polscy artyści czy sportowcy, tacy jak Joanna Jabłczyńska czy olimpijka Adrianna Sułek. W tym roku w promocję wydarzenia zaangażowali się popularni biegacze – Bartosz Olszewski, autor bloga WarszawskiBiegacz.pl oraz Katarzyna Gorlo-Olszewska, autorka bloga runtheworld.pl, którzy nie raz pobiegli już w Garwolinie.

„Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” to świetnie zorganizowany bieg uliczny, któremu przyświeca bardzo ważny cel charytatywny, dlatego bierzemy w nim udział po raz kolejny. Pamiętam, jak wystartowaliśmy tutaj z Kasią w 2015 roku – i byliśmy zachwyceni atmosferą. Nie są to tylko zawody dla szybkich biegaczy – do wyboru są różne dystanse, więc w wydarzeniu spokojnie mogą wziąć udział również całe rodziny z dziećmi. Gorąco zachęcamy do udziału, bo to doskonały sposób na wspólną zabawę, a jednocześnie zaszczepienie w najmłodszych pasji do aktywności fizycznej mówi Bartosz Olszewki, autor bloga WarszawskiBiegacz.pl. 

Gotowi do biegu? Czas się zapisać!

Tegoroczna – XIV. już edycja biegu „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” odbędzie się 18 czerwca. Uczestnicy mogą wybrać jeden z trzech dystansów – 2 km (Bieg Rodzinny), 5 km oraz 10 km. Dzięki temu w wydarzeniu mogą wziąć osoby o różnym poziomie zaawansowania, a nawet zupełnie początkujące. Najważniejsza jest misja, jaką jest przeciwdziałanie przemocy, dlatego warto zapisać się jak najszybciej. Do 15 czerwca do końca dnia można to zrobić online, pod linkiem: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=7716. Osoby, które nie zdążą się zarejestrować w tym terminie, będą mogły to zrobić na miejscu w dniu wydarzenia.

Szczegółowy program biegu dostępny jest na stronie www.bieg.truchtacz.pl.

 


[1] Raport_2022.pdf (niebieskalinia.info)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie 4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia Biuro prasowe
2024-08-02 | 01:00

4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia

Według badań ARC Rynek, we współpracy z ERHO Hestia, niemal połowa polskiego społeczeństwa korzysta z prywatnej służby zdrowia. Tylko co czwarty Polak (24 proc.) dobrze ocenia
Zdrowie Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?
2024-08-01 | 13:27

Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata. W wyniku zakażeń wirusami hepatotropowymi każdego roku miliony
Zdrowie Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli
2024-08-01 | 13:00

Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli

Ambasadorki profilaktyki działające jako lokalne oddziały Różowych Patroli zjechały się z całej Polski w konkretnym celu – wymiany doświadczeń i wzajemnego inspirowania się

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.