Komunikaty PR

Higiena zębów podczas wakacji – jak zadbać o zdrowe zęby?

2023-07-04  |  14:30
Biuro prasowe

Czas urlopowy nie sprzyja zachowaniu zdrowej jamy ustnej. Brak możliwości regularnego szczotkowania zębów, duża ilość przekąsek, słodzonych i gazowanych napojów – higiena zębów nie powinna jednak schodzić na drugi plan podczas wakacji. Letnie podróże nie zwalniają nas z obowiązku dokładnego oczyszczania zębów dwa razy dziennie. W kosmetyczce podróżnej nie powinno zabraknąć szczoteczki, pasty do zębów i nici dentystycznej. Można również zaopatrzyć się w przenośny irygator stomatologiczny. Oprócz podstawowej higieny warto zwrócić uwagę na inne kwestie, które mają wpływ na nasze zęby podczas wakacji.

Dla chcącego nic trudnego

Podczas wakacyjnego urlopu warto mieć przy sobie bezcukrową gumę do żucia oraz jednorazową szczoteczkę do zębów, która jest już pokryta pastą. W trakcie wakacyjnych podróży może brakować nam możliwości umycia zębów. Te rozwiązania mogą nam pomóc odświeżyć jamę ustną. Gumę do żucia przez 10 minut po posiłku zwiększa wytwarzanie śliny, co przyspiesza zobojętnianie kwasów bakteryjnych. Pakując przekąski na wakacyjny wyjazd, warto wybrać twarde owoce i warzywa, które również pomagają dbać o zęby. Spożywanie ich stymuluje pracę ślinianek, co, podobnie jak w przypadku gumy, zwiększa ilość produkowanej śliny, która stanowi naszą pierwszą linię obrony przed próchnicą. To krótkotrwałe, doraźne sposoby na odświeżenie jamy ustnej. Nic jednak nie zastąpi dokładnego szczotkowania zębów.

- Oprócz doraźnych sposobów na oczyszczenie jamy ustnej warto również postarać się nie podjadać zbyt często między posiłkami. Wakacje to okres, kiedy chcemy sobie dogodzić. Pamiętajmy, że zwłaszcza słodycze i inne produkty zawierające cukier wytwarzają szkodliwe dla zębów kwasy – mówi lek. dent. Grzegorz Kruszczyński z centrum stomatologicznego Bimedical w Warszawie.

Woda zdrowia zębom doda

Co mają wspólnego nawadnianie organizmu i stan zębów? Prawidłowe pH jamy ustnej jest takie samo jak pH czystej wody. Dlatego po każdym posiłku zaleca się dokładne przepłukanie jamy ustnej wodą. Spożywanie zalecanej dziennie ilości wody, czyli około 2 litrów, pozwala utrzymać właściwą produkcję śliny. Ślina jest naszą pierwszą linią obrony przed próchnicą, ponieważ pomaga utrzymać właściwe pH w jamie ustnej i odgrywa istotną rolę w zwalczaniu bakterii.

Uszkodzenia mechaniczne

Aktywność fizyczna jest na wakacjach najbardziej wskazana, ale w niektórych dyscyplinach oprócz mięśni z wyzwaniem muszą radzić sobie również zęby. Nurkowanie i pływanie, skoki ciśnienia pod wodą czy wspinaczka wysokogórska potrafią stworzyć dolegliwości stomatologiczne, które nazywane jest barodontalgią. Objawia się ona bólem zębów, który może promieniować na zatoki, skronie, głowę.

- Sporty, zwłaszcza kontaktowe mogą źle skończyć się dla uzębienia. W okresie wakacyjnym obserwujemy wzrost wizyt pacjentów z urazami mechanicznymi. Rekonstrukcji uzębienia nie tylko pozwala znów cieszyć się pełnym uśmiechem, ale również zabezpiecza m.in. nerwy wystawione na czynniki środowiska zewnętrznego. Uszczerbione zęby odbudowujemy za pomocą materiałów kompozytowych, koron lub licówek – dodaje Grzegorz Kruszczyński.

Niespodziewanych sytuacji nie unikniemy, ale warto upewnić się przed długą podróżą, czy nie mamy próchnicy czy ubytków. Podczas urlopu lepiej oszczędzić sobie problemu z niespodziewanym bólem zęba i umówić się do stomatologa, by zrobić przegląd uzębienia.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie 4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia Biuro prasowe
2024-08-02 | 01:00

4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia

Według badań ARC Rynek, we współpracy z ERHO Hestia, niemal połowa polskiego społeczeństwa korzysta z prywatnej służby zdrowia. Tylko co czwarty Polak (24 proc.) dobrze ocenia
Zdrowie Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?
2024-08-01 | 13:27

Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata. W wyniku zakażeń wirusami hepatotropowymi każdego roku miliony
Zdrowie Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli
2024-08-01 | 13:00

Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli

Ambasadorki profilaktyki działające jako lokalne oddziały Różowych Patroli zjechały się z całej Polski w konkretnym celu – wymiany doświadczeń i wzajemnego inspirowania się

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Nauka

Zła dieta może powodować obniżenie nastroju i zdolności poznawczych. Naukowcy potwierdzają związek żywienia z neurochemią

Jedzenie niezdrowej żywności może prowadzić do zmian w mózgu, związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Obniżeniu mogą też ulec zdolności poznawcze. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, obserwując skany mózgów pacjentów z różnymi nawykami żywieniowymi. Uwidocznione zostały zmiany w neuroprzekaźnikach i objętości istoty szarej u osób, które mają złą dietę, w porównaniu z tymi, które stosują dietę śródziemnomorską. Badacze wciąż poszukują potwierdzenia mechanizmów, które sprawiają, że jedzenie ma taki wpływ na kondycję ośrodkowego układu nerwowego. Jedna z koncepcji zakłada powiązanie ich z nieprawidłowościami w mikrobiocie jelitowej.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.