Komunikaty PR

E.ON i Centrum Nauki Kopernik po raz kolejny świętują Dzień Tesli

2023-07-07  |  11:14

Co roku w pierwszych dniach lipca E.ON Polska i Centrum Nauki Kopernik organizują obchody urodzin genialnego serbskiego wynalazcy – Nikoli Tesli. Już 100 lat temu marzył on o czerpaniu prądu „z kosmosu” i bezprzewodowej transmisji energii elektrycznej na duże odległości. Dziś niektóre jego pomysły wydają się coraz bardziej realne. Ponieważ chcemy powstrzymać zmiany klimatu, poszukujemy nowych źródeł energii. Musimy także zmniejszyć produkcję elektrośmieci. Podczas tegorocznego Dnia Tesli, 9 lipca, goście Centrum będą mogli wziąć udział w wielu eksperymentach i wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii.

Moc energii od E.ON

W tym roku program obchodów urodzin Nikoli Tesli iskrzy się atrakcjami. W Teatrze Wysokich Napięć, którego E.ON Polska jest Wyłącznym Partnerem, co 45 minut, już od 9:30, będzie można wysłuchać spektaklu dźwięków wywołanych wysokim napięciem. W pokazie „Muzyczne prądy” wykorzystywane są transformatory zbudowane w oparciu o teorię serbskiego eksperymentatora. Zastosowano w nich współczesną elektronikę, dzięki czemu można wpływać na to, w jaki sposób działają i jakie dźwięki wywołuje generowane przez nie wysokie napięcie. Po południu, między 17:00 a 18:30 organizatorzy Urodzin zapraszają na warsztat z wykorzystaniem generatora Van de Graafa.

 

Jeszcze przed niedzielnym południem wystartuje niecodzienna debata. Ścierać się w niej będą tegoroczni jubilaci. Z jednej strony o palmę naukowego pierwszeństwa ubiegać się będzie Mikołaj Kopernik w postaci humanoida – wielki astronom urodził się 550 lat temu. Jego adwersarzem będzie Nikola Tesla. Merytoryczną dyskusję będzie można obserwować o każdej okrągłej godzinie, począwszy od 11:00.

 

E.ON wspiera Centrum w organizacji warsztatów, podczas których będzie można poznać lub przypomnieć sobie wiele przydatnych umiejętności, jak na przykład lutowanie, dzięki której naprawimy sprzęty zasilane prądem.

 

Zrównoważony rozwój jest jednym z filarów naszej strategii. Energia ze źródeł odnawialnych to konieczność – mówi Aleksandra Smyczyńska, szefowa komunikacji E.ON Polska. Podczas tegorocznego Dnia Tesli, edukatorzy Kopernika pokażą, że naprawdę możemy ją wykorzystać na co dzień. Warsztaty zapowiadają się bardzo ciekawie. Przy wykorzystaniu małych paneli z silnikami wibracyjnymi, zwiedzający będą mogli sami zbudować owady solarne i wprawić je w ruch po tym, jak wystawią je na słońce lub zasilą światłem z latarek. Będą się uczyć, jak korzystać z multimetra. To profesjonalny przyrząd, a nasi goście będą nim mierzyć natężenie energii generowanej z paneli słonecznych.

 

Firma zaprasza również do strefy relaksu ChillZone E.ON.  Na 1. piętrze i schodach przy Fontannie powietrznej będzie można naładować baterie nie tylko własne, ale także swoich smartfonów.

 

Wszystkie atrakcje są dostępne w godz. 9.30-18.30, w ramach biletu na Wystawy. A szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.kopernik.org.pl/wydarzenia/dzien-tesli

 

 

***

Dodatkowe informacje dla mediów:                                

Biuro prasowe E.ON: +48 (22) 821 41 51

Email: biuro.prasowe@eon.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Podczas Pol’and’Rock powstanie rekordowy obraz z wkrętów Biuro prasowe
2024-08-02 | 07:30

Podczas Pol’and’Rock powstanie rekordowy obraz z wkrętów

W tym roku podczas najbardziej znanego festiwalu w Polsce, Pol’and’Rock, powstanie „wkręcone” dzieło. Firma Klimas Wkręt-met, producent technik zamocowań dla
Styl życia Teatr dla dzieci, koncert, DJ i joga – tak wygląda sierpień w Galerii Północnej
2024-07-31 | 13:00

Teatr dla dzieci, koncert, DJ i joga – tak wygląda sierpień w Galerii Północnej

Spektakle dla dzieci, koncert i joga w ogrodach na dachu oraz sety DJ-a. Sierpień w Galerii Północnej zapowiada się kulturalnie i aktywnie. W Galerii Północnej trwa lato
Styl życia Pokolenie pracoholików ma się dobrze. Co drugi Polak pracuje po godzinach
2024-07-31 | 11:40

Pokolenie pracoholików ma się dobrze. Co drugi Polak pracuje po godzinach

Praca po godzinach i brak odpowiedniego odpoczynku to norma w Polsce. Według raportu enel-med „Łączy nas zdrowie” aż 56 proc. Polaków pracuje wieczorami lub

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.