Komunikaty PR

Eksperci o wyzwaniach w zawodzie kamieniarza

2023-08-16  |  12:20
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Kamieniarstwo to zawód, który łączy w sobie ciężką pracę i artyzm. Osoby pracujące w tej branży wykorzystują swe umiejętności do rzeźbienia bloków kamiennych, a także układania i obróbki innych powierzchni, takich jak spieki i konglomeraty kwarcowe. Gotowe prace potrafią zachwycić, wznosząc realizację wnętrz na zupełnie inny poziom. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży wciąż wzrasta, ponieważ wielu architektów i projektantów chętnie wykorzystuje powierzchnie kamienne do tworzenia nowoczesnych fasad domów, kuchennych i łazienkowych blatów, posadzek, okładzin ścian i mebli. Praca z wielkoformatowymi płytami pozwala na wydobycie prawdziwego piękna materiału, ale bywa wymagająca i ryzykowna, dlatego warto pamiętać o zasadach, które pozwolą na bezpieczne wykonywanie tego zawodu.

Chroń swój łuch i oczy

Materiały wykończeniowe, które powstają z kamienia wyglądają luksusowo i wytrzymują próbę czasu, co czyni je obecnie bardzo pożądanymi. Podnoszenie i opuszczanie dużych kamiennych płyt nie jest jednak jedynym ryzykiem towarzyszącym codziennej pracy kamieniarza. Hałas cięcia na budowie może prowadzić do problemów ze słuchem, a praca z pyłem może uszkodzić wzrok, dlatego absolutnie niezbędne jest tym przypadku zakładanie okularów i ochron uszu podczas obrabiania tego rodzaju powierzchni.

Ryzyko chorób płuc

Problemy zdrowotne kamieniarzy obejmują astmę, krzemicę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Mogą nie dawać żadnych objawów przez lata, ale pył kamienny gromadzący się w płucach przez pewien czas zaczyna uszkadzać tkankę płucną. Jednym z głównych objawów tego problemu jest uczucie duszności i nieustępujący kaszel.

Praca na wysokości

Innym czynnikiem, który może mieć wpływ na kamieniarzy jest praca na wysokości. Czasami kamieniarstwo wymaga użycia rusztowań, aby dotrzeć do projektów znajdujących się na wysokości, dlatego pracownicy muszą przestrzegać odpowiednich procedur bezpieczeństwa i higieny pracy na wysokości.

Wskazówki dotyczące bezpieczniejszego kamieniarstwa

Hiszpańska firma Cosentino, producent kwarcowych powierzchni Dekton, Silestone i kamieni Sensa dokłada wszelkich starań, aby prowadzić swą działalność zgodnie z kompleksowymi standardami bezpieczeństwa i higieny pracy. Stale promuje najważniejsze kryteria oraz standardy wśród swoich klientów, dostawców i partnerów. Firma chce dawać przykład w zakresie zapobiegania ryzyku i ochrony zdrowia w miejscu pracy. Organizuje więc cykliczne szkolenia dla kamieniarzy, aby zapewnić przedstawicielom branży, pracującym z tymi materiałami na co dzień, maksymalne bezpieczeństwo.

8 sierpnia 2023 r. producent zorganizował debatę, w której o aspektach związanych z ochroną zdrowia dyskutowali: Bogdan Lewicki, dziennikarz „Nowy Kamieniarz”, Jacek Bobkowski, właściciel zakładu kamieniarskiego MAR- BOB oraz Łukasz Warzybok, General Manager Cosentino Katowice.  Podczas rozmowy prowadzonej przez Karolinę Sieniawską, Marketing Coordinator Cosentino, koncentrowano się na przede wszystkim na konieczności przejścia odpowiednich szkoleń BHP na budowie i w zakładzie kamieniarskim, dogłębnego zapoznania się ze wszystkimi zagrożeniami, ustalenia bezpiecznych procedur pracy, eksploatacji urządzeń oraz noszenia specjalistycznych strojów, masek, pasów i ochron słuchu.

„Poprzez wdrażanie nowych technologii produkcji Cosentino każdego roku przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa, zarówno pracowników, jak i klientów końcowych. Przestrzegamy trzech  głównych kryteriów ESG. Firma jest mocno zaangażowana w zrównoważony rozwój w aspekcie  środowiska, społeczeństwa oraz zarządzania. Już od dawna wdrażamy i egzekwujemy środki bezpieczeństwa, poprzez ochronę indywidualną  oraz regularne szkolenia. Cosentino inwestuje w nowe technologie, takie jak wprowadzona w 2020 r. HybriQ+, zmniejszająca użycie krzemionki krystalicznej o 50%, osiągająca redukcję nawet o 90% w przypadku wybranych wzorów Silestone”- mówił podczas debaty Łukasz Warzybok, General Manager Cosentino Katowice.

„Wyszczególniłbym dwa podstawowe czynniki bezpieczeństwa, czyli edukację pracowników i zapewnienie osoby, która takie szkolenie przeprowadzi, a także odpowiednie wyposażenie zakładu; ściany odpylające, panele akustyczne oraz nowoczesne maszyny, które maja bariery zabezpieczające pracownika przed wypadkami”- dodał Jacek Bobkowski, właściciel MAR-BOB.

Więcej na: www.cosentino.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Oaza spokoju na Żoliborzu Biuro prasowe
2024-07-31 | 16:20

Oaza spokoju na Żoliborzu

Żoliborz, jedna z najbardziej urokliwych dzielnic Warszawy, stała się idealnym miejscem  do zamieszkania dla trzyosobowej rodziny oraz psa. Właściciele bardzo cenią sobie wygodę i
Dom Architektoniczne inspiracje ze świata arch. Magdaleny Federowicz-Boule
2024-07-31 | 13:50

Architektoniczne inspiracje ze świata arch. Magdaleny Federowicz-Boule

Podróże są nieodłącznym elementem zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego architektki Magdaleny Federowicz-Boule, założycielki wielokrotnie nagradzanej pracowni
Dom Vileda wprowadza nową linię suszarek Ultimate – styl i funkcjonalność w jednym
2024-07-31 | 09:30

Vileda wprowadza nową linię suszarek Ultimate – styl i funkcjonalność w jednym

Kultowe suszarki w stylowym, czarnym kolorze Firma Vileda, znana z dostarczania nowoczesnych rozwiązań ułatwiających domowe obowiązki, wprowadza nową, wyjątkową linię suszarek do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.