Komunikaty PR

Gastroturystyka w Wietnamie i Tajlandii. Co warto zjeść, wybierając się do tych

2023-06-19  |  12:00
Biuro prasowe

Gastroturystyka, czyli podróżowanie w celu poznawania i degustacji lokalnej kuchni, stała się popularnym trendem wśród turystów z całego świata. Kiedy myślimy o azjatyckiej kuchni, Wietnam i Tajlandia często kojarzą nam się z wyjątkowymi smakami, aromatycznymi przyprawami i egzotycznymi potrawami. Jeśli planujesz spędzić wakacje w tych krajach, warto poznać zarówno kultowe, lokalne dania, jak i propozycje, których lepiej tam unikać. Co warto wpisać na swoją listę must eat, odwiedzając te kraje? 

Wietnam 

Wietnam jest krajem chętnie wybieranym przez turystów ze względu na niesamowite krajobrazy, bogatą kulturę i fascynującą historię. Osoby ciekawe nowych doznań kulinarnych przyciąga również tamtejsza kuchnia, która słynie z ciekawych połączeń smakowych, świeżych składników i różnorodnych przypraw, jak mięta, kolendra i chilli. Na odwiedzających wietnamskie miasta czekają dania typu street food, a jednymi z najpopularniejszych ich zagłębi jest stolica Wietnamu – Hanoi – oraz miasto Ho Chi Minh. Dania serwowane w ulicznych budkach czy w tradycyjnych lokalach przy uliczkach Hanoi zaskakują turystów przede wszystkim świeżością, bogactwem składników oraz niezwykłym doświadczeniem kulinarnym, które nie sposób przeżyć w żadnym innym miejscu na świecie. Czego zdecydowanie warto spróbować, wybierając się do Wietnamu? 

  • Pho: tradycyjna zupa z wołowiną lub kurczakiem, aromatycznymi ziołami i kluskami ryżowymi.

  • Bánh mì: bagietka bogato wypełniona m.in.  marynowanymi warzywami, grillowanym mięsem, kiełbasą, a także sosami.

  • Gỏi cuốn: świeże, zwinięte w delikatne ryżowy papier wiosenne rollsy z warzywami, owocami morza lub mięsem.

  • Cà phê đá: tradycyjna wietnamska kawa z mlekiem skondensowanym i lodem.

  • Bún chả: grillowane kotleciki wieprzowe, podawane zazwyczaj z makaronem i warzywnymi dodatkami.

 

Na co warto uważać? Na nieświeże owoce morza! Podczas zamawiania surowych owoców morza, należy upewnić się, że są one świeże i odpowiednio przyrządzone, aby uniknąć problemów żołądkowych. Poza tym, warto podczas wyjazdu pić butelkowaną wodę, by minimalizować ryzyko zatruć pokarmowych.

Tajlandia 

Tajlandia jest krajem wartym odwiedzenia podczas wakacji ze względu na piękne plaże, fascynującą kulturę i przyjaznych ludzi. Tajlandzka kuchnia słynie z połączenia intensywnych smaków, takich jak słodkie, pikantne, kwaśne i ostre. Charakteryzuje się szerokim wykorzystaniem świeżych składników, takich jak krewetki, kurczak, bazylika, trawa cytrynowa i mango, które nadają potrawom wyjątkowy smak. To właśnie stolica Tajlandii – Bangkok – uznawana jest za jeden z najlepszych miast w świecie jedzenia ulicznego. To właśnie tu znajduje się Jay Fai, ikona azjatyckiego street foodu. Jay Fai od ponad 40 lat prowadzi swoją restaurację, w której serwuje unikalne, tajskie dania oparte na jej autorskich przepisach. Kobieta została okrzyknięta ,,najlepszą kucharką uliczną na świecie”, a w 2017 roku jej street foodowa restauracja została nagrodzona gwiazdką Michelin. 

Trudno dziwić się, że Tajlandia, a szczególnie jej stolica to miejsca, które co roku tłumnie przyciągają miliony ciekawych kulinarnych doznań turystów. Wybierając się do Tajlandii, warto wcześniej przygotować sobie listę dań, które warto spróbować w tym miejscu. Wśród nich:

  • Pad Thai: smażone kluski ryżowe z krewetkami, kurczakiem lub tofu, jajkiem, sosem tamaryndowym i orzechami.

  • Tom Yum: kwaśno-pikantna zupa z krewetkami, grzybami, trawą cytrynową i galangalem.

  • Som Tam: pikantna sałatka z zielonej papai, pomidorów, fasolki, orzeszków ziemnych i sosu rybnego.

  • Mango Sticky Rice: deser składający się z kleistego ryżu z mango, skropiony słodkim mleczkiem kokosowym.

 

Na co warto uważać? Zbyt pikantne potrawy! Tajlandzka kuchnia jest znana z ostrości, ale jeśli nie jesteś przyzwyczajony do pikantnego jedzenia, nie warto ryzykować, a zamówić danie w wersji łagodnej.

Gdzie w Polsce spróbować azjatyckich klasyków? 

Fani kuchni azjatyckiej oraz foodies lubiący odkrywać nowe smaki, którzy nie planują wycieczki do krajów azjatyckich, mogą spróbować tradycyjnych dań tamtejszej kuchni także w Polsce. Na gastronomicznej mapie Polskie istnieją lokale, które specjalizują się w oryginalnej kuchni tajskiej i wietnamskiej. Jednym z takich miejsc jest warszawska restauracja Wi-Taj, której szef kuchni pochodzi z Hanoi. Dzięki jego doświadczeniu i wiedzy o tradycyjnej kuchni wietnamskiej w tym miejscu możemy skosztować dań na podstawie oryginalnych, azjatyckich receptur. W menu restauracji znajdziemy m.in. wietnamską zupę Tom Kha, danie Bun Cha czy tajskiego Pad Thai i słodkie Mango Sticky Rice. W zmiennej ofercie lunchowej można także spotkać makaron Pho w wersji z woka, czyli Pho Xao. Na ciekawych nowych smaków czeka również korzenny koktajl inspirowany…zupą Pho! 

Na gości w warszawskiej restauracji czekają ponadto doskonałe azjatyckie sałatki, dania na bazie tofu, czy oryginalne napoje, jak kawa po wietnamsku lub oryginalne azjatyckie piwo. Menu restauracji jest skomponowane w taki sposób, aby każdy – niezależnie od tego, czy jest fanem mięsa, owoców morza czy warzyw – znalazł pozycję idealną dla siebie. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Rekordowe wyniki sprzedaży Fru.pl Biuro prasowe
2024-07-31 | 13:00

Rekordowe wyniki sprzedaży Fru.pl

Lato w pełni, a to oznacza czas wakacyjnych wyjazdów. Jak pokazują dane sprzedażowe Fru.pl Polacy planują podróże i szukają najlepszych ofert już od początku roku. Od
Podróże Kiwi.com sprawdza, w jakie role najczęściej się wcielamy na urlopie.
2024-07-30 | 13:00

Kiwi.com sprawdza, w jakie role najczęściej się wcielamy na urlopie.

Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego wśród respondentów z Polski na zlecenie Kiwi.com, Polacy mają bardzo bogate plany podróżnicze. Co trzeci ankietowany ma zamiar
Podróże Korea Południowa w sierpniu: Gorący, ale fascynujący kierunek
2024-07-29 | 15:00

Korea Południowa w sierpniu: Gorący, ale fascynujący kierunek

Sierpień w Korei Południowej to miecz obosieczny. Choć na pierwszy rzut oka upał i wilgotność w sierpniu w Korei Południowej mogą być intensywne, kraj ten oferuje

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.