Komunikaty PR

Dzień bez toreb foliowych. Sprawdź, jak ograniczyć ich zużycie

2023-07-03  |  12:35
Biuro prasowe

Dane zgromadzone przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) wskazują, że w 2020 roku tylko mieszkańcy Europy zużyli około 39 miliardów torebek foliowych. Nie dziwi więc, że raport Programu Środowiskowego ONZ zakłada, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. To sprawia, że tak istotna jest edukacja i natychmiastowe działania, o czym przypomina Międzynarodowy Dzień Bez Toreb Foliowych.

Święto obchodzone 3 lipca ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię używania jednorazowych opakowań z plastiku i ich negatywnego wpływu na przyrodę. Jest to doskonała okazja, aby pochylić się nad znaczeniem tego problemu oraz poszukać alternatywnych rozwiązań, które każdy z nas już teraz może wprowadzić do swojego codziennego życia.

Problem nie znika

Obecnie w wielu częściach świata, także w Unii Europejskiej i Polsce, podejmuje się działania, które zmierzają do znaczącego ograniczenia produkcji i zużycia „foliówek”. Nad Wisłą już od ponad 5 lat, od początku 2018 r. obowiązuje opłata recyklingowa. W ten sposób za dostępne w sklepach plastikowe torby należy zapłacić, co skutecznie ogranicza też ich wykorzystanie. Wprowadzone przepisy przyniosły poprawę – przed zmianami w legislacji przeciętny Polak zużywał około 300 toreb plastikowych rocznie. Teraz ta liczba jest ponad 30 razy mniejsza i wynosi 9, jak podawał resort klimatu i środowiska w 2021 roku. To jednak nie oznacza końca problemów. 

 

– Plastikowa torba, porzucona w środowisku naturalnym, staje się niebezpieczną pułapką. Niepozorna torebka po kanapce z łatwością zwabi swoim zapachem czułe nosy np. małych ssaków. Niestety skutki takiego znaleziska kończą się tragiczne. Zwierzęta zwykle zaplątują się w nią i nie potrafią się uwolnić. Często także zjadają z resztkami jedzenia kawałki plastiku, którymi zapychają swoje przewody pokarmowe i trawienne – zauważa Felice Scoccimarro, lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock i prezes Amest Otwock Sp. z o.o.

Dlatego szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy chętnie spędzamy czas na łonie natury, nie zapominajmy o tym, by po sobie posprzątać. Nasze działania mają znaczenie nie tylko dla estetyki otoczenia, ale przede wszystkim dla życia zwierząt, które są bezradne wobec wcześniej nieznanych im pułapek. Dbajmy o naszą przyrodę, aby zapewnić bezpieczne i zdrowe miejsce dla wszystkich żyjących w niej istot.

Przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos ostrzeżono bowiem, że jeśli plastik wciąż będzie stosowany na tak masową skalę, to w 2050 roku w oceanach będzie go więcej pod względem wagi niż ryb. Problem ten dotyczy nie tylko odległych krajów. Ostatnie badania naukowców z Polski, Niemiec, Szwecji, Litwy i Estonii udowodniły, że co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź pływający w Morzu Bałtyckim ma w sobie mikroskopijne ilości plastiku. 

Jak świętować?

Najlepiej codziennie. Nasze wybory i nawyki mają ogromy wpływ na przyszłość planety, dlatego warto od razu podjąć działania. Oto kilka rad, które możemy od razu wprowadzić do naszego codziennego życia:

  • Na zakupy wybieraj się z własną torbą wielokrotnego użytku lub plecakiem;
  • Owoce i warzywa pakuj do woreczków wielokrotnego użytku;
  • Jeśli masz taką możliwość to rób zakupy w sklepach, w których produkty sprzedawane są na wagę. Umożliwi to np. pakowanie sera w pudełka wielokrotnego użytku. 

Te praktyczne wskazówki, wcielone w życie, sprawią że nasze otoczenie będzie znacznie mniej narażone na problemy związane z zanieczyszczeniem plastikiem. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Podczas Pol’and’Rock powstanie rekordowy obraz z wkrętów Biuro prasowe
2024-08-02 | 07:30

Podczas Pol’and’Rock powstanie rekordowy obraz z wkrętów

W tym roku podczas najbardziej znanego festiwalu w Polsce, Pol’and’Rock, powstanie „wkręcone” dzieło. Firma Klimas Wkręt-met, producent technik zamocowań dla
Styl życia Teatr dla dzieci, koncert, DJ i joga – tak wygląda sierpień w Galerii Północnej
2024-07-31 | 13:00

Teatr dla dzieci, koncert, DJ i joga – tak wygląda sierpień w Galerii Północnej

Spektakle dla dzieci, koncert i joga w ogrodach na dachu oraz sety DJ-a. Sierpień w Galerii Północnej zapowiada się kulturalnie i aktywnie. W Galerii Północnej trwa lato
Styl życia Pokolenie pracoholików ma się dobrze. Co drugi Polak pracuje po godzinach
2024-07-31 | 11:40

Pokolenie pracoholików ma się dobrze. Co drugi Polak pracuje po godzinach

Praca po godzinach i brak odpowiedniego odpoczynku to norma w Polsce. Według raportu enel-med „Łączy nas zdrowie” aż 56 proc. Polaków pracuje wieczorami lub

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.